Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
Przyznam się, że dość niecierpliwie czekałem na to spotkanie. W800i, podobnie jak K750i to telefony, które uzyskały już opinie urządzeń zbliżonych do ideału. Doświadczenie Ericssona oraz Sony odpowiednio w konstruowaniu telefonów i urządzeń do odtwarzania muzyki w W800i zagrało ze zdwojoną siłą i zdeklasowało konkurentów. Nokia nadal nie może stworzyć telefonu z kamerą 2 megapiksele, który mógłby się zmieścić w zwykłej kieszeni. To co się rzuca w oczy przy pierwszym kontakcie, to kolorystyka telefonu, a także jego pudełka. Opakowanie jest naprawdę niesamowite i raczej nie można go porównać z niczym, co widzieliśmy wcześniej. W odróżnieniu od K750i, stylistyka W800i jest żywsza i bardziej młodzieżowa. Opakowanie bardzo pasowałoby do kampanii nowej globalnej marki wchodzącej na polski rynek, ale operator ten skupił się bardziej na konstruowaniu "atrakcyjnej" oferty niż na drobnych smaczkach, do których mogłaby należeć wspólna promocja Walkmana W800i.
Materiały, z jakich wykonano "pacjenta", są jakościowo bez zarzutu, a i samo wykończenie nie jest złe. Chociaż przy ściskaniu obudowy w okolicach klawiszy nawigacyjnych słychać ciche skrzypienia to ogólnie W800i sprawia wrażenie solidnie wykonanego.
Model ten sygnowany jest znakiem "Walkman" firmy Sony, co w jednoznaczny sposób określa główną cechę telefonu oraz do kogo jest skierowany.
Dla pomieszczenia dużej ilości muzyki, producent dołącza w zestawie z telefonem, kartę Memory Stick Duo o pojemności 512 MB. To chyba rekord w przypadku telefonów koórkowych. Rzecz jasna, użytkownik może zwiększyć wielkość pamięci we własnym zakresie, dokupując większą kartę. Oprócz tego, sam telefon posiada wbudowane 32MB.
W zestawie z telefonem umieszczono także dobrej jakości zestaw słuchawkowy z pilotem (niestety tylko do odbierania rozmów).
Specjalnie do sterowania odtwarzaczem muzycznym, umieszczono na obudowie klawisze play/pause oraz przycisk sygnowany logo "walkman".
Tak jak K750i, model ten wyposażono w aparat cyfrowy z matrycą 2 megapiksele oraz funkcją auto focus. Obiektyw chroniony jest przez odsuwaną osłonę, która jednocześnie uruchamia/wyłącza automatycznie aparat. Oprócz tego, obok obiektywu, umieszczono dwustopniowy flesz.
W lewej dolnej części obudowy, z boku telefonu znajduje się gniazdo kart pamięci Memory Stick Duo, zaślepione gumową zatyczką. Całość wieńczy ekran TFT, wyświetlającym 262 tysiące kolorów w rozdzielczości 176x220 pikseli. Wyświetlacz jest spory, ale "bez szaleństw". Moim zdaniem przydałoby się troszkę większy... cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia.
W800i można uruchomić w dwóch trybach: normalnym (pełna funkcjonalność) oraz odtwarzacza MP3. Uruchomienie W800i w trybie odtwarzacza MP3 skutkuje tym, że telefon nie loguje się do sieci, dzięki czemu uzyskujemy możliwość używania odtwarzacza, w miejscach, gdzie używanie telefonu jest zabronione, czyli głównie w samolotach pasażerskich.
W zestawie znajduje się również oprogramowanie do telefonu na płycie CD. Oprogramowanie PC Suite obejmuje programy: Adobe Photoshop Album 2.0 Starter Edition, Disc2Phone, SE File Manager, SE Image Editor, SE MMS Home Studio, SE Mobile Networkig Wizard oraz oprogramowanie do synchronizacji z MS Outlook.
Menu
Układ menu jest standardowy: animowane ikonki są rozmieszczone rzędami. W tym przypadku mamy dwanaście ikonek w menu głównym:
PlayNow
Usługi Internetowe
Rozrywka
Aparat
Wiadomości
Walkman
Menedżer plików
Kontakty
Radio
Połączenia
Organizator
Ustawienia
Przeglądarka
Trzeba przyznać, że implementowana w telefonach Sony Ericsson przeglądarka działa całkiem przyzwoicie. Szczególnie przydatny okazuje się konfigurator, gdyż darmo szukać informacji o ustawieniach dla nowszych modeli telefonów, na stronach rodzimych operatorów.
Przeglądarka www działa dziwnie. Portali Onet, WP nie otwiera w ogóle, informując, że są zbyt duże. Serwisy Idei, czy Plusa działają, ale czasami otwierają się jako wyłącznie biały ekran. Nawet jednak, gdy uda się otworzyć daną stronę, to jej przeglądanie nie jest zbyt przyjemne. Tak zresztą, jak w przypadku większości telefonów, które nie mają wyświetlacza wielkości takiej, jak chociażby w palmtopach.
Drugim negatywnym objawem, obserwowanym podczas przeglądania stron internetowych, jest mocno zauważalne zwolnienie działania przeglądarki. Najlepiej więc korzystać z portali WAP. Te bowiem działają bez problemów.
Rozrywka
W związku z tym, że telefon ma trafiać do ludzi młodych, znalazło się w nim sporo aplikacji multimedialnych. W W800i zaimplementowano "trzech DJ'ów", czyli VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ.
Jak łatwo można się domyśleć pierwsza z aplikacji służy do obróbki filmów. Do wybranego filmu, można dokleić zdjęcie, tekst, lub też inny film i utworzyć klip. Do całości można załadować ścieżkę dźwiękową i tak utworzony wideoklip wysłać.
Druga z aplikacji, to nic innego jak edytor zdjęć, w którym możemy dodawać do nich dodatkowe efekty, cliparty, ramki, dorysowywać własne motywy itp.
MusiDJ, to znana już ze wcześniejszych modeli Sony Ericsson, aplikacja do tworzenia melodii. Zasada działania aplikacji jest dokładnie taka sama jak w poprzednich modelach. Poprawiono jedynie grafikę oraz wyraźnie lepsze są linie melodyczne (w końcu to Walkman).
Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja zdalnego sterowania. Po uruchomieniu tej funkcji, telefon zachowuje się jak pilot. Po połączeniu się z komputerem, mamy możliwość zdalnego przeglądania prezentacji, czy też sterowania odtwarzaniem muzyki na PC.
Nie zabrakło również miejsca na gry. Fabrycznie do telefonu zaimplementowano dwie gry: PuzzleSlider oraz QuadraPop. Pierwsza z gier, jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu puzzlami. Druga natomiast, to zmodyfikowana wersja Tetrisa z bardzo przyjemną grafiką. Zamiast struktur zbudowanych z kwadratowych elementów mamy kilka rodzajów nut.
Aparat/Kamera
Jak już wspominałem, W800i, został wyposażony w ten sam aparat co K750i. Tak więc, do dyspozycji mamy matrycę 2 megapiksele oraz system AF. W dobrych warunkach oświetleniowych system AF pracuje szybko, natomiast przy fotografowaniu w gorszych warunkach (noc, słabe oświetlenie) czas reakcji zdecydowanie się wydłuża (momentami niemal trzykrotnie).
Ustawienia aparatu są bardzo przejrzyste i proste. Po jego uruchomieniu lewy klawiszy nawigacyjny, wywołuje konfigurację foto.
Wybrane opcje z ustawień aparatu:
Tryb zdjęć
Zwykły
Panorama
Ramki
Seria
Rozmiar zdjęcia
Duże (1632x1224)
Średnie (640x480)
Małe (160x120)
Balans bieli
Auto
Światło dzienne
Pochmurno
Fluorescencyjne
Żarówkowe
Jakość zdjęcia
Zwykła
Wysoka
Poza tym jest możliwość włączenia trybu nocnego, flesza, samowyzwalacza oraz makro.
Do tego wszystkiego, zdjęcia mogą być oznaczane datą i godziną podczas robienia zdjęć.
W trybie wideo, większość ustawień jest taka sama. Zmianie ulega jedynie tryb zdjęć ("wideo wysokiej jakości" i "do wiadomości obrazkowej") oraz rozmiar wideo (duże 176x144 i małe 128x96). O dziwo, w trybie wideo, dostępna jest również funkcja makro. W czasie kręcenia klipów, można dokonywać zbliżeń za pośrednictwem cyfrowego zooma.
W trakcie testowania telefonu spotkała mnie niespodzianka. Przy uruchomionym aparacie i zamkniętym obiektywie, wybrałem opcję wyświetl i otworzyłem osłonę obiektywu i... telefon zawisł. Wyświetlacz się wygasił, natomiast klawiatura została podświetlona. Dopiero wyjęcie baterii pozwoliło na dalszą pracę z telefonem. Zdarzyło mi się tak, na szczęście tylko raz.
Zawsze traktowałem aparat w telefonie, raczej jako ciekawostkę oraz narzędzie do tworzenia wiadomości MMS. Natomiast w W800i zdumiała mnie jakość zdjęć. Co prawda, przy gorszym oświetleniu aparat radzi sobie nie za specjalnie, ale w dobrych warunkach robi naprawdę świetne zdjęcia. Twierdząc, że aparat radzi sobie nie za specjalnie, nie miałem wcale na myśli, że radzi sobie źle. Chodzi raczej o to, że jest dość duża różnica w jakości przy odmiennych warunkach oświetleniowych. Z całą pewnością jednak i tak jest zdecydowanie lepiej niż u konkurencji. W razie bardzo ciężkich przypadków z pomocą przychodzi flesz, który pracuje dwustopniowo. W pierwszym etapie włączona jest jedna dioda w lampie, natomiast w czasie zwalniania migawki uruchamiana jest druga dioda, doświetlając w ten sposób teren.
Wiadomości
W800i obsługuje wiadomości tekstowe (SMS), multimedialne (MMS), głosowe, WAP Push, oraz ma wbudowanego klienta e-mail.
Przy pisaniu wiadomości SMS wspomaga użytkownika polski słownik T9 wraz z polskimi znakami (stosowanie polskich znaków można wyłączyć). Do słownika można dodawać również własne słowa. W trakcie pisania SMS, nie ma widocznego licznika znaków, pojawia się on dopiero, gdy jest 20 znaków do końca. Dodatkowo, gdy przekroczymy rozmiar jednej wiadomości, pojawia się komunikat o następnym rozpoczętym SMS. Podczas pisania z włączonym słownikiem T9, podpowiedzi wyrazów pokazują się w rozwijanym pasku, co jest bardzo wygodnym i przejrzystym rozwiązaniem.
Wiadomości MMS mają ograniczoną wielkość do 100 KB. Przy próbach załączenia plików przekraczających rozmiar, generowane jest ostrzeżenie i telefon odmawia dodania elementu. W800i automatycznie skaluje rozmiary dołączanych zdjęć. Dodatkowo producent umożliwił możliwość skalowania do rozmiarów określonych przez użytkownika. Do wyboru są trzy rozmiary zdjęć. Właściwie dwa: 640x480 oraz 160x120, z tym, że rozdzielczość 640x480 występuje dwukrotnie. Z początku myślałem, że to błąd w oprogramowaniu telefonu, ale po głębszej analizie, okazało się, że są to tryby z różnymi poziomami kompresji.
Wiadomości głosowe są okrojoną wersją wiadomości MMS. Korzystając z dyktafonu, można szybko i łatwo nagrać notkę głosową i ją przesłać do innego użytkownika.
Wbudowany klient e-mail pozwala na skonfigurowanie do maksymalnie 10 kont. W przypadku e-mail, nie ma ograniczeń wielkości wiadomości. Jedynie przy załączaniu zdjęć o dużym rozmiarze, dostajemy zapytanie, czy chcemy je zmniejszyć. Nie zaobserwowałem także, żeby wprowadzono ograniczenia, co do ilości adresatów.
Pamięć w telefonie przydzielana jest dynamicznie pomiędzy wszystkie zasoby, więc nie ma problemu z pamiętaniem o czyszczeniu skrzynek.
Walkman
Walkman odtwarza w telefonie muzykę oraz pliki wideo w formatach: MP3, MP4 oraz .3gp. Aplikacja umożliwia tworzenie playlist. "Walkman" może zostać uruchomiony w tle, użytkownik może korzystać wtedy z innych aplikacji słuchając jednocześnie muzyki. W każdym momencie można wyłączyć, bądź włączyć odtwarzanie, wykorzystując przyciski znajdujące się na obudowie telefonu, opisane play/pause lub W.
Dla bardziej wybrednych, zaimplementowano equalizer z 5 predefiniowanymi ustawieniami oraz możliwością regulacji manualnej.
Trzeba przyznać, że jakość dźwięku z zewnętrznego głośnika jest bardzo dobra i przede wszystkim głośna. Nawet na maksymalnych ustawieniach głośności nie słychać rzężenia głośników.
Menedżer plików
Dzięki menedżerowi, można w prosty sposób zarządzać plikami znajdującymi się w telefonie. Z poziomu menedżera dostępne są foldery ze zdjęciami, z wideo, dźwiękami, motywami, linkami www, grami, aplikacjami oraz innymi. Z poziomu menedżera, można sprawdzić także ile pamięci konsumują określone zasoby.
Książka telefoniczna
Książka nie jest mocno rozbudowana, ale w zupełności wystarcza. Do każdego kontaktu, jest możliwość dodania numeru telefonu (komórkowego, domowego, służbowego, faksu i innego), adresu e-mail i www (oraz identyfikatora obecności w przypadku używania komunikatora), zdjęcia, dzwonka, polecenia głosowego, adresu, dodatkowych informacji oraz daty urodzin.
W pamięci telefonu przewidziano 500 pozycji na zapisanie kontaktów.
Na grupy przewidziano 10 pozycji. Przy czym, do kontaktów z danej grupy, można wysyłać wiadomości SMS, MMS oraz głosowe. Nie ma możliwości wysłania e-mail do grupy, wszystkich adresatów trzeba dodawać osobno.
Radio
Producent wyposażył W800i w radio z funkcją RDS oraz AF (dostrajanie do najlepszej częstotliwości wybranej radiostacji). W800i pozwala na ustawienie w pamięci do 20 stacji radiowych. Dodam tylko, że jakość radia jest bardzo dobra, a urządzenie świetnie "zbiera" sygnał. Użytkownik ma możliwość manualnego ustawienia odbieranej częstotliwość lub może skorzystać z funkcji automatycznego skanowania i zapisu radiostacji.
Szkoda jedynie, że nie ma możliwości nagrywania muzyki z radia.
Organizator
Oprócz standardowych aplikacji tj.: alarm, kalendarz, zadania czy kalkulator, w W800i mamy również synchronizację z PC, pamięć kodów czy też latarkę.
Funkcja latarki wykorzystuje do świecenia flesz aparatu cyfrowego. Fabrycznie zdefiniowano możliwość nadawania przez latarkę sygnału SOS.
Ustawienia
Nie będę się rozpisywał na temat możliwości konfiguracji telefonu, bo na ten temat pisano już wielokrotnie przy okazji opisu innych modeli Sony Ericsson. W W800i dodano takie elementy jak konfiguracja przycisku muzyki (play/pause), sterowanie jasnością wyświetlacza (od 50% do 100%) czy też możliwość wyłączenia/włączenia menu uruchomiania.
Bateria
Standardowo z telefonem dostarczane jest ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 900 mAh. W czasie testów telefon wytrzymywał 2-3 dni. Z kilkoma SMSami dziennie, ostrą zabawą menu (co powodowało ciągłe świecenie ekranu), kilkugodzinną sesją foto (ponad 100 zdjęć, część z fleszem), kilkoma minutami rozmów w ciągu dnia oraz używaniem MP3 playera (ok. 30 minut dziennie) telefon wytrzymywał 3 dni.
Z kolei przy używaniu Bbluetooth (ok. 2 godzin dziennie), przeglądarki internetowej (ok. 20 minut dziennie), MP3 playera (ok. 30 minut dziennie), do tego sporadycznych SMSów i rozmów W800i wytrzymywał 2,5 dnia.
Słuchaniem muzyki z zewnętrznego głośnika można delektować się ok. 8 godzin (przy włączonym telefonie i z maksymalną głośnością).
W trybie gotowości telefon wytrzymuje 5-6 dni.
Apetyt telefonu na energię, można ograniczyć, zmniejszając jasność świecenia wyświetlacza.
Podsumowanie
Telefon ma w zasadzie wszystko, czego najbardziej wymagający użytkownik może potrzebować. Trudno dopatrzyć się w nim większych wad. Drobniejsze niedociągnięcia, jak niewielkie skrzypienie obudowy w okolicach klawiszy nawigacyjnych są wybaczalne. Jedyną poważniejszą uwagę, mam do działania klawiatury. Klawisze pracują miękko, ale nie zawsze z wyczuwalnym klikiem, poza tym są minimalnie zbyt blisko siebie. Gdyby jeszcze W800i był wyposażony w transmisję EDGE... Dość jednak narzekania. SE dostarcza nam porządny telefon i trzeba się z tego cieszyć. Szczególnie, że cena jego jest niewygórowana. Ciężko w chwili obecnej znaleźć konkurenta na rynku, który oferowałby takie parametry jak W800i. Świetna jakość dźwięku, ogromna pamięć 0.5 GB, bardzo dobra głośność, rewelacyjny aparat cyfrowy (jak na telefon komórkowy oczywiście), radio z RDS i funkcją AF to tylko część zalet tego modelu. Nareszcie producent dostarczył telefon, w którym nie ma kompromisów. Generalnie, aby podsumować zalety W800i należałoby przytoczyć wszystko, co wcześniej udało mi się w teście napisać. Najlepiej telefon sprawdzić samemu - zachęcam do zakupu, bo naprawdę warto. |
|
|
|