Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
Test telefonu Nokia 3300
test telefonu zacznijmy od prezentacji tych rzeczy, które możemy znaleźć w pudełku. Aparat telefoniczny, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kabelki do podłączenia z komputerem, płytę CD z oprogramowaniem, kartę gwarancyjną oraz polską instrukcję obsługi - takie rzeczy znalazłem akurat w moim przypadku.
Nokia 3300 to dwuzakresowy (GSM 900/1800) aparat telefoniczny o „jajowatych” kształtach, wymiarach 114x63x20 milimetrów i wadze 125 gram. Starannie dopracowany telefon o niespotykanej konstrukcji, zawiera w sobie całą masę schowanych „bajerów”. To telefoniczne „jajo” jest niestety dość ciężkim urządzeniem, ale za to bardzo dobrze trzyma się w dłoni. Nie każdy lubi duże i ciężkie telefony, ja również za takim rozwiązaniem nie przepadam, w tym jednak przypadku moje zdanie jest zdecydowanie za takim rozwiązaniem. Bardzo ciekawą rzecz, którą zauważyłem w czasie całego testu jest to, że podczas naświetlania przodu telefonu cała „magiczna” ramka wokół wyświetlacza w ciemnych pomieszczeniach czy też w nocy, zaczyna świecić, co na pewno wyróżnia to urządzenie. Rozłożenie klawiszy również jest ciekawe. Na telefonie znajdziemy standardowe klawisze jak również przycisk pozwalający na nagrywanie rozmów czy muzyki. Oprócz tych klawiszy znajdujemy również „konsolę”, która posłuży nam do poruszania się po tym telefonie. Na bokach mamy kilka przycisków, z prawej strony telefonu jest przycisk dzięki któremu możemy wyłączyć/włączyć telefon bądź wybrać interesujący nas profil. U góry na bokach mamy dwa klawisze, z lewej strony zaś znajduje się klawisz, dzięki któremu uruchomimy różne opcje muzyki (Odtwarzacz, Radio, Wyłącz muzykę), natomiast z prawej strony znajdziemy klawisz, który posłuży nam do ściszenia bądź pogłośnienia dźwięków telefonu. Między tymi dwoma klawiszami zauważymy miejsce służące do ładowania telefonu, podczepienia zestawu słuchawkowego, jak również podłączenia odpowiedniego kabelka do komputera. Gdybym chciał oceniać sam wygląd to Nokia 3300 otrzymałaby ode mnie 7 punktów 10-cio stopniowej skali punktowej.
Wyświetlacz tego urządzenia jest kolejnym ciekawym kolorowym „wynalazkiem”: 128x128 pikseli mówi samo za siebie. Możemy powiedzieć, że wyświetlacz prezentuje się równie dobrze w Nokii 3300 jak i w modelu z „wyższej półki” 6800. Na samym wyświetlaczu możemy wgrać własną tapetę, na której znajdziemy logo operatora, stan baterii, zasięg oraz informacje o przyciskach, poniżej wyświetlacza (menu, kontakty). Standardowe już chyba jest to, że w najnowszych Nokiach po chwili bezczynności włącza się automatycznie wygaszacz ekranu, a na nim zegar cyfrowy z dokładną godziną.
Książka adresowa, a właściwie Kontakty pozwalają na zapisanie w pamięci telefonu do 250 kontaktów. Gdy dodajemy nowy wpis, podajemy standardowo nazwę oraz numer telefonu, ale kiedy wejdziemy w opcje dodatkowe będziemy mogli dodatkowo dodać:
- adresy: e-mail, url, pocztowy,
- znak głosowy,
- numery: ogólny, komórkowy, do domu, do biura, faksu oraz
- notatkę.
Każdy wpis możemy przyporządkować jednej z aż 5. dowolnie nazwanych przez nas grup. Oczywiście do każdej grupy możemy dodać dowolną ikonkę oraz przypisać osobny dzwonek, ale to już chyba w tej klasie modelów jest standardem.
Po zapoznaniu się z walorami zewnętrznymi tego telefonu trzeba wejść do „środka”. Konkretnie mam tu na myśli menu. Samo menu zawiera 12 animowanych pozycji. Postaram się Państwu każdą z nich krótko opisać. Naciskając menu: pierwszą pozycje zajmują Wiadomości, odpowiednio następne miejsca zajmują: Spis połączeń, Profile, Ustawienia, Budzik, Muzyka, Galeria, Organizator, Gry, Aplikacje, Dodatki oraz Usługi.
Pierwszą opcją menu, którą chciałbym opisać, są Wiadomości. Wchodząc w nie, mamy do wyboru początkowo 7 funkcji takich jak: Wiadomości tekstowe, Wiadomości multimedialne (MMS-y, EMS-y), Czat, Wiadomości głosowe, Wiadomości z sieci, Ustawienia wiadomości, Polecenia obsługi. Dzięki 64-megowej standardowej karcie pamięci w tym telefonie jesteśmy w stanie zapisać w pamięci telefonu około 50 samych MMS-ów , a wiadomości tekstowych na pewno kilkaset. Niestety rzeczy różniących ten telefon od innych Nokii w opcji Wiadomości nie zauważyłem. Dlatego też przejdźmy do kolejnej funkcji jaką jest Spis Połączeń. Po naciśnięciu klawisza „wybierz”, pokazuje nam się 8 standardowych już opcji:
- Połączenia nieodebrane,
- Połączenia odebrane,
- Wybierane numery,
- Usuń listy ostatnich połączeń,
- Czas połączeń,
- Koszty połączeń,
- Licznik danych GPRS,
- Licznik czasu połączeń GPRS.
Wszystkie te opcje działają podobnie jak w większości nowych telefonów marki Nokia.
Funkcja Profile jest identyczna jak w Nokii 6800. Telefon udostępnia 5 profili, które możemy dowolnie nazwać. Po wybraniu jakiegoś profilu mamy możliwość uaktywnienia go, przystosowania bądź ustawienia jako tymczasowy (podajemy godzinę o której profil ma wygasnąć). Po wybraniu opcji „przystosuj”, mamy możliwość wyedytowania profilu. Możemy mu zmienić:
- Sygnał nadejścia połączenia,
- Dźwięk dzwonka,
- Głośność dzwonka,
- Sygnalizacja wibracjami,
- Sygnał odbioru wiadomości,
- Dźwięk klawiszy,
- Dźwięk ostrzeżeń,
- Sygnał dla wybranej grupy kontaktów.
Następną funkcją są Ustawienia. Klikając na nią mamy do wyboru 9 możliwości takich jak:
- Ustawienia daty i godziny,
- Ustawienia połączeń,
- Ustawienia telefonu,
- Ustawienia muzyki,
- Ustawienia wyświetlacza,
- Ustawienia dźwięków,
- Ustawienia akcesoriów,
- Ustawienia zabezpieczeń,
- Przywróć ustawienia fabryczne.
Myślę, że to podstawowe możliwości w ustawieniach. Jedynym wyjątkiem mogą być ustawienia muzyki, w których mamy do wyboru 5 opcji takich jak: Korektor, Balans, Wzmocnienia, Super Stereo oraz możemy przywrócić domyślne ustawienia muzyki. Oczywiście wszystkie opcje można dowolnie zmieniać wszystko zależy od tego,co kto lubi.
Kolejną bardzo prostą, a zarazem przyjemną opcją menu jest Budzik w którym wpisujemy dokładną godzinę, o której nasz muzyczny telefon ma nas obudzić. Aby wyłączyć budzik klikamy jeszcze raz „wybierz” i klikamy na „nie”. Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie Nokii, a przede wszystkim bardzo łatwe.
Odróżniającą opcją menu jest na pewno przystosowana do tego telefonu funkcja, czyli Muzyka. Gdy wybierzemy muzykę, będziemy mieli do wyboru następujące możliwości: Odtwarzacz, dzięki któremu możemy odtwarzać piosenki przesłane z komputera do naszego telefonu. Muszę podkreślić, że samo przegrywanie jest wręcz banalne. Wystarczy wgrać odpowiednią aplikację znajdującą się w standardzie na płycie dostarczonej przez producenta i podłączyć telefon do komputera dzięki kabelkowi, który również znajdziemy w pudełku. Następnie radzimy sobie według instrukcji telefonu, która na pewno ułatwi nam korzystanie z telefonu, jak i częściowo z samego programu komputerowego. Sam cyfrowy dźwięk przy słuchaniu nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest wręcz idealny. Jedyną rzeczą, do której możemy mieć zastrzeżenia, są słuchawki. Niestety często się odpinały i słuchanie muzyki kiedy telefon był w kieszeni, nie zawsze było takie piękne, jak nam to Nokia przedstawia w reklamach.
Siódmą już opcją w menu jest Galeria. Dzięki niej mogłem zobaczyć wszystkie obrazki znajdujące się w tym telefonie. Do mojej dyspozycji były również dźwięki, których polifonii słuchało się doskonale. Ciekawą opcją jest to, że przy dźwiękach każdą piosenkę mp3 mogłem ustawić jako dowolny dzwonek W galerii mamy do dyspozycji następujące możliwości:
- Pokaż foldery (grafika, dźwięk),
- Dodaj folder,
- Usuń folder,
- Zmień nazwę,
- Pobieranie galerii.
Kolejną pozycją menu jest Organizator. Zawiera on funkcje pomocne w organizowaniu codziennych zadań. Mamy do wyboru Kalendarz oraz Listę ważnych spraw.
Nokia 3300 jest doskonała zarówno do słuchania muzyki, jak i do korzystania z gier. Nie jestem fanem żadnej gry, ale ten telefon zmienił moje podejście do tego typu rozrywki. Nie będę opisywać samych gier, powiem tylko, że są one mocno związane ze specyfiką telefonu tzn. są to gry muzyczne bądź powiązane ze słowem „muzyka”.
Numerem 10 w menu są Aplikacje. Mamy możliwość wybrania dowolnej aplikacji, oczywiście jeżeli została wcześniej ściągnięta. Trzecią opcją w Aplikacjach jest możliwość sprawdzenia stanu pamięci.
Dodatki w tym telefonie są bardziej rozbudowane w porównaniu do innych modeli telefonów testowanych przeze mnie. Dodatki zawierają 6 funkcjir:
- Polecenia głosowe,
- Kalkulator,
- Minutnik,
- Stoper,
- Kopie zapasowe i ich przywracanie,
- Karta pamięci.
Te funkcje są raczej zrozumiałe i nie ma potrzeby opisywania każdej z osobna.
Ostatnią pozycją w menu są Usługi, w których możemy poserfować po stronach internetowych wykorzystując przy tym GPRS.
Bateria testowanego telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 720mAh. Muszę przyznać, że dość czynnie korzystałem z tego telefonu i na baterii troszkę się zawiodłem. Podczas samego słuchania muzyki, mało dzwoniłem i bateria nie wytrzymywała więcej niż 3 dni. Teoretycznie tych dni powinno być znacznie więcej, ale zapewne każdy wie jak to wygląda w praktyce.
Podsumowując: telefon spisuje się nieźle. Ale kilka czynników przyczynia się do obniżenia ogólnej jego oceny. Jest to między innymi cena, gdzie 1600 zł za telefon przeznaczony dla ludzi młodych, to zdecydowanie za dużo. Telefon jest duży, „gruby”, ale bardzo przyjemny. Samo słuchanie muzyki jest bez zastrzeżeń, jedynie pretensje mam do słuchawek, nad którymi Nokia musi jeszcze popracować. Ale ogólnie jak na telefon „muzyczny” przyznaję mu 8 punktów w 10-stopniowej skali punktowej. |
|
|
|