graphic
graphic
Forum forum poświęcone niedowidzącym i nie tylko Strona Główna » oprogramowanie » TESTY TELEFONÓW SONY ERICSSON
graphic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: TESTY TELEFONÓW SONY ERICSSON




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

SONY ERICSSON M600i

Telefon komórkowy od dawna przestał być wyłącznie urządzeniem do komunikowania się. Obecnie produkowane urządzenia to hybrydy telefonu, aparatu fotograficznego, odtwarzacza MP3, przenośnej konsoli czy palmtopa. Wszystko upycha się razem do jednego pudełeczka w nadziei, że każdy użytkownik choć raz skorzysta z którejś modnej i najczęściej drogiej technologii. Przyszło mi jednak testować urządzenie, które trochę odbiega od ogólnie panującego trendu maksymalizacji liczby funkcji w jednym urządzeniu - nowy telefon marki Sony Ericsson m600i.

Wygląd zewnętrzny

Przy pierwszym kontakcie urządzenie to robi bardzo dobre wrażenie. Smukła, matowa obudowa wraz ze srebrnymi bocznymi wkładkami nie wygląda tanio, a raczej elegancko. Wrażenie robi duży wyświetlacz, który w porównaniu z małą klawiaturą zdaje się dodatkowo zyskiwać „kilka cali”.

Samo urządzenie jest dość duże - ma 107mm długości i 54 mm szerokości. Za to grubość jest niewielka - tylko 15mm. Mimo sporych wymiarów, komórka bez problemu mieście się w kieszeni spodni.

Pozwoliłem sobie na przeprowadzenie małego testu „pierwszego wrażenia” wśród najbliższych znajomych. W przypadku męskiego grona efekt był zazwyczaj ten sam „o!; pokaż, mogę chwilę się nim pobawić?; ale świetny ekran!”.
Grono kobiece było tutaj niestety mniej zainteresowane - najczęściej komentowało tylko wielkość i świetną jakość wyświetlacza.

Obudowa

Po lewej stronie obudowy znajduje się otwór na rysik, Jog Dial oraz przycisk „cofnij”.
Po stronie prawej znajduje się wejście na karty Memory Stick Micro tzw. M2 oraz przycisk (@) otwierający od razu domyślną przeglądarkę internetową.

U góry znajdziemy przycisk włączający komórkę oraz port podczerwieni.

Na dole standardowo znajduje się złącze umożliwiające ładowanie komórki, podłączenie jej przez USB z komputerem, czy też podłączenie słuchawek. Nadal wielbiciele SE nie mogą doczekać się zwykłego łącza jack do słuchawek.

Co mamy w środku

M600i to telefon trójzakresowy z obsługą UMTS, niestety bez obsługi EDGE. Wszystko bazuje na Symbianie 9.1 i platformie UIQ 3.0.
Do dyspozycji mamy 80 MB wbudowanej pamięci oraz 64 MB, które dostajemy na dołączonej do zestawu karcie. Nie jest to zawrotna wielkość, więc możemy ją w każdej chwili zwiększyć poprzez dołożenie większej karty M2.
To co może obecnie zaskakiwać to brak wbudowanego aparatu fotograficznego. Dla części osób będzie to za pewne argumentem przeciw M600i jednak uważam iż było to słuszne posunięcie ze strony producentów. Dołożenie aparatu wymusiłoby znaczną zmianę gabarytów telefonu przy trudnej do ocenienia rzeczywistej jego użyteczności. Nikogo raczej nie ucieszy aparat z matrycą 1 czy 2 milionową, kiedy w kieszeni ma własny, znacznie lepszy aparat fotograficzny. M600i to telefon kierowany głównie do klientów biznesowych, stąd brak aparatu nie powinien nikogo dziwić.

Wysoka jakość zamontowanego w M600i dotykowego, ekranu TFT od razu rzuca się w oczy. Mamy tu 240 pikseli szerokości, 320 wysokości oraz 262 144 kolorów. Wyświetlany obraz jest bardzo czytelny i jasny. Warto jednak nie wykorzystywać nadto jego możliwości, ze względu na większe zużycie energii. Duży ekran pozwala na w miarę komfortowe oglądanie filmów oraz zdjęć. Korzystając z chowanego w obudowie rysika możemy wybierać poszczególne pozycje w menu, wpisywać dane z wyświetlanej klawiatury lub skorzystać z rozpoznawania pisma i pisać bezpośrednio na ekranie.

Oprogramowanie i funkcje

M600i zdaje się być urządzeniem przemyślanym szczególnie dla osób korzystających z Internetu, stron www i emaila. Te funkcje w telefonie zostały bowiem rozwiązane bardzo dobrze, a wręcz wyśmienicie. Odbieranie emaili możliwe jest zarówno poprzez webmail, czyli po wejściu na stronę www lub poprzez skrzynkę w telefonie po jej wcześniejszej konfiguracji. Zaletą drugiego rozwiązania jest fakt iż w tym przypadku mamy szybki dostęp do otrzymanych danego dnia maili z poziomu głównego ekranu.
W przypadku stron www możemy liczyć na szybki dostęp (wystarczy wcisnąć przycisk @ po prawej stronie telefonu) oraz bezproblemowe surfowanie. Zainstalowana Opera 8 odpowiednio czyści i przeskalowuje strony www tak by wyglądały odpowiednio na ekranie i ważyły jak najmniej. Możliwe jest przeglądanie stron przy poziomym ustawieniu ekranu co dodatkowo powiększa nasze „pole widzenia”.

Bardzo przydatną funkcją w M600i jest zainstalowany fabrycznie czytnik kanałów RSS. Dzięki niemu w prosty sposób będziemy informowani o aktualizacjach naszych ulubionych stron. Wystarczy podać adres kanału RSS danej strony oraz częstotliwość sprawdzania „aktualizacji”. Jeśli pojawi się nowy news dostaniemy nagłówek wraz z treścią na komórkę.

M600i posiada również zainstalowane oprogramowanie do czytania plików PDF oraz mini Worda i Excela (QuickOffice).
PDF wyświetlane są poprawnie (wystąpiły sporadyczne problemy z odczytem niektórych polskich znaków), możemy jest skalować do odpowiadającej nam wielkości. Jedyną niedogodnością może okazać się zastosowana w programie czcionka, która się nie antyaliasinguje. Jeśli komuś nie pasuje standardowy font, może go sobie dowolnie zmienić w ustawieniach „Pdf +”

Aplikacje pakietu biurowego umożliwiają sporządzenie i wstępne sformatowanie oficjalnego listu lub kosztorysu (w przypadku Excela możemy wprowadzać wiele różnych funkcji ułatwiających obliczenia). Program otwiera oczywiście standardowe pliki doc i xls.
Telefon nie daje się zaszufladkować jednak jako typowy aparat dla „nudziarzy”. Oferuje bowiem możliwość odtwarzania muzyki i filmów zapisanych na karcie M2 lub w pamięci telefonu. Należy zwrócić uwagę na wyśmienitą jakość odtwarzania jaka cechuje M600i. Urządzenie to może bez problemu konkurować z niektórymi dostępnymi na rynku odtwarzaczami MP3. Uruchamiając zainstalowanego w telefonie playera mamy możliwość stworzenia własnej playlisty lub ustawienia dźwięku jako jeden z występujących sygnałów. (Odtwarzane formaty to mp3, mp4 i ACC)

Dla bardziej ambitnych dodano „korektor dźwięku” dzięki czemu możemy nadać odsłuchiwanej muzyce trochę innych charakter. Mimo, iż można by uznać że jest to tylko telefon, a te ustawienia są śmieszne to bez problemu da się zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi typami korekcji. Na pewno nie jest to wyłącznie „bajer”, który tak na prawdę nic nie robi.

Należy oczywiście pamiętać iż dołączona w zestawie 64 MB karta nawet w połączeniu z pamięcią telefonu (80MB) to raczej niewiele i w przypadku chęci stworzenia mini centrum multimedialnego należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem jakim jest większa karta pamięci. Na szczęście słuchawki dostajemy w komplecie.

Zaawansowani muzycznie użytkownicy mogą skorzystać z programu o nazwie Music DJ, który umożliwia złożenie z gotowych sampli własnego dzwonka.

W przypadku długiej i nużącej podróży można skorzystać z zainstalowanych gier: Vijay Singh Pro Golf 2005 3D (świetna grafika 3d robi wrażenie) lub QuadraPop czyli kolejną odmianę popularnego Tetrisa.

Pozostałe najbardziej przydatne funkcje to budzik, stoper, przelicznik jednostek, lista „to do”, rozbudowany kalendarz, timer oraz notatnik.

Jeśli taka liczba funkcji okazałby się niewystarczająca można skorzystać z możliwości dokupienia innych aplikacji. Wersje testowe programów pobiera się z Internetu poprzez komórkę i funkcję „Try & Buy”. Wystarczy wybrać z listy odpowiadający nam program, klikąć na „download try” i możemy testować. Jeśli chodzi o dodatkowe programy to jest z czego wybierać. Obecnie na liście „Try & Buy” znajdują się 22 programy w tym Audible, Chess Professional, HandyDay, Wayfinder navigator, Worldmate czy choćby McAfee VirusScan Mobile. Jeśli nie musimy testować programów możemy skorzystać z „Application Shop” gdzie na chwilę obecną znajdują się 161 programy. Ceny programów wahają się kilku (Sudok – 5,03 €) nawet do kilkudziesięciu Euro (Office2Go – 94,12 €).

Połączenie z komputerem

Z domowym PC czy laptopem możemy połączyć się za pomocą kabla USB, podczerwieni lub Bluetooth. Każda z opcji jest dziecinnie prosta i ogranicza się do włączenia danej funkcji w obu urządzeniach. Po wykryciu telefonu ładowane są sterowniki oraz instalowane dodatkowe oprogramowanie z dołączonej do telefonu płyty. Dzięki temu otrzymujemy możliwość szybkiego przerzucania plików oraz synchronizacji danych i kontaktów między tymi urządzeniami.

Pisanie i klawiatura

Czymś co wyróżnia m600i z szeregu innych modeli biznesowych to zastosowana w nim klawiatura QWERTY. Nie jest to w pełni wymiarowa klawiatura. Przyciski numeryczne są połączone z tradycyjnymi QWERTY. Poszczególne znaki wybieramy wciskają klawisz, ale w tym przypadku znaczenie ma to czy zostanie od naciśnięty po prawej lub lewej stronie czy może centralnie. W przypadku tych klawiszy, które jednocześnie są klawiszami numerycznymi i literowymi wciśnięcie centralne oznacza wybranie liczby, bardziej prawe lub lewe wybranie litery po prawej lub lewej stronie. Rozwiązanie to brzmi dość skomplikowanie, lecz po kilku minutach obcowania z telefonem staje się czymś zupełnie naturalnym. To co ewentualnie może sprawiać problem to niewielki rozmiar samych przycisków i odstępów między nimi. Osoby obdarzone duży palcami raczej niezbyt często będą korzystać z dobrodziejstw tak rozwiązanej klawiatury. Korzystać oni będą częściej z wyświetlanej klawiatury lub systemu rozpoznawania pisma. Drugie rozwiązanie działa na zasadzie rozpoznawania standardowych znaków z systemu Graffiti (wykorzystywany w Palm OS). Nie są to oczywiście znaki nam wszystkim znane, a często jedynie je przypominające. Wystarczy trochę treningu by znacznie usprawnić korzystanie z komórki, wystarczy bowiem wprowadzać odpowiednie skróty na ekranie głównym, by od razu przechodzić do konkretnych funkcji telefonu.

Menu główne

Trzeba przyznać, że w pewnym momencie można czuć się zagubionym pośród wielu ikonek i opcji dostępnych nam na ekranie. Warto więc skorzystać z możliwości „personalizacji” ekranu głównego, na którym możemy osadzić wybrane przez nas, najczęściej używane funkcje. Wyświetlają się one w postaci ikonek na dole ekranu. Dodatkowym „gadżetem” jest możliwość ustawienia jako ikonki reprezentującej daną funkcję dowolny, wybrany przez nas obrazek.

Bateria

Nie jest to niestety najmocniejsza strona M600i. W przypadku normalnego użytkowania (tj. kilka krótkich telefonów dziennie, sporadyczne sprawdzanie meila) ładowanie jest konieczne po 3-4 dniach. Zwiększona aktywność wykorzystywania samych funkcji telefonu skutkowała dłuższym czasem podświetlenia ekranu, a co za tym idzie szybkim wyczerpywaniem baterii. Teoretycznie można się do tego przyzwyczaić i czekać na pojawieniu się na rynku mocniejszych ogniw, jednak czasami ten szybko znikający pasek energii, w telefonie, na który wydało się sporo pieniędzy, potrafi zdenerwować

M600i to jeden z tych telefonów, o których wypada po prostu mówić dobrze. Ma bardzo wiele zalet, które stawiają go wśród najlepszych telefonów na rynku (ciekawie i wygodnie rozwiązana klawiatura, świetny wyświetlacz, obszerna ilość przydatnych aplikacji, obsługa kanałów RSS i Internetu), ale jednak nie obyło się również bez wad. Nie można oczywiście stawiać znaku równości między świetnie działającym czytnikiem RSS, przeglądarką i bogatą biblioteką przydatnych aplikacji, a średnio trzymającą baterią i brakiem aparatu. Brak aparatu można przypisać zarówno do wad jak i zalet, ocenę należałoby pozostawić samemu użytkownikowi. W przypadku baterii można liczyć, że po pewnym czasie na rynku pojawią się mocniejsze modele pozwalające na dłuższą pracę telefonu. Zaniedbaniem ze strony SE jest brak wbudowanego WiFi, które w przypadku urządzenia kierowanego do osób często korzystających przez telefon komórkowych z Internetu i poczty elektronicznej, może w znacznym stopniu zaważyć na popularności tego modelu.

Reasumując M600i to jednak świetny telefon. Ma nowoczesny i estetyczny wygląd, przejrzyste i wygodne menu oraz niewielkie gabaryty. Sprawdza się idealnie jako smartphone, szczególnie dla wielbicieli rysików i ekranów dotykowych.
PostWysłany:Wto 11:52, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: SONY ERICSSON K800i




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Sony Ericsson K800i już po swojej premierze stał się telefonem kultowym. Wcześniej w stajni SE prym wiódł model K750, ale K800 bez problemu zajmie jego miejsce. K800i zapewne chce walczyć także o miano najlepszego telefonu komórkowego na świecie. Tutaj jednak musi się spotkać wcześniej w Nokiami, które również są wyposażone w podobnej jakości aparaty oraz oferują równie zaawansowane funkcje.

Wygląd zewnętrzny

Sony Ericsson K800i należy do telefonów, które mają optymalną wielkość. Miniaturyzacja nie przysłoniła ergonomii i zarówno ekran, jak i klawiatura są spore, co zapewne spopularyzuje ten model także wśród starszej grupy odbiorców (np. mężczyźni 40-55 lat). Wiele osób narzeka na to, że ostatnim wygodnym telefonem była Nokia 6310 i do tej pory żaden telefon jej nie dorównał. K800i waży 115 g i mierzy 105 x 47 x 22 mm.

K800i cieszy perfekcją swojego wykonania i wyglądu. Szarości i srebrne wstawki sprawiają, że aparat wygląda bardzo elegancko. Także tył obudowy, który dotychczas w telefonach traktowany był po macoszemu, wygląda znakomicie. SE popełnił tylko jeden błąd i źle rozwiązał system klapki zasłaniającej obiektyw – często otwiera się ona „sama” w kieszeni i telefon przychodzi w tryb wykonywania zdjęć nawet przy zablokowanej klawiaturze. Może to spowodować rozładowanie baterii. Obok obiektywu znajduje się lusterko do autoportretów, a nad obiektywem jest naprawdę spora lampa błyskowa (producent nazywa ją ksenonową), która potrafi oświetlić bliskie przedmioty nawet w zupełnej ciemności.

Aparat fotograficzny obsługujemy w pozycji poziomej, więc zarówno spust migawki, jak i przyciski zoom zlokalizowane są z boku obudowy. Na drugim boku znajdziemy slot kart pamięci (niestety w wersji Sony) oraz klawisz startujący odtwarzacz muzyczny.

Bardzo wygodne są niewielkie klawisze nad ekranem, które zależnie od trybu, w jakim znajduje się aparat, udostępniają wygodne opcje np. pozwalają na szybkie przeglądanie zdjęć w galerii lub w trybie aparatu umożliwiają przełączenie odpowiednich trybów ułatwiających wykonywanie udanych fotografii.
Parametry techniczne

Sony Ericsson K800i jest telefonem trzeciej generacji obsługującym transmisję UMTS. Niestety producent kolejny raz zawiódł oczekiwania i nie wprowadził równolegle z 3G obsługi EDGE. Dla osób korzystających z telefonu jako modemu do laptopa brak EDGE wyklucza wygodne korzystanie z Internetu poza dużymi miastami.

Zawodu dostarcza także wielkość pamięci telefonu, którą mamy do dyspozycji po otwarciu pudełka z aparatem. Standardowo telefon ma 64 MB pamięci, a użytkownik nie znajduje w opakowaniu dodatkowej, nawet najmniejszej karty pamięci. W telefonie multimedialnym z najwyższej półki pamięć już w standardzie powinna mieć dużo większą pojemność.

Powyższe wady są chyba jedynymi, które można dostrzec w telefonie. Inne parametry techniczne są już bardzo wyśrubowane. Ekran ma rozdzielczość 240x320 pikseli i wyświetla 262 tys. kolorów. Subiektywna ocena jakości wyświetlacza jest bardzo wysoka.

To samo dotyczy kamery cyfrowej – 3.2 megapiksela w telefonie to obecnie rekord w telefonach już dostępnych w naszym kraju w sprzedaży.

Menu

Główny ekran K800i nie jest przeładowany - oprócz zegarka (opcjonalnie bardzo dużego), daty i cell info nie znajdziemy na nim np. aktywnego desktopu znanego już np. z niektórych telefonów. Aby szybko przejść do wybranych funkcji telefonu można natomiast skorzystać z niewielkiego klawisza skrótu znajdującego się tuż pod ekranem, po prawej stronie. Użytkownik może tam przeglądać swoje ulubione funkcje, sprawdzać jakie programy obecnie działają oraz umieszczać ulubione łącza internetowe. Po lewej stronie znajduje się siostrzany klawisz, który bezpośrednio łączy z przeglądarką internetową. Również ruch joysticka w odpowiednim kierunku powoduje włączenie wybranych przez użytkownika funkcji w telefonie. Taka personalizacja znacznie przyspiesza np. pisanie SMS-ów lub uruchamianie sprawdzania poczty elektronicznej.

Menu główne składa się z 12 animowanych i bardzo ładnych ikon. Całe menu działa bardzo szybko i sprawnie. Tutaj SE ma niewątpliwą przewagę nad systemami otwartymi typu Windows i Symbian.

Główne menu składa się z następujących funkcji: PlayNow, Internet, Entertainment, Cyber-shot, Messaging, Music player, File manager, Contacts, Video call, Calls, Organizer, Settings.

Cyber-shot

Cyber-shot to marka bardzo znana wśród nabywców popularnych aparatów cyfrowych marki Sony. To już druga marka Sony, po Walkman, która jest wykorzystywana w telefonach SE. Nazwa Cyber-shot zobowiązuje i SE wmontowało w telefon matrycę 3.2 megapiksela. Kamera jest też wyposażona w multum dodatkowych ustawień.

Po otwarciu obudowy ekran staje się wizjerem, a my mamy do dyspozycji klawisze skrótów, które ułatwiają obsługę całego aparatu. Aby użytkownik się nie pogubił pod klawiszem 0 jest spis wszystkich funkcji – to bardzo wygodne rozwiązanie, które powinno zostać skopiowane we wszystkich telefonach.

Funkcje aparatu dostępne dla użytkownika:

sceny: od opcji automatycznych nastawów po portret i sceny sportowe
opcje: normal, BestPic, Frames oraz Panorama
tryb makro, nieskończoność i automatyczny
tryb stabilizacji obrazu
tryby lampy błyskowej (redukcja czerwonych oczu, wyłączanie lampy)
zoom – tylko cyfrowy
samowyzwalacz
efekty: sepia itp.,
balans bieli w różnych opcjach
sposób pomiaru ostrości

Jakość zdjęć wykonanych K800i jest doskonała, jeśli porównujemy ją z innymi telefonami komórkowymi. W internetowych rankingach K800 przegrywa tylko z najnowszymi Nokiami wyposażonymi w optykę Carl Zaiss. Różnice w jakości nie są jednak bardzo duże.
K800 w ciemnych pomieszczeniach nie może oczywiście zapewnić super jakości zdjęć, ale przynajmniej w awaryjnej sytuacji mogą być one nawet wywołane jako odbitki. Na pewno dużą rolę odgrywa wówczas bardzo dobra (jak na telefon komórkowy) lampa błyskowa. Jeśli ktoś szuka telefonu komórkowego z najlepszym aparatem cyfrowym to K800i jest obecnie optymalnym zakupem.
Maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 2048x1536 (jakość można także zmniejszać do 2 MP, 1 MP lub VGA). Jakość wideo możemy zmieniać w dwóch trybach: „do przesyłania” oraz w trybie wysokiej jakości.

Wiadomości

W K800i możemy zdefiniować aż 10 kont e-mail. Każde konto może automatycznie sprawdzane co ustalony interwał, np. co 5 minut lub 12 godzin. Użytkownik może pobierać od razu tylko nagłówki lub także treść. Wielkość pobieranych maili może być ograniczona przez użytkownika np. do 200 KB). Bardzo wygodny i intuicyjny jest edytor wiadomości e-mail. Bezpośrednio w nim możemy np. dodawać załączniki do maila.

Sony Ericsson nie zapomniał w menu wiadomości o modnym ostatnio formacie wiadomości RSS. Czytnik RSS znajduje się tuż koło maili i zapewne sprawi dużo radości bardziej zaawansowanym użytkownikom telefonu i Internetu.
Z drobnych wad K800i należy wspomnieć o słabym rozpoznawaniu numerów telefonów w treściach wiadomości. Gdy numer jest przesłany ze spacjami to telefon już nie potrafi nam go wybrać bezpośrednio z treści informacji – jest to bardzo użyteczna funkcja, więc powinna zostać niezwłocznie poprawiona.

Internet

Przeglądarka internetowa w K800 nie przypomina najnowszych rozwiązań Nokii, czyli nie próbuje udawać zwykłej przeglądarki znanej z komputerów PC na małym ekranie. W K800i strony internetowe dzielone są na kolumny, które trochę żmudnie trzeba przewijać. Przeglądarka jest dużo stabilniejsza od mikro mapy Nokii, ale na pewno wygoda korzystania z obszernych stron (np. portali) jest dużo mniejsza.

Radio i odtwarzacz MP3

W zestawie z telefonem znajdziemy bardzo ładne srebrne słuchawki, które będą nam służyły także jako antena do radia. Antena chyba nie jest zbyt czuła, bo telefon nie potrafił wykryć sam wszystkich warszawskich stacji radiowych. Radio jest wyposażone w RDS, co ułatwia samodzielne wyszukiwanie brakujących stacji.

Odtwarzacz MP3 ma equalizer z 4 stałymi profilami i możliwością manualnego ustawienia charakterystyki dźwięku. Dodatkowo SE oferuje funkcję stereo widening. Odtwarzacz na szczęście potrafi grać „w tle”, co dla wielu innych producentów jest nadal nie do przejścia.

Książka adresowa

Książka adresowa K800i zawiera 1000 pozycji, a nie tak jak większość „słabszych” modeli SE tylko 500. Ilość danych w przypadku jednego kontaktu jest ogromna: oprócz numerów telefonicznych możemy dodać zdjęcie, ustalić dzwonek, wpisać datę urodzenia danej osoby, notatkę, adresy internetowe, etykietę głosową, adresy pocztowe itd. Jak zwykle w SE bardzo wygodne i szybkie są operacje na wszystkich kontaktach lub grupie kontaktów. Można je łatwo kasować, wysyłać i kopiować.

Oprogramowanie

Oprócz oprogramowania, które dołączone jest razem z telefonem na płycie, najważniejsze jest oczywiście oprogramowanie samego telefonu. W czasie testów nie zawiodło ono ani razu. Software jest bardzo stabilny. Ważne jest to, że w przypadku, gdy SE wypuści nowe oprogramowanie to będziemy się mogli o tym dowiedzieć dzięki funkcji Update service. To dobrze świadczy o producencie telefonu.
Gorzej jest z oprogramowaniem dla komputera PC. SE wymaga, aby najpierw instalować specjalne sterowniki do telefonu, których notabene jest bardzo dużo. Następnie należy podłączyć telefon, a później dopiero doinstalować pakiet PC Suite. Instalacja driverów jest bardzo niewygodna, a dodatkowo po zainstalowaniu pakiet oprogramowania zaczął samodzielnie wyłączać komputer. Ta ostatnia „funkcjonalność” wynikała zapewne z konfliktu z pakietem do obsługi telefonów Nokii, ale w przypadku innych producentów nie było aż tak ostrej reakcji na produkty fińskiej firmy.

Aplikacje i gry

Sony Ericsson bardzo dba o jakość gier zainstalowanych w telefonie. W K800 wgrano 3 gry Java: FotoQuest Fishing, Mini Golf Castles, Tennis Multiplay. Najciekawszy jest oczywiście tenis Grafika 3D w tej grze jest najwyższej jakości, a dodatkowo istnieje możliwość gry przez Bluetooth.

W dziale aplikacje znajdziemy trzy aplikacje: FaceWarp, HP Print, Photo Mate. FaceWarp to aplikacja do morfingu twarzy na zdjęciach, HP Print to program do druku, Photo Mate to multimedialna instrukcja jak wykonywać dobre zdjęcia.

Bateria

Standardowa bateria K800i ma pojemność 950 mAh. W czasie testów telefon był zwykle ładowany co 2 dni. W przypadku telefonów multimedialnych to niestety już standard. Nadal wszyscy czekamy na lepsze ogniwa, które pozwolą na działanie telefonu przez np. tydzień.

Podsumowanie

Sony Ericsson K800i ma chyba tylko jednego bezpośredniego konkurenta – telefon Nokia N73. Oba modele mają identyczny rozmiar i walczą o pozycję fotograficznego lidera wśród małych telefonów UMTS.

K800i ma ogromną ilość zalet. Przede wszystkim jest bardzo ładny i elegancki. Ma doskonały aparat fotograficzny wspomagany przez mocną lampę błyskową. Telefon ma funkcję wideo rozmowy i transmituje dane z prędkościami dostępnymi w sieci 3G. Z wad należy wymienić brak EDGE oraz tylną klapkę, która zbyt łatwo się przesuwa i włącza ekran.

K800i to kolejny dowód na to, że fuzja Sony i Ericsson była dobrym pomysłem. Teraz obie firmy powinny się tylko skupić na zwiększaniu sprzedaży telefonów – ich jakość jest już na najwyższym poziomie.
PostWysłany:Wto 12:01, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: SONY ERICSSON W550i




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Niedawno trafił mi się jeden z nowych telefonów Sony Ericsson z serii Walkman - model W550i. Jest to telefon w pełni multimedialny, który pełni także funkcję odtwarzacza plików MP3 oraz aparatu cyfrowego (w stopniu o wiele większym niż inne telefony wyposażone w kamerę).

W550i jest rozwinięciem wprowadzonego wcześniej przez SE modelu S600. W550i i S600 różnią się jedynie powiększoną w tym pierwszym do 256 MB wewnętrzną pamięcią. Inna parametry telefonu pozostały niezmienione.

Wygląd telefonu

Od początku nie ulegało dla mnie wątpliwości, że W550i to telefon dla miłośników elektronicznych gadżetów, i to takich, którzy lubią "pokazywać się" z tego rodzaju sprzętem. Świadczy o tym przede wszystkim wygląd urządzania. Choć telefon jest niewiele większy od innych słuchawek na rynku (93x46.5x22.5), to jednak optycznie sprawia wrażenie bardzo dużego. Dlatego właśnie noszenie go na smyczy na szyi nosi moim zdaniem pewne znamiona ostentacji.

Sądząc, że być może nie jestem najwłaściwszą osobą do testowania tego modelu, zasięgnąłem opinii kilku osób w wieku od 14 do 19 lat. W większości osoby te zareagowały na ten telefon bardzo dobrze, część osób wręcz euforycznie. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że jest to telefon skierowany do młodzieży. I niekoniecznie chodzi tu tylko o wiek metrykalny, ale także o ogólny stan umysłu.
Poza trochę za dużymi rozmiarami, konstrukcję telefonu można uznać za udaną. Konstruktorzy zastosowali w nim mechanizm obrotowy, służący do otwierania telefonu. Mechanizm ten przypomina mi podobne rozwiązanie zastosowane swego czasu w Motoroli v80. Taka konstrukcja powoduje, że telefon może bardzo łatwo przeobrażać się spełniając różne funkcje. Zamknięty może służyć jako MP3 player, zamknięty, ale za to trzymany w rękach bokiem, zamienia się w zwyczajny aparat fotograficzny z przyciskiem migawki zlokalizowanym dokładnie w tym samym miejscu, co w każdym innym tradycyjnym aparacie.

Telefon może zamienić się także w przenośną konsole do gier. Ciekawym rozwiązaniem są 4 przyciski umieszczone w 4 rogach wyświetlacza służące do sterowania grami. Dwa z tych przycisków są stosowane także w normalnym nawigowaniu po menu telefonu.

Należy dodać, że klawiatura spełnia dobrze swoje zadanie. Po menu poruszamy się przy użyciu manipulatora. Dodatkowo wykorzystywane są także przyciski Wstecz oraz C. Na początku pewną konfuzję wywołuje u nowych użytkowników brak przycisku zielonej i czerwonej słuchawki, ale do tego szybko można się przyzwyczaić. Po bokach telefonu znajdziemy wspomniany już wcześniej klawisz migawki aparatu, który także uruchamia aparat. Z boku znajdują się również przyciski regulacji głośności oraz klawisz play służący do uruchamiania i zatrzymywania odtwarzania plików MP3. Dodatkowo po lewej stronie, podobnie jak w odtwarzaczach multimedialnych, znajduje się przycisk Hold, który służy do blokowania klawiatury i wszystkich przycisków telefonu.
Ekran telefonu to matryca o rozdzielczości 176 na 220 punktów, wyświetlająca 262 tysięcy kolorów. Jest to matryca znana z wcześniejszych modeli telefonów Sony Ericsson np. K750i. Jakość obrazu jest dobra, z odczytaniem zawartości ekranu nie ma problemu nawet przy mocnym dziennym świetle.
Wgląd telefonu możemy zmienić poprzez wymienne kolorowe panele. W zestawie z telefonem otrzymujemy dwa panele: biały oraz czerwony.

Bateria

Telefon jest wyposażony w litowo-polimerowa baterię o pojemności 900 mAh (symbol BST-37). W naszym teście przy 1 h rozmów na dobę oraz odebraniu 50 wiadomości SMS telefon wytrzymywał bez ładowania około 75 h. Najdłuższy czas pracy bez ładowania w naszym teście wyniósł 96 h, a najkrótszy 54 h . Oczywiście krótszy czas pracy jest spowodowany intensywnym korzystaniem z odtwarzacza MP3 oraz z radia.
Muszę wspomnieć o jednej bardzo przydatnej funkcji, która w telefonach SE obecna była od bardzo dawna. Chodzi mianowicie o informację o poziomie naładowania baterii w procentach oraz szacowanym czasie pracy telefonu bez ładowania. W pewnym momencie funkcja ta znikła ze słuchawek tego producenta, jednak niedawno powróciła w zubożonej wersji. Użytkownik przyciskając jeden z bocznych klawiszy może uruchomić ekran statusu telefonu. Na ekranie tym wyświetlane są informacje o modelu telefonu, data, wybrany profil dźwiękowy, ilość wolnej pamięci oraz poziom naładowania w procentach. Niestety brakuje tu szacowanego czasu pracy na bateriach, co bardzo by się każdemu użytkownikowi telefonu przydało.

Książka telefoniczna

Książka znajdująca się w pamięci telefonu może pomieścić do 1000 pozycji. Każda z pozycji może zawierać po kilka numerów telefonów, adres e-mail, adres WWW, adres pocztowy oraz datę urodzin danej osoby i krótką notatkę. Dodatkowo każda pozycja w książce może posiadać własny dzwonek nadchodzącego połączenia oraz może być zaopatrzona w zdjęcie. Pozycje z książki mogą być także wybierane głosowo.
Telefon posiada także opcję grup użytkowników, jednak mogą one służyć tylko jako listy wysyłkowe wiadomości do większej ilości osób. Grupy nie mają natomiast możliwości posiadania własnego sygnału dzwonka czy logo grupy.
Do przeglądania książki wykorzystywane są klawisze manipulatora. Używając przycisków góra-dół może przemieszczać się po poszczególnych nazwach w książce. Jeśli zaś użyjemy przycisków lewo-prawo możemy poruszać się po poszczególnych numerach lub innych danych w ramach danego kontaktu, co jest bardzo wygodne i szybkie.

Wiadomości

Telefon oczywiście obsługuje zarówno wiadomości SMS jak i MMS, posiada także wbudowanego klienta e-mail. Wszystkie wiadomości, w tym SMS-y są przechowywane w pamięci telefonu (dynamicznie przydzielanej - wspólnej dla wszystkich zadań), dlatego ograniczeniem ich ilości jest jedynie wielkość wolnej pamięci.
Przydatną opcją jest cyfrowy dyktafon, pozwalający na nagrywanie krótkich wiadomości głosowych, które później można wysyłać w postaci załącznika do wiadomości MMS. Wprowadzanie wszystkich wiadomości następuje z wykorzystaniem słownika T9 w języku polskim.
W550i wyposażony został w klienta usługi Instant Messaging. Jest to nic innego jak rozbudowany komunikator podobny swoim działaniem do Gadu-Gadu czy ICQ. W telefonie funkcja ta nosi nazwę Moi Znajomi. Niestety, aby mogła ona działać, konieczne jest zaoferowanie tej usługi przez operatora lub też korzystanie z dostępnych serwerów niezależnych, ale wówczas koszty korzystania z tej usługi nie będą oparta na ryczałcie (a jest to najlepsze rozwiązanie).
Aparat fotograficzny

Tak jak wcześniej wspomniałem, telefon działa jako aparat fotograficzny w pozycji poziomej. W takiej sytuacji boczny przycisk uruchamiający aparat staje się przyciskiem migawki, zupełnie jak w tradycyjnym aparacie.

Aparat dzięki matrycy zawierającej 1,3 miliona punktów, może wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 1280 na 1024 pikseli. Ponieważ matryca została wykonana w technologii CMOS, jakoś wykonywanych zdjęć nie jest najlepsza.

Aparat jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji. Są to m.in. możliwość wykonywania zdjęć seriami, specjalny tryb nocny, samowyzwalacz, regulacja balansu bieli oraz naniesienie na zdjęcie daty i godziny jego wykonania. W ciemnych pomieszczeniach można skorzystać z diody imitującej lampę błyskową i dobrze oświetlającej obiekty umieszczone w odległości do 2 m od aparatu.

Bardzo ciekawa jest znana z normalnych aparatów cyfrowych, a niedostępna w telefonach, opcja wykonywania zdjęć panoramicznych. Aby zrobić takie zdjęcie trzeba wykonać trzy oddzielne ujęcia, które aparat łączy ze sobą. Efekty są naprawdę ciekawe, nawet pomimo słabej jakości wykonywanych obrazów.

Kamera pozwala także na kręcenie krótkich sekwencji wideo. Są one zapisywane w rozdzielczości 176 na 144 pikseli lub 128 na 69 pikseli. Filmy są zapisywane w formacie 3GP i mogą być załączone do wysyłanych wiadomości MMS.
MP3

Wbudowany odtwarzacz MP3 oraz wszystkie funkcje związane z dźwiękiem to największe zalety W550i. Przede wszystkim jest to najgłośniejszy telefon z jakimkolwiek miałem do czynienia. Natężenie dźwięku produkowane przez parę stereofonicznych głośników jest ogromne, a telefon spokojnie może zastąpić niejeden radioodtwarzacz wyposażony w zwyczajne kolumny.
Telefon został opatrzony logo Walkman, stosowanym kiedyś przez firmę Sony do oznaczania zwykłych przenośnych odtwarzaczy kasetowych. Jednak z urządzeniami sprzed ponad 20 lat W550i nie ma zbyt wiele wspólnego. Jeśli można nazywać go Walkmanem, to tylko XXI wieku.
Najważniejsza funkcją rozrywkową telefonu jest wbudowany odtwarzacz multimedialny. Odtwarza on nie tylko pliki muzyczne w formacie MP.3 ale także pliki video w formacie 3GP oraz MPEG4. Odtwarzacz pozwala na przeglądanie bazy utworów po nazwie lub wykonawcy oraz na tworzenie list odtwarzania. Utwory są przechowywane w pamięci telefonu, która liczy 256 MB.

Telefon jest także wyposażony w odbiornik radiowy. Aby z niego korzystać konieczne jest podłączenie do telefonu zestawu słuchawkowego (znajduje się w zestawie z telefonem), który spełnia funkcję anteny. Radio jest wyposażone, w dobrze znaną z odtwarzaczy samochodowych, funkcję RDS. Dzięki niej można na ekranie telefonu odczytań nazwę słuchanej stacji oraz odebrać inne nadawane komunikaty. W pamięci telefonu można zapisać do 20 stacji radiowych. Generalnie czułość radia w dużych miastach jest zadowalająca, bez problemu pozwala, bowiem ono na słuchanie kilkunastu najsilniejszych stacji.
Pliki MP3 mogą być wgrywane do telefonu za pośrednictwem kabla, poprzez Bluetooth lub port podczerwieni. Do tworzenia dzwonków służy aplikacja MusicDJ pozwalająca na samodzielne komponowanie własnych melodii (do 4 linii melodycznych, każda dla innego instrumentu).

Gry

Także gry prezentują się na W550i bardzo dobrze. Telefon obsługuje nie tylko zwykłe gry JAVA, ale także gry w pełni trójwymiarowe z wykorzystaniem technologii 3D-Engine.
Podobnie jak a przypadku robienia zdjęć, gramy trzymając telefon w pozycji poziomej. To znacznie ułatwia grę i szczególnie przydatne są w tej sytuacji 4 przyciski w rogach ekranu służące do obsługi gry.
Standardowo w telefonie są zainstalowane trzy gry. Extreme AirSnowboarding 3D - to gra, w której naszym zadaniem jest wykonywanie akrobacji na snowboardzie. Gauntlet to natomiast gra, w której toczymy walką z hordami duchów. Ostatnia, ale najciekawsza ze wszystkich, to dobrze znana z komputerów osobistych - Worms Forts 3D.

Połączenie z komputerem

Połączenie telefonu z komputerem może nastąpić z wykorzystaniem kabla USB, portu podczerwieni lub poprzez Bluetooth. W przypadku połączenia przez kabel USB, możliwe są dwa tryby współpracy urządzeń. W pierwszym telefon współpracuje z oprogramowaniem do synchronizacji książki telefonicznej oraz edycji innych ustawień telefonu, w drugim zaś jest widoczny w systemie jako dysk, do którego mamy bezpośredni dostęp. Do obsługi telefonu z poziomu komputera służy dostarczony wraz z słuchawką program Sony Ericsson PC Suite. Kopiowanie utworów muzycznych na telefon może nastąpić albo poprzez zwyczajne kopiowanie w systemie Windows (kiedy telefon jest widoczny jako dysk) lub z wykorzystaniem aplikacji Disk2Phone.

Podstawowym sposobem edycji książki telefonicznej (z poziomu komputera) jest natomiast jej synchronizacja z zawartością kontaktów z Microsoft Outlook. Aby zmienić zawartość książki należy dokonać zmiany pozycji w MS Outlook a potem wykonać synchronizację.
Telefon jest wyposażony w działającą bezproblemowo przeglądarkę WAP w wersji 2.0. Dodatkowo telefon może także służyć jako modem do połączeń z Internetem. Niestety słuchawka obsługuje tylko transmisję GPRS, nie potrafi natomiast korzystać z szybszej transmisji danych EDGE.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że Sony Ericsson W550i to prawdziwie multimedialny telefon. Bardzo dobry odtwarzacz MP3, pozwalający na słuchanie muzyki przez słuchawki lub przez wbudowane głośniki, to największa zaleta tego telefonu. Także funkcja aparatu fotograficznego została skonstruowana w przemyślany sposób, choć niestety jakość samych zdjęć nie jest najlepsza.

Moim zdaniem największą wadą SE jest jego wielkość, która odstraszy wiele osób od jego zakupienia. Jednak zapewne znajdzie się także wiele osób, które chętnie będą paradować z tym telefonem na szyi. W550i podoba się młodym ludziom słuchającym muzyki wszędzie, także na ulicy. Dla nich W550i został zaprojektowany, więc SE może mówić o kolejnym sukcesie telefonu z logo Walkman. Największymi konkurentami tego telefonu będą inne aparaty tego samego producenta.
W Polsce wyłącznym dystrybutorem tego aparatu jest firma Net Sport, a W550i można także kupić w dwóch warszawskich sklepach sieci Electro World.
PostWysłany:Wto 12:08, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: SONY ERICSSON W800i




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Przyznam się, że dość niecierpliwie czekałem na to spotkanie. W800i, podobnie jak K750i to telefony, które uzyskały już opinie urządzeń zbliżonych do ideału. Doświadczenie Ericssona oraz Sony odpowiednio w konstruowaniu telefonów i urządzeń do odtwarzania muzyki w W800i zagrało ze zdwojoną siłą i zdeklasowało konkurentów. Nokia nadal nie może stworzyć telefonu z kamerą 2 megapiksele, który mógłby się zmieścić w zwykłej kieszeni. To co się rzuca w oczy przy pierwszym kontakcie, to kolorystyka telefonu, a także jego pudełka. Opakowanie jest naprawdę niesamowite i raczej nie można go porównać z niczym, co widzieliśmy wcześniej. W odróżnieniu od K750i, stylistyka W800i jest żywsza i bardziej młodzieżowa. Opakowanie bardzo pasowałoby do kampanii nowej globalnej marki wchodzącej na polski rynek, ale operator ten skupił się bardziej na konstruowaniu "atrakcyjnej" oferty niż na drobnych smaczkach, do których mogłaby należeć wspólna promocja Walkmana W800i.

Materiały, z jakich wykonano "pacjenta", są jakościowo bez zarzutu, a i samo wykończenie nie jest złe. Chociaż przy ściskaniu obudowy w okolicach klawiszy nawigacyjnych słychać ciche skrzypienia to ogólnie W800i sprawia wrażenie solidnie wykonanego.

Model ten sygnowany jest znakiem "Walkman" firmy Sony, co w jednoznaczny sposób określa główną cechę telefonu oraz do kogo jest skierowany.
Dla pomieszczenia dużej ilości muzyki, producent dołącza w zestawie z telefonem, kartę Memory Stick Duo o pojemności 512 MB. To chyba rekord w przypadku telefonów koórkowych. Rzecz jasna, użytkownik może zwiększyć wielkość pamięci we własnym zakresie, dokupując większą kartę. Oprócz tego, sam telefon posiada wbudowane 32MB.
W zestawie z telefonem umieszczono także dobrej jakości zestaw słuchawkowy z pilotem (niestety tylko do odbierania rozmów).
Specjalnie do sterowania odtwarzaczem muzycznym, umieszczono na obudowie klawisze play/pause oraz przycisk sygnowany logo "walkman".

Tak jak K750i, model ten wyposażono w aparat cyfrowy z matrycą 2 megapiksele oraz funkcją auto focus. Obiektyw chroniony jest przez odsuwaną osłonę, która jednocześnie uruchamia/wyłącza automatycznie aparat. Oprócz tego, obok obiektywu, umieszczono dwustopniowy flesz.
W lewej dolnej części obudowy, z boku telefonu znajduje się gniazdo kart pamięci Memory Stick Duo, zaślepione gumową zatyczką. Całość wieńczy ekran TFT, wyświetlającym 262 tysiące kolorów w rozdzielczości 176x220 pikseli. Wyświetlacz jest spory, ale "bez szaleństw". Moim zdaniem przydałoby się troszkę większy... cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

W800i można uruchomić w dwóch trybach: normalnym (pełna funkcjonalność) oraz odtwarzacza MP3. Uruchomienie W800i w trybie odtwarzacza MP3 skutkuje tym, że telefon nie loguje się do sieci, dzięki czemu uzyskujemy możliwość używania odtwarzacza, w miejscach, gdzie używanie telefonu jest zabronione, czyli głównie w samolotach pasażerskich.
W zestawie znajduje się również oprogramowanie do telefonu na płycie CD. Oprogramowanie PC Suite obejmuje programy: Adobe Photoshop Album 2.0 Starter Edition, Disc2Phone, SE File Manager, SE Image Editor, SE MMS Home Studio, SE Mobile Networkig Wizard oraz oprogramowanie do synchronizacji z MS Outlook.

Menu

Układ menu jest standardowy: animowane ikonki są rozmieszczone rzędami. W tym przypadku mamy dwanaście ikonek w menu głównym:

PlayNow
Usługi Internetowe
Rozrywka
Aparat
Wiadomości
Walkman
Menedżer plików
Kontakty
Radio
Połączenia
Organizator
Ustawienia
Przeglądarka

Trzeba przyznać, że implementowana w telefonach Sony Ericsson przeglądarka działa całkiem przyzwoicie. Szczególnie przydatny okazuje się konfigurator, gdyż darmo szukać informacji o ustawieniach dla nowszych modeli telefonów, na stronach rodzimych operatorów.

Przeglądarka www działa dziwnie. Portali Onet, WP nie otwiera w ogóle, informując, że są zbyt duże. Serwisy Idei, czy Plusa działają, ale czasami otwierają się jako wyłącznie biały ekran. Nawet jednak, gdy uda się otworzyć daną stronę, to jej przeglądanie nie jest zbyt przyjemne. Tak zresztą, jak w przypadku większości telefonów, które nie mają wyświetlacza wielkości takiej, jak chociażby w palmtopach.

Drugim negatywnym objawem, obserwowanym podczas przeglądania stron internetowych, jest mocno zauważalne zwolnienie działania przeglądarki. Najlepiej więc korzystać z portali WAP. Te bowiem działają bez problemów.

Rozrywka

W związku z tym, że telefon ma trafiać do ludzi młodych, znalazło się w nim sporo aplikacji multimedialnych. W W800i zaimplementowano "trzech DJ'ów", czyli VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ.
Jak łatwo można się domyśleć pierwsza z aplikacji służy do obróbki filmów. Do wybranego filmu, można dokleić zdjęcie, tekst, lub też inny film i utworzyć klip. Do całości można załadować ścieżkę dźwiękową i tak utworzony wideoklip wysłać.

Druga z aplikacji, to nic innego jak edytor zdjęć, w którym możemy dodawać do nich dodatkowe efekty, cliparty, ramki, dorysowywać własne motywy itp.

MusiDJ, to znana już ze wcześniejszych modeli Sony Ericsson, aplikacja do tworzenia melodii. Zasada działania aplikacji jest dokładnie taka sama jak w poprzednich modelach. Poprawiono jedynie grafikę oraz wyraźnie lepsze są linie melodyczne (w końcu to Walkman).

Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja zdalnego sterowania. Po uruchomieniu tej funkcji, telefon zachowuje się jak pilot. Po połączeniu się z komputerem, mamy możliwość zdalnego przeglądania prezentacji, czy też sterowania odtwarzaniem muzyki na PC.
Nie zabrakło również miejsca na gry. Fabrycznie do telefonu zaimplementowano dwie gry: PuzzleSlider oraz QuadraPop. Pierwsza z gier, jak sama nazwa wskazuje, jest po prostu puzzlami. Druga natomiast, to zmodyfikowana wersja Tetrisa z bardzo przyjemną grafiką. Zamiast struktur zbudowanych z kwadratowych elementów mamy kilka rodzajów nut.
Aparat/Kamera

Jak już wspominałem, W800i, został wyposażony w ten sam aparat co K750i. Tak więc, do dyspozycji mamy matrycę 2 megapiksele oraz system AF. W dobrych warunkach oświetleniowych system AF pracuje szybko, natomiast przy fotografowaniu w gorszych warunkach (noc, słabe oświetlenie) czas reakcji zdecydowanie się wydłuża (momentami niemal trzykrotnie).

Ustawienia aparatu są bardzo przejrzyste i proste. Po jego uruchomieniu lewy klawiszy nawigacyjny, wywołuje konfigurację foto.

Wybrane opcje z ustawień aparatu:

Tryb zdjęć
Zwykły
Panorama
Ramki
Seria

Rozmiar zdjęcia

Duże (1632x1224)
Średnie (640x480)
Małe (160x120)
Balans bieli
Auto
Światło dzienne
Pochmurno
Fluorescencyjne
Żarówkowe
Jakość zdjęcia
Zwykła
Wysoka

Poza tym jest możliwość włączenia trybu nocnego, flesza, samowyzwalacza oraz makro.
Do tego wszystkiego, zdjęcia mogą być oznaczane datą i godziną podczas robienia zdjęć.
W trybie wideo, większość ustawień jest taka sama. Zmianie ulega jedynie tryb zdjęć ("wideo wysokiej jakości" i "do wiadomości obrazkowej") oraz rozmiar wideo (duże 176x144 i małe 128x96). O dziwo, w trybie wideo, dostępna jest również funkcja makro. W czasie kręcenia klipów, można dokonywać zbliżeń za pośrednictwem cyfrowego zooma.
W trakcie testowania telefonu spotkała mnie niespodzianka. Przy uruchomionym aparacie i zamkniętym obiektywie, wybrałem opcję wyświetl i otworzyłem osłonę obiektywu i... telefon zawisł. Wyświetlacz się wygasił, natomiast klawiatura została podświetlona. Dopiero wyjęcie baterii pozwoliło na dalszą pracę z telefonem. Zdarzyło mi się tak, na szczęście tylko raz.

Zawsze traktowałem aparat w telefonie, raczej jako ciekawostkę oraz narzędzie do tworzenia wiadomości MMS. Natomiast w W800i zdumiała mnie jakość zdjęć. Co prawda, przy gorszym oświetleniu aparat radzi sobie nie za specjalnie, ale w dobrych warunkach robi naprawdę świetne zdjęcia. Twierdząc, że aparat radzi sobie nie za specjalnie, nie miałem wcale na myśli, że radzi sobie źle. Chodzi raczej o to, że jest dość duża różnica w jakości przy odmiennych warunkach oświetleniowych. Z całą pewnością jednak i tak jest zdecydowanie lepiej niż u konkurencji. W razie bardzo ciężkich przypadków z pomocą przychodzi flesz, który pracuje dwustopniowo. W pierwszym etapie włączona jest jedna dioda w lampie, natomiast w czasie zwalniania migawki uruchamiana jest druga dioda, doświetlając w ten sposób teren.
Wiadomości

W800i obsługuje wiadomości tekstowe (SMS), multimedialne (MMS), głosowe, WAP Push, oraz ma wbudowanego klienta e-mail.
Przy pisaniu wiadomości SMS wspomaga użytkownika polski słownik T9 wraz z polskimi znakami (stosowanie polskich znaków można wyłączyć). Do słownika można dodawać również własne słowa. W trakcie pisania SMS, nie ma widocznego licznika znaków, pojawia się on dopiero, gdy jest 20 znaków do końca. Dodatkowo, gdy przekroczymy rozmiar jednej wiadomości, pojawia się komunikat o następnym rozpoczętym SMS. Podczas pisania z włączonym słownikiem T9, podpowiedzi wyrazów pokazują się w rozwijanym pasku, co jest bardzo wygodnym i przejrzystym rozwiązaniem.

Wiadomości MMS mają ograniczoną wielkość do 100 KB. Przy próbach załączenia plików przekraczających rozmiar, generowane jest ostrzeżenie i telefon odmawia dodania elementu. W800i automatycznie skaluje rozmiary dołączanych zdjęć. Dodatkowo producent umożliwił możliwość skalowania do rozmiarów określonych przez użytkownika. Do wyboru są trzy rozmiary zdjęć. Właściwie dwa: 640x480 oraz 160x120, z tym, że rozdzielczość 640x480 występuje dwukrotnie. Z początku myślałem, że to błąd w oprogramowaniu telefonu, ale po głębszej analizie, okazało się, że są to tryby z różnymi poziomami kompresji.

Wiadomości głosowe są okrojoną wersją wiadomości MMS. Korzystając z dyktafonu, można szybko i łatwo nagrać notkę głosową i ją przesłać do innego użytkownika.

Wbudowany klient e-mail pozwala na skonfigurowanie do maksymalnie 10 kont. W przypadku e-mail, nie ma ograniczeń wielkości wiadomości. Jedynie przy załączaniu zdjęć o dużym rozmiarze, dostajemy zapytanie, czy chcemy je zmniejszyć. Nie zaobserwowałem także, żeby wprowadzono ograniczenia, co do ilości adresatów.

Pamięć w telefonie przydzielana jest dynamicznie pomiędzy wszystkie zasoby, więc nie ma problemu z pamiętaniem o czyszczeniu skrzynek.

Walkman

Walkman odtwarza w telefonie muzykę oraz pliki wideo w formatach: MP3, MP4 oraz .3gp. Aplikacja umożliwia tworzenie playlist. "Walkman" może zostać uruchomiony w tle, użytkownik może korzystać wtedy z innych aplikacji słuchając jednocześnie muzyki. W każdym momencie można wyłączyć, bądź włączyć odtwarzanie, wykorzystując przyciski znajdujące się na obudowie telefonu, opisane play/pause lub W.
Dla bardziej wybrednych, zaimplementowano equalizer z 5 predefiniowanymi ustawieniami oraz możliwością regulacji manualnej.
Trzeba przyznać, że jakość dźwięku z zewnętrznego głośnika jest bardzo dobra i przede wszystkim głośna. Nawet na maksymalnych ustawieniach głośności nie słychać rzężenia głośników.

Menedżer plików

Dzięki menedżerowi, można w prosty sposób zarządzać plikami znajdującymi się w telefonie. Z poziomu menedżera dostępne są foldery ze zdjęciami, z wideo, dźwiękami, motywami, linkami www, grami, aplikacjami oraz innymi. Z poziomu menedżera, można sprawdzić także ile pamięci konsumują określone zasoby.

Książka telefoniczna

Książka nie jest mocno rozbudowana, ale w zupełności wystarcza. Do każdego kontaktu, jest możliwość dodania numeru telefonu (komórkowego, domowego, służbowego, faksu i innego), adresu e-mail i www (oraz identyfikatora obecności w przypadku używania komunikatora), zdjęcia, dzwonka, polecenia głosowego, adresu, dodatkowych informacji oraz daty urodzin.
W pamięci telefonu przewidziano 500 pozycji na zapisanie kontaktów.
Na grupy przewidziano 10 pozycji. Przy czym, do kontaktów z danej grupy, można wysyłać wiadomości SMS, MMS oraz głosowe. Nie ma możliwości wysłania e-mail do grupy, wszystkich adresatów trzeba dodawać osobno.

Radio

Producent wyposażył W800i w radio z funkcją RDS oraz AF (dostrajanie do najlepszej częstotliwości wybranej radiostacji). W800i pozwala na ustawienie w pamięci do 20 stacji radiowych. Dodam tylko, że jakość radia jest bardzo dobra, a urządzenie świetnie "zbiera" sygnał. Użytkownik ma możliwość manualnego ustawienia odbieranej częstotliwość lub może skorzystać z funkcji automatycznego skanowania i zapisu radiostacji.

Szkoda jedynie, że nie ma możliwości nagrywania muzyki z radia.

Organizator

Oprócz standardowych aplikacji tj.: alarm, kalendarz, zadania czy kalkulator, w W800i mamy również synchronizację z PC, pamięć kodów czy też latarkę.
Funkcja latarki wykorzystuje do świecenia flesz aparatu cyfrowego. Fabrycznie zdefiniowano możliwość nadawania przez latarkę sygnału SOS.

Ustawienia

Nie będę się rozpisywał na temat możliwości konfiguracji telefonu, bo na ten temat pisano już wielokrotnie przy okazji opisu innych modeli Sony Ericsson. W W800i dodano takie elementy jak konfiguracja przycisku muzyki (play/pause), sterowanie jasnością wyświetlacza (od 50% do 100%) czy też możliwość wyłączenia/włączenia menu uruchomiania.
Bateria

Standardowo z telefonem dostarczane jest ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 900 mAh. W czasie testów telefon wytrzymywał 2-3 dni. Z kilkoma SMSami dziennie, ostrą zabawą menu (co powodowało ciągłe świecenie ekranu), kilkugodzinną sesją foto (ponad 100 zdjęć, część z fleszem), kilkoma minutami rozmów w ciągu dnia oraz używaniem MP3 playera (ok. 30 minut dziennie) telefon wytrzymywał 3 dni.

Z kolei przy używaniu Bbluetooth (ok. 2 godzin dziennie), przeglądarki internetowej (ok. 20 minut dziennie), MP3 playera (ok. 30 minut dziennie), do tego sporadycznych SMSów i rozmów W800i wytrzymywał 2,5 dnia.
Słuchaniem muzyki z zewnętrznego głośnika można delektować się ok. 8 godzin (przy włączonym telefonie i z maksymalną głośnością).
W trybie gotowości telefon wytrzymuje 5-6 dni.
Apetyt telefonu na energię, można ograniczyć, zmniejszając jasność świecenia wyświetlacza.

Podsumowanie

Telefon ma w zasadzie wszystko, czego najbardziej wymagający użytkownik może potrzebować. Trudno dopatrzyć się w nim większych wad. Drobniejsze niedociągnięcia, jak niewielkie skrzypienie obudowy w okolicach klawiszy nawigacyjnych są wybaczalne. Jedyną poważniejszą uwagę, mam do działania klawiatury. Klawisze pracują miękko, ale nie zawsze z wyczuwalnym klikiem, poza tym są minimalnie zbyt blisko siebie. Gdyby jeszcze W800i był wyposażony w transmisję EDGE... Dość jednak narzekania. SE dostarcza nam porządny telefon i trzeba się z tego cieszyć. Szczególnie, że cena jego jest niewygórowana. Ciężko w chwili obecnej znaleźć konkurenta na rynku, który oferowałby takie parametry jak W800i. Świetna jakość dźwięku, ogromna pamięć 0.5 GB, bardzo dobra głośność, rewelacyjny aparat cyfrowy (jak na telefon komórkowy oczywiście), radio z RDS i funkcją AF to tylko część zalet tego modelu. Nareszcie producent dostarczył telefon, w którym nie ma kompromisów. Generalnie, aby podsumować zalety W800i należałoby przytoczyć wszystko, co wcześniej udało mi się w teście napisać. Najlepiej telefon sprawdzić samemu - zachęcam do zakupu, bo naprawdę warto.
PostWysłany:Wto 12:18, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu:




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Do testu trafił wreszcie Sony Ericsson K750i. To chyba najbardziej oczekiwany przez wszystkich fanów komórek telefon. Można chyba także powiedzieć, że jest to już model kultowy. Jego największą zaletą jest oczywiście kamera z matrycą 2 megapiksele i autofocusem, która jakością zdjęć deklasuje konkurentów. Telefon ten jest równocześnie bardzo wygodny, w pełni multimedialny, ale nie jest niestety pozbawiony wad. Jednym z ważniejszych braków jest wolna transmisja danych - K750i nie obsługuje UMTS, ale nie obsługuje także nawet EDGE. Oczywiście nie przekreśla go to i nowy SE należy do liderów wśród nowoczesnych komórek.

Wygląd zewnętrzny

Sony Ericsson K750i jest chyba najładniejszym telefonem jaki do tej pory testowaliśmy. Jego konkurentem pod względem wyglądu będzie na pewno Nokia 6680. Oprócz wyglądu ważna jest także ergonomia telefonu, a K750i ma wszystko na swoim miejscu.

Klawiatura jest wygodna, duża, choć może trochę za twarda. Z nowości, w telefonie znajduje się specjalny klawisz pod ekranem, który prowadzi nas do najczęściej używanych funkcji, aktualnych zdarzeń (np. nowych wiadomości oraz połączeń) i do zakładek WAP, które zapiszemy w pamięci telefonu.

Również ekran jest na tyle duży, że każdy będzie mógł z niego korzystać bez problemów. Z boku obudowy znajdują się praktyczne skróty do odtwarzacza MP3 (lub alternatywnie radia), do regulacji głośności oraz spust migawki. Tył obudowy, który zwykle był traktowany po macoszemu przez projektantów również jest bardzo ładny. Telefon nie przypomina do złudzenia aparatu fotograficznego, ale naprawdę niewiele już mu brakuje. Klapka zasłaniająca obiektyw, lampa błyskowa - wszystkie elementy dopracowane są do perfekcji. Chyba po raz pierwszy, aby włożyć kartę SIM i baterię nie trzeba demontować całych "pleców" telefonu. Zdejmuje się tylko niewielka klapka zasłaniająca część baterii i kartę SIM. Karta SIM wkłada się tak jak w T68i, także, aby ją wyjąć trzeba mieć wielką cierpliwość lub super zręczne palce.

Na górze obudowy znajduje się port podczerwieni, ale w dobie kabla USB (jest w komplecie) i w dobie Bluetooth jest to już mało użyteczna funkcjonalność.
Na dole obudowy znajduje się port do transmisji danych, ładowania oraz łącze do słuchawek. Niestety SE zmienił to gniazdo i stare ładowarki tego producenta nie będą już w stanie naładować telefonu. Posiadacze laptopów nie będą mieli z tym jednak problemu, bo K750i można bez problemu ładować przez podłączony do komputera kabel USB.

Z boku klawiatury znajduje się zaślepiony gumą port kart pamięci Memory Stick Duo. Wsadzanie i wyciąganie kart jest stosunkowo proste i nie jest konieczne korzystanie z dodatkowych narzędzi.
Obudowa nie skrzypi i jest wykonana z materiałów o bardzo dobrej jakości.

Ekran

Ekran SE 750i jest wykonany w technologii TFT , ma rozmiar 176x220 pikseli i wyświetla 262 tys. kolorów. Wyświetlacz jest po prostu dobry, nic więcej chyba nie da się dodać. W najwyższych modelach większość producentów osiągnęła już taką jakość, że ludzie oko raczej nie będzie potrafiło wychwycić żadnej różnicy.

Kamera

Jeszcze przed skorzystaniem z głównego menu możemy wykonać zdjęcie lub nagrać film. Aby tego dokonać wystarczy odsunąć klapkę zasłaniającą obiektyw.

Kamera może działać w trybie aparatu lub nagrywania wideo. Cała obsługa jest stosunkowo prosta, a wyborów poszczególnych funkcji dokonujemy wyłącznie joystickiem.

Funkcje aparatu cyfrowego:

tryb normalny, tryb zdjęć panoramicznych, tryb śmiesznych ramek oraz tryb zdjęć seryjnych
wielkość zdjęcia: 1632x1224 lub 640x480 lub 160x120
tryb makro
tryb nocny
samowyzwalacz
efekty: czarno-biały, negatyw, sepia, solaryzacja
balans bieli: automatyczny lub jeden z 4 trybów do wyboru
jakość zdjęcia: norma lub fine
włączanie lub wyłączanie daty i godziny na zdjęciu
wybór miejsca zapisu plików graficznych

Bardzo podobne opcje mamy w przypadku wyboru trybu wideo. Telefon może nagrywać takie pliki z rozdzielczością 176x144 lub 128x96 pikseli. Długość filmu zależy wyłącznie od pamięci jaką będziemy dysponować. Niestety pliki wideo zapisywane są w formacie .3gp, co oznacza, że aby je odtworzyć trzeba się zaopatrzyć w specjalne kodeki lub specjalny odtwarzacz. Przydałaby się opcja zapisywania plików w formacie MPEG.

Podczas wykonywania zdjęcia korzystamy z autofocusa, czyli zdjęcie będzie ostre dopiero wówczas, gdy ramka widoczna na ekranie zmieni kolor na zielony. Dodatkowo klawisz regulacji głośności zmienia swoją funkcję i obsługuje w trybie aparatu zoom cyfrowy. Z cyfrowego zbliżenia raczej nie należy korzystać, gdyż wpływa to negatywnie na końcową jakość zdjęcia. Pod ekranem znajduje się lusterko służące do autoportretów.

Zdjęcie w najlepszej jakości wykonane telefonem Sony Ericsson K750i zajmuje około 400-500 KB. Zdjęcia te są gorsze od zdjęć wykonywanych aparatem cyfrowym o podobnej matrycy, ale wśród komórkowych konkurentów nie mają sobie równych. Jakość jest naprawdę dobra i Sony Ericsson ma obecnie najlepszy aparat fotograficzny wbudowany w telefon GSM. Na pewno jednak należy podkreślić, że ten aparat nie robi sam doskonałych zdjęć, należy się trochę do tego przyłożyć, czyli trzymać go stabilnie w dłoniach oraz wykonywać zdjęcia przy najlepszym możliwym do uzyskania w danym miejscu oświetleniu.

Osoby dysponujące tzw. luźną gotówką mogą pokusić się o dokupienie zewnętrznej lampy błyskowej.

Aby zapoznać się ze zdjęciami wykonanymi przez profesjonalistów tym aparatem należy odwiedzić stronę internetową: [link widoczny dla zalogowanych]
Zdjęcia w galeriach zostały zmniejszone, ale ich styl i jakość dużo mówią o możliwościach nowego SE.

Pamięć

K750i jest telefonem w pełni multimedialnym, więc potrzebuje wiele wolnej pamięci. Sam telefon ma jej dla użytkownika około 30 MB (bez kasowania plików standardowych), ale można bez problemów korzystać z kart pamięci Memory Stick Duo. Taka karta o pojemności 64 MB znajduje się w komplecie z telefonem. Gdy chcemy korzystać z urządzenia jako bardziej profesjonalnego odtwarzacza MP3 to przydałoby się dokupić do niego większą kartę.

Obsługa samej karty jest nieco skomplikowana. Gdy przegramy pliki JPEG lub MP3 nie do tych katalogów, co trzeba, to telefon tych plików po prostu w ogóle nie będzie widział. Nazwy odpowiednich katalogów są zapisane w instrukcji. Takie rozwiązanie bardzo utrudnia życie i zupełnie nie wiadomo dlaczego zostało wprowadzone.
Przegrywanie plików poprzez kabel USB nie jest najszybsze. Testowy plik o pojemności 5 MB przegrywał się prawie 3 min. Prędkość ta podobno zmienia się całkowicie in plus po wymianie karty na nowszą w wersji Pro.
Pliki można oczywiście przegrywać także poprzez Bluetooth.

Multimedia: odtwarzacz MP3, wideo oraz radio

Telefon jest wyposażony w odtwarzacz MP3, który może działać w tle, czyli np. podczas wykonywania zdjęć aparatem. Muzyka odtwarzana jest poprzez głośnik lub poprzez dołączone do zestawu słuchawki stereo. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, a dodatkowo jego charakterystykę możemy zmieniać korzystając z equalizera. Jednym z jego ustawień jest system Mega Bass znany ze sprzętu grającego firmy Sony. W tym samym odtwarzaczu możemy odtwarzać pliki wideo. W czasie testów przegraliśmy do telefonu plik MPEG, ale telefon nie rozpoznał tego formatu. Bez problemu są natomiast odtwarzane pliki nagrane przez sam telefon.

Gdy znudzą się nam nasze pliki MP3 to po podłączeniu anteny, czyli słuchawek będziemy mogli w K750i posłuchać sobie radia FM. Radioodbiornik wyposażony jest w system RDS oraz system AF, czyli przełączanie się pomiędzy nadajnikami nadającymi tę samą stację. Telefon też potrafi sam przeszukać pasmo i zapisać do pamięci 20 stacji. Obsługa radia jest bardzo wygodna i szybka. W radiu nie mamy niestety dostępu do ustawień equalizera.

Książka telefoniczna

W zaawansowanym telefonie nie może zabraknąć nowoczesnej książki telefonicznej. W przypadku K750i nowoczesna nie znaczy bardzo duża i w telefonie można zapisać do 500 kontaktów. Wydaje się, że to dużo, ale okazało się, że po przeprowadzeniu synchronizacji z Outlookiem do pamięci telefonu zostało zapisanych 488 kontaktów. Niestety w przypadku Nokii telefon synchronizuje wszystkie numery zapisane do danego kontaktu, a K750i wybrał sobie losowo jeden. Zapewne wynika to z tego, że numery w Outlooku zapisane są w kategoriach, które Sony pomija przy synchronizacji.

Do jednego kontaktu dołączyć możemy 5 numerów telefonów, adres e-mail, ID usługi Presence, adres internetowy, zdjęcie, dzwonek, komendę głosową do każdego numeru, pełny adres złożony z kilku pól oraz notatkę i datę urodzin. Nic więcej nam nie potrzeba do szczęścia. Synchronizacja z komputerem jest możliwa po zainstalowaniu pakietu PC Suite. Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie jego najnowszej wersji ze strony internetowej producenta. Instalacja pakietu nie jest najłatwiejsza, bo po instalacji musimy samodzielnie zainstalować modem, ale także uaktualnić sterownik do USB. Aby to zrobić należy pobrać upgrade, podłączyć kabel, wyłączyć telefon, podłączyć go z wciśniętym klawiszem C i dopiero wówczas komputer wymieni nam sterownik.

Pakiet oprogramowania

Wspomniany powyżej pakiet PC Suite składa się z następujących aplikacji:

Sync Station
File Manager
Image Editor
MMS Home Studio
Mobile Networking Wizard

Sync Station to aplikacja służąca do synchronizacji kontaktów, terminów i zadań pomiędzy komputerem, a telefonem. File Manager pozwala nam przegrywać pliki do pamięci telefonu. Pamięć karty jest natomiast widoczna jako dodatkowy dysk i jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze od konieczności korzystania ze specjalnej aplikacji. Image Editor to bardzo prosty program do przygotowywania np. tapet z plików graficznych, które posiadamy na komputerze PC. MMS Home Studio to łatwy sposób ma przygotowanie MMS-ów złożonych z kilku plików graficznych i tekstu. Takiego MMSa przegrywamy później do telefonu jako szablon.
Dzięki programowi Mobile Networking Wizard użytkownik telefonu ma szanse łatwiej skonfigurować połączenie poprzez kabel lub Bluetooth oraz później nadzorować ilość przesłanych danych.

Sync Station
Image Editor
MMS Home Studio
Mobile Networking Wizard

Wiadomości

Menu wiadomości zawiera następujące usługi: SMS, MMS, e-mail oraz Presence. Ostatnia z wymienionych usług nadal nie działa w Polsce, ale w przyszłości będzie to jedna z bardziej użytecznych usług dodanych w sieci GSM/UMTS. Sony Ericsson K750 wyposażony jest w rozbudowany edytor wiadomości MMS umożliwiający tworzenie MMS-owych pokazów slajdów zawierających obrazki, tekst i dźwięk. Sony Ericsson dodatkowo wydzielił w menu wiadomości głosowe, czyli nagrania z dyktafonu wysyłane poprzez MMS. Takie nagranie może mieć długość 1 min i 4 sekund.

Rozrywka

Sony Ericsson oferuje w menu rozrywka gry oraz aplikacje na pograniczu zabawy oraz biznesu. Gry w SE deklasują konkurentów. Aero Mission 3 (lot myśliwcem wojskowym) oraz Super Real Tennis (symulator gry w tenisa) to gry w pełni trójwymiarowe, z doskonałą grafiką, a do tego działające bardzo szybko. Najprostszą grą jest PuzzleSlider, w której celem jest ułożenie obrazka poprzez kolejne przesuwanie wyłącznie jednego elementu.

Osoby, które nie lubią grać mogą zająć się twórczym zniekształcaniem filmów, obrazków oraz dźwięków odpowiednio w aplikacjach VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ.

Remote control to aplikacja biznesowa dla osób, które chcą skorzystać z telefonu jako pilota do prezentacji. Poprzez Bluetooth można teoretycznie sterować Power Pointem, pulpitem oraz Media Platerem. Nasz testowy komputer oparł się urokowi K750i i nie dał sobą sterować. Aby ta aplikacja działała potrzebna jest obsługa profilu Bluetooth "HID Profile", który u nas chyba nie do końca funkcjonował.

W menu rozrywka znajduje się także dyktafon. Jedyną jego wadą jest to, że po rozpoczęciu nagrywania telefon wydawał z siebie głośny trzask.

Przeglądarka WAP

W związku z tym, że K750i nie obsługuje niczego więcej od GPRS to także przeglądarka WAP 2.0 nie bije rekordów prędkości. Dostrzeżoną w testowym telefonie wadą było to, że czasami po prostu nie chciał się połączyć z WAP, a leżący obok telefon w tej samej sieci łączył się z nią bez problemów. Świat Idei nie działał na K750i poprawnie i niektóre usługi serwisu były niedostępne.

Organizer

Organizer to chyba dział, w którym producent zgromadził największą ilość przydatnych i mniej przydatnych funkcji. Większość osób skorzysta pewnie wyłącznie z alarmów, czyli budzika, ale SE przygotował także:

Aplikacje: HP Print i World Clock
Kalendarz
Zadania
Notatki
Timer
Synchronizację (standard SyncML)
Timer
Stoper
Latarkę
Kalkulator

oraz tajne notatki ukryte za hasłem

Alarm może nas budzić sygnałem lub radiem. Dodatkowo możemy ustawić w jakie dni tygodnia alarm ma działać. Zegar światowy to aplikacja Java, która pozwala nam sprawdzić aktualną godzinę w wybranym obszarze świata. Obszar wybieramy w najprostszy sposób, czyli kręcąc wirtualnym globusem.
HP Print to aplikacja pozwalająca przygotowywać wydruki zdjęć, wpisów w kalendarzu oraz kontaktów. Aplikacja działa bardzo wolno i jest praktycznie bezużyteczna.
Bardziej przydatną usługą jest latarka, którą możemy włączyć na minutę, na stałe lub w trybie SOS (czyli latarka po prostu miga). Światło jest naprawdę mocne, więc nie jest to kolejny fikcyjny gadżet.

Bateria

Bateria w K750i to ogniwo Li-Polymer 900 mAh. Bateria jest bardzo dobrej jakości. Producent obiecuje oczywiście dużo więcej, ale w czasie testów ładowanie telefonu trzeba było powtarzać co 3 dni, co jest wynikiem bardzo dobrym. Przy bardziej oszczędnym korzystaniu z telefonu i jego multimedialnych funkcji czas ten na pewno bardzo się wydłuża.

Szybkość działania telefonu

Sony Ericsson K750i ma dużą przewagę nad telefonami wyposażonymi w system Symbian, ponieważ po prostu działa 1 mln razy szybciej. Wszystko co zamierzamy wykonać telefon wykonuje natychmiast. Pewne spowolnienia zauważyliśmy tylko w momencie przeglądania większej liczby miniaturek zdjęć JPEG nagranych poprzez komputer.

Podsumowanie

Sony Ericsson to na pewno udany telefon, który wyznacza nowe standardy w zakresie jakości zdjęć. Telefon ten jednak pewnych standardów nie spełnia - nie obsługuje transmisji UMTS, ani EDGE. Jako odtwarzacz MP3 ma za małą pamięć wewnętrzną, a SE przygotowało już nowe produkty z serii Walkman, które lepiej będą się nadawały do odtwarzania muzyki. SE K750i możemy polecić wszystkim, którzy szukają ładnego, wygodnego telefonu ze wszystkimi funkcjami multimedialnymi jakie można sobie wymarzyć. Jeśli ktoś jednak używa telefonu także do transmitowania danych, to chyba lepiej kupić inny model komórki. SE K750i jest obecnie numerem jeden wśród telefonów 2G. Teraz należy tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż Sony Ericsson wymiksuje model K600i z obsługą UMTS i dwoma kamerami z K750i wyposażonym w karty pamięci oraz wspaniały aparat fotograficzny. Jakby jeszcze dorzucili tam obsługę EDGE…
Paradoksalnie największymi konkurentami SE K750i są inne produkty z tej samej stajni. Inni producenci jeszcze nie osiągnęli takiego poziomu zaawansowania funkcji multimedialnych w swych telefonach.
PostWysłany:Wto 14:24, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
graphic
Forum forum poświęcone niedowidzącym i nie tylko Strona Główna » oprogramowanie
graphic
   
graphic

graphic graphic
Wyświetl posty z ostatnich:   
Skocz do:  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


Strona 1 z 1
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
graphic graphic


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
KDM2 template v1.0.1 © jasidog.com
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Obecny czas to Czw 22:49, 14 Lis 2024. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin