graphic
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
graphic
Forum forum poświęcone niedowidzącym i nie tylko Strona Główna » oprogramowanie » TESTY TELEFONÓW NOKIA - NOKIA N73
graphic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 7200




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 7200

Telefony typu "clamshell" ("skrzydełka") cieszą się rosnącą popularnością. Taką tendencję zauważyła Nokia, oferując swoim klientom model 7200. To jednocześnie elegancki telefon o ciekawej konstrukcji i sporych możliwościach

W opakowaniu znajdziemy: baterię, ładowarkę stereofoniczny zestaw słuchawkowy, pokrowiec, rzemyk oraz instrukcję obsługi. Kabel do transmisji danych DKU-5 musimy niestety kupić sami. Uwagę przykuwa "mechata", materiałowa obudowa. Jest ona miła w dotyku, ale po dłuższym okresie użytkowania ma tendencję do wycierania się. W każdej chwili można ją wymienić na jedną z sześciu innych.

Wkładamy kartę SIM i ruszamy...

Nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić telefon – wcześniej montujemy kartę SIM oraz baterię. Muszę przyznać, że upłynęło kilka minut zanim odkryłem gniazdko na kartę. Jest ono umieszczone nad zewnętrznym, małym wyświetlaczem – po zdemontowaniu części materiałowej obudowy. Montaż baterii był oczywisty. Samo wykonanie obudowy jest dobre, choć trzeba przyznać, że niektóre elementy lubią lekko skrzypieć. Na prawym boku, obok portu podczerwieni znajduje się maluteńki przycisk do włączania/wyłączania telefonu. Jest on na tyle drobny, że można go wcisnąć jedynie końcówką paznokcia. Po otworzeniu telefonu widzimy wyświetlacz i klawiaturę. Niestety wewnętrzny ekran typu TFT jest zdecydowanie za mały, zaś jego rozdzielczość przynosi lekkie rozczarowanie. Wyświetlacz zajmuje niespełna połowę powierzchni górnej klapki, a do wygodnej nawigacji po menu przydałby się większy ekran. Trudno, musimy się zadowolić tym, co jest.

Na zewnętrznej części obudowy jest drugi wyświetlacz, czarno-biały. Wzorem innych rozkładanych telefonów, służy do prezentowania podstawowych informacji typu godzina, data czy sygnalizowania nieodebranych połączeń i nieprzeczytanych wiadomości. Klawiatura jest raczej wygodna, o dobrze wyczuwalnym momencie działania. Zaraz pod wyświetlaczem jest czterokierunkowy nawigator wraz z umieszczonym pośrodku przyciskiem OK. W stanie czuwania 4 kierunkowe przyciski zapewniają dostęp do najczęściej wybieranych funkcji: klik w górę uruchamia kamerę, klik w dół powoduje przejście do kontaktów, klik w lewo to edytor wiadomości SMS, a w prawo – terminarz. Obok klawiszy nawigacyjnych są jeszcze: zielona i czerwona słuchawka do rozpoczynania i kończenia rozmów oraz dwa przyciski o dynamicznie przypisywanych funkcjach. Prawy klawisz można dowolnie zaprogramować, natomiast lewy wywołuje skróty najczęściej używanych funkcji. Na lewym boku 7200 jest jeszcze przycisk do regulacji głośności w słuchawce. Cała klawiatura jest równomiernie podświetlona na biało, więc nawet w ciemnościach nie będzie problemów z odczytaniem jej zawartości.

A co w menu?

Nokia 7200 ma znany interfejs Series 40, zmodyfikowany na potrzeby tego modelu. Menu może być wyświetlane w formie listy lub tabeli ikonek. Na pierwszej pozycji znajdziemy folder Wiadomości, następnie kolejno: Spis połączeń, Kontakty, Ustawienia, Galeria, Media, Organizator, Aplikacje i na dziewiątej – Usługi. Użytkownik może wybrać jeden spośród ośmiu schematów kolorystycznych. Zestawy kolorów nie powalają jednak na kolana – konkurencyjne telefony np. Samsunga, wyprzedzają Nokię. Książka adresowa niczym się nie wyróżnia, do każdego kontaktu pozwala przypisać pięć różnych numerów oraz kilka szczegółów (adres e-mail, adres URL, adres pocztowy, ID użytkownika oraz dowolną notatkę). W razie potrzeby wybrany kontakt możemy opatrzyć zdjęciem, które zostanie wyświetlane podczas nadchodzącego połączenia. Telefon zapamiętuje do 500 kontaktów, które dodatkowo można odpowiednio przypisywać do grup kontaktów. Dla wygody numery można również wybierać głosowo.

Nokia 7200 obsługuje wiadomości SMS i MMS. Edytor wiadomości ma licznik pozostałych znaków do wpisania, polski słownik T9 oraz funkcję długich wiadomości – wysyłanie i odbieranie maksymalnie 6 SMS-ów składowych (885 znaków). Według uznania możemy wybrać wielkość czcionki. Korzystając z tej najmniejszej na ekranie pokazuje się 8 linijek tekstu. W pamięci telefonu mieści się aż 150 wiadomości tekstowych o maksymalnej wielkości, Nokia wspiera także wiadomości obrazkowe (standardowo mamy 10 wymiennych obrazków). Znacznie lepsze efekty daje użycie MMS-ów. Oprócz tekstu możemy do wiadomości wstawić plik dźwiękowy, zdjęcie, nagranie wideo lub notatkę z kalendarza czy osobistą wizytówkę. Każdy MMS może zostać rozbudowany przez dodawanie kolejnych slajdów. Rozmiar wiadomości nie może przekraczać 100 kB. Telefon wysyła i odbiera pocztę elektroniczną (POP3/SMTP), z której można korzystać za pośrednictwem wiadomości SMS lub aplikacji Java, którą znajdziemy w telefonie. Maksymalna wielkość pojedynczej wiadomości e-mail – do 30 kB.

Pozostałe funkcje

Galeria – tutaj mamy foldery zawierające zdjęcia, wideoklipy, dźwięki, nagrania z dyktafonu oraz inną grafikę służącą jako tapety lub wygaszacze ekranu. Możemy utworzyć też własny folder lub sprawdzić stan pamięci. Terminal ma wbudowaną kamerę, która wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Oczywiście wyświetlacz telefonu służy jako wizjer. Zdjęcia mogą być robione w trzech opcjach jakości (wysokiej, normalnej i podstawowej), w jednym z wybranych trybów (standardowy, portretowy i nocny). Musze przyznać, że zdjęcia są dosyć dobrej jakości (porównując z innymi telefonami wyposażonymi w aparaty VGA).

Kamera może nam posłużyć również jako rejestrator klipów wideo w rozdzielczości 352 x 288 pikseli, z dźwiękiem. Przykładowy filmik o długości 50 sekund zajmował 240 kB. Możemy go odtworzyć na komputerze za pomocą programu Nokia Multimedia Player. Stereofoniczne radio FM, z załączonym zestawem słuchawkowym, sprawowało się dobrze. Należy tylko pamiętać, że przewód zestawu słuchawkowego spełnia rolę anteny radiowej, dlatego powinien zwisać swobodnie. Z chwilą odebrania rozmowy, radio automatycznie się wycisza. W każdej chwili dźwięk z radia możemy przełączyć na głośniczek wbudowany w telefon, jak również zamknąć klapkę telefonu – to wszystko dla jeszcze wygodniejszego korzystania z radia. W folderze Organizator mieści się kilka przydatnych funkcji. Kalendarz z widokiem tygodniowego lub miesięcznego planu naszych zajęć, zapamiętuje do 250 notatek z przypomnieniem. Jeśli musimy zanotować jakąś ważną informację możemy to uczynić korzystając z notatnika – każdy wpis pomieści do 3 tysięcy znaków. Natomiast poufne numery kart kredytowych zapisujemy w elektronicznym portfelu. Czasem niezbędnym narzędziem jest Dyktafon. Maksymalna długość pojedynczego nagrania może wynosić do 3 minut, a ich ilość ograniczona jest ilością wolnej pamięci. Niestety podczas odtwarzania zarejestrowanych dźwięków zauważyłem pewną niedogodność. Czasem zdarzało się, że chcąc odsłuchać nagrany dźwięk poprzez wybranie kolejno opcji Lista nagrań > Odtwórz nie usłyszymy nic.

Na potrzeby użytkownika przeznaczono 4 MB pamięci dzielonej dynamicznie pomiędzy aplikacje Java, dzwonki, grafiki, itp. Pojedynczy aplet Java może zajmować maksymalnie 64 kB. W telefonie zainstalowano 7 aplikacji, a wśród nich m.in. World Clock – zegar światowy, Translator – słownik tłumaczący wyrazy w 6 językach oraz kilka gier.

Transmisja danych, łączność, zasilanie

Oprócz GPRS-u, terminal oferuje również transmisję danych w sieciach EDGE z szybkością maksymalną 177,6 Kb/s. Dodatkowo N7200 wspiera komutowaną transmisję danych HSCSD (do 43,2 Kb/s) oraz – tak jak inne nowe produkty tej firmy – protokół TCP/IP. Wbudowana przeglądarka xHTML (WAP 2.0) obsługiwana przez stos HTTP/TCP/IP poprawnie interpretuje wszelkie strony WAP. Jedynym minusem jest, według mnie, zbyt mały wyświetlacz. Łączność z innymi urządzeniami możliwa jest na kilka sposobów: poprzez podczerwień lub kabelek Nokia DKU-5. Dziwi nieco fakt, że model 7200 nie ma łącza Bluetooth.

Bateria oznaczona symbolem BL-4C ma pojemność 760 mAh i pozwala na ok. 4 dni czasu czuwania przy kilku minutach rozmowy dziennie i wysyłce kilkunastu SMS-ów. Taki czas to raczej standard w dzisiejszych czasach i wynik ten powinien zadowolić przeciętnego użytkownika.

Bez narzekania

W gruncie rzeczy nie ma powodów do narzekania. W Nokii 7200 wszystkie funkcje działają poprawnie. Ciekawa konstrukcja i materiały użyte do budowy tego telefonu zapewne spodobają się wielu osobom. Nie sposób nie dostrzec bogatych funkcji komunikacyjnych z transmisją EDGE na czele. Pewien niedosyt pozostawia jednak zbyt mały ekran, brak Bluetooth oraz lekko skrzypiąca obudowa. Komu to nie przeszkadza może nabyć produkt w sklepie internetowym producenta w cenie 2 490 zł brutto.
PostWysłany:Wto 10:32, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 2650




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 2650

Kolejnym telefonem fińskiego producenta, którego miałem okazję i przyjemność testować jest model 2650. Pierwsze co rzuca się w oczy jest wnętrze, wykonane z tworzywa miękkiego i białego. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które zdobyło pochlebne oceny wśród znajomych, jak również i moje.

Model testowany przez naszą redakcję jest „skrzydełkiem”(ang. clamshell). N2650 adresowana jest na półkę telefonów klasycznych, tzw. niską półkę. Pracuje ona w dwóch zakresach GSM 900, GSM1800 – nie użyjemy go np. w USA. W testowanym egzemplarzu dostałem zestaw – ładowarka i instrukcje obsługi. Nowością jest pudełko, zaopatrzone w wycięte miejsce, z którego widać telefon, bez zaglądania do środka.

Pierwsze wrażenie
Tak jak wspominałem wcześniej jest to „clamshell”, czyli telefon rozkładany. Jestem zdziwiony tym, że brak jest zewnętrznego wyświetlacza. Nokię 2650 zaliczamy do telefonów „nietypowych”, jednym z powodów jest – umieszczenie szufladki na kartę SIM po prawej stronie, na wysokości wyświetlacza (kiedy jest rozłożony). To rozwiązanie jest dobrym posunięciem, ponieważ nie trzeba demontować tylnej części (jak w większości), by zamontować kartę. Obudowa została wykonana z dobrych jakości materiałów, nic nie odstaje, nic się nie rusza – znaczy nie jest luźne. Kiedy rozłożymy N2650 ku naszym oczom ukazuje się prostokącik, dzięki któremu możemy oprzeć nasz telefon.

Klawiatura...
... została wykonana z tworzywa miękkiego, lecz skok jest dobrze wyczuwalny. Podświetlenie klawiatury musze uznać za jedne z najlepszych, w nocy diody białe spełniają wspaniale swoją role. Nawigacje umożliwia nam sześć przycisków – dwa odpowiedzialne za akceptacje i tzw. „wstecz” oraz cztery przyciski kierunkowe. Każdy kierunek ma przypisany swój skrót, lewy (nowa wiadomość SMS), prawy (kalendarz), góra i dół(kontakty). Nowością jest włącznik telefonu, tak samo jak w Nokii 2600 odpowiada za niego czerwona słuchawka.

Kontakty...
W pamięci telefonu można zapisać do 256 kontaktów, do których jest możliwość dodania zdjęcia, kliku numerów, adresu e-miał, strony internetowej i pocztowego. Kontakt można przypisać do jednej z pięciu grup – do każdej można określić osobny dźwięk, nie zapomniano o możliwości wysłania wizytówki za pomocą SMS lub MMS.

Wyświetlacz...
... wewnętrzny o wymiarach 128 x 128 pix. i kolorach 4096. Mimo swoich rozmiarów spełnia swoje zadanie. Obrazki, zdjęcia wyglądają na prawdę imponująco. Przy dużym natężeniu światła słonecznego nie miałem żadnego problemu, tzn. nie musiałem ustawiać go pod różnymi kontami, by cokolwiek na nim zobaczyć, jak to już bywało w innych modelach. Tapetę można ustawić z obrazków już zapisanych w telefonie, jak i ściągniętych. Widok menu można ustawić na dwa sposoby, lista lub tabela – ta druga jest bardziej praktyczna, ponieważ szybciej dotrzemy do potrzebnej nam funkcji.

Wiadomości
Nokia 2650 obsługuje dwa formaty – SMS i MMS. Jeśli chodzi o ten pierwszy to ułatwi nam pisanie słownik T9 – działa on bardzo sprawnie, rzadko wyświetlał się nie ten wyraz co chciałem. Przydatną opcją jest „wyślij do wielu”, często z niego korzystałem i ułatwił mi on życie przyznam szczerze. Waga MMS wynosi 100kb, lecz maksymalna wielkość załącznika może wynieść 99kb, załączyć do niego możemy wszystko, niestety tylko po jednym załączniku z jednej grupy. Przygotowaną wiadomość multimedialną możemy wysłać do numeru telefonu lub na adres poczty elektronicznej. Na sam koniec opisywania tej grupy pochwale Nokię za opcję „usuń raporty” – jeśli ktoś korzysta z raportów ta opcja na pewno mu się przyda.

Warto wspomnieć o...
... dzwonkach polifonicznych, które przyznam jak na 4 tony wydobywają ciekawe brzmienia. I tutaj kolejny plus na korzyść, telefon obsługuje format .wav, które zdobywają coraz większa popularność. Nokia 2650 posiada z technologii zaawansowanych GPRS(class 4) i WAP, wersja 2.0. Oby dwie działają bez zarzutu, jedne strony się dłużej ładowały, drugie krócej – wszystko zależy od objętości strony. Nie można zapomnieć o efektach świetlnych, kiedy się je ogląda to aż zapiera dech w piersiach, pisząc o tym trzeba przyznać fińskiego koncernowi wielkiego następnego plusa. Niebieskie światełko sygnalizuje nie odebrane połączenie lub sms-a, kiedy ktoś dzwoni lub przychodzi wiadomość cała świeci się energicznie na biało. Może ktoś sobie zadał pytanie jak zmienić profile skoro nie ma, tak jak w innych modelach „normalnego” włącznika telefonu. Otóż, aby zmienić profil należy przycisnąć dłużej czerwoną słuchawkę i puścić, następnie na ekranie pojawi się spis. Dostępna pamięć na aplikacje, zdjęcia, dźwięki, notatki wynosi 1MB. Jeśli nie mam możliwości „pstrykania” zdjęć, moim zdaniem 1MB w zupełności wystarczy. Odczuwa się brak portu podczerwieni i Bluetooth – połączenie się z komputerem możliwe tylko za pomocą kabla USB, a szkoda...

Aplikacje...
... podzielone zostały na „Gry” i „Kolekcje” – w tym drugim folderze aplikacji żadnych nie ma, dziwne... Za to gier mamy aż 3 – „Water Rapids”, „Bounce” i „Soccer”. Pierwsza polega na spływie łódką przez urwiste i wąskie rzeki, sterowanie odbywa się za pomocą kilku przycisków. Druga to „Bounce” – zdobywa coraz większa popularność wśród użytkowników, zupełnie jak przed laty popularny „wąż”. Polega na sterowaniu piłką, omijaniu pułapek. Jest bardzo prostą, lecz wciągająca grą, doskonale zajmuje czas podczas podróży różnych środkami lokomocji. Można się nie spostrzec, a nagle zleci kilka godzin. Trzecia grą jest „Soccer”(tą grę również znajdziemy w Nokii 2600), jak sama nazwa wskazuje jest to piłka nożna, gramy jednak na jedną bramkę za pomocą trzech zawodników. Sterowanie jest dość trudne i wymaga treningów by wejść „w prawe”.
Kiedy odczuwamy potrzebę, możemy wgrać kolejne gry lub aplikacje, dzięki najnowszej wersji Javy – 2.0.
Nie mogło zabraknąć podstawowych funkcji, takich jak: budzik, kalendarz (znajdziemy ja w grupie „Organizator”), stoper, kalkulator i minutnik (umieszczono w grupie „Dodatki”).

Bateria
W telefonie zastosowano ogniwo litowo-jonowe o pojemności 760 mAh, które powinno wytrzymać według producenta 300h – ten rezultat to tylko marzenie... W rzeczywistości bateria przy kilkunastu minutach rozmowy dziennie, około 100 SMS`ów wytrzymywał spokojnie dwie doby. Uważam to jak na dzisiejsze możliwości wynik przyzwoity.

Podsumowanie
Telefon Nokia 2650 podobał się wszystkim znajomym pod względem stylistyki, szczególnie panią – jest on zresztą adresowany do płci pięknej. Mogę go śmiało polecić osobą potrzebującym telefonu do telefonowania, SMS`owania, MMS`owania i korzystania z WAP`u. Niestety, by korzystać z radia, mp3, bluetooth czy aparatu trzeba zwrócić uwagę zupełnie na inny model. Nokia 2650 sprzedawana jest w trzech kolorach – białym, beżowym i czerwonym. Jego cena wynosi średnio koło 350zł, a w sklepach nowe sztuki koło 460zł. Polecam ten telefon szczerze wszystkim, którzy nie mają dużo pieniędzy na zakup telefonu komórkowego. Będziecie z niego na pewno zadowoleni.
PostWysłany:Wto 10:34, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 3220




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 3220

Firma Nokia wymienia swoją gamę modeli telefonów. Po kolei we wszystkich segmentach rynkowych pojawiają się nowe modele, więc siłą rzeczy segment popularny również doczekał się nowego modelu. Oznaczenie 3220 wskazuje, ze model ten jest następcą rozpowszechnionych modeli 3210, 3310, 3410, 3510.

Jeżeli faktycznie będzie sprzedawany w tej klasie cenowej może stanowić nie lada gratkę, ponieważ oferuje naprawdę wiele – więcej niż jeszcze niedawno, naprawdę niedawno, oferowano w klasie biznesowej.

Z zewnątrz
3220 z zewnątrz nieco podobna jest do znanego i lubianego modelu 6610. Podobne są rozmiary, podobny układ obudowy. Zasadniczą różnicą, widoczną na pierwszy rzut oka, są cztery gumopodobne osłony dyskotekowych świateł po bokach. Dają one znakomity uchwyt telefonu – przez cały czas testu ani razu nie miałem żadnego problemu np. z wyciągnięciem go z kieszeni, bardzo wygodnie trzyma się go podczas rozmowy.

Same światła są dosyć kontrowersyjne – migają w rytm melodii dzwonka różnokolorowo, identycznie jak świadła w dyskotece. Praktycznie wszystkie osoby którym pokazałem podczas testu tą funkcję stwierdziły, że wstyd byłoby im się z takim czymś pokazać na ulicy. Może to zapewne spodobać się młodym ludziom, pozostali – na szczęście mogą wyłączyć światła przy pomocy stosownej pozycji w menu. Są one dosyć wygodne np. w samochodzie, lub w domu jeżeli wyciszymy dzwonek. Dzięki temu trudniej przegapić połączenie.

Standardowa obudowa jest z tyłu przezroczysta, a pod nią znajduje się miejsce na ozdobny element z papieru. W komplecie z telefonem znajduje się specjalny szablon do wycięcia tego elementu z papieru, zdjęcia czy jakiejś grafiki, co pozwala spersonalizować swój telefon. Dodatkowo dołączono dwie dodatkowe wkładki z grafikami – można je włożyć zamiast standardowej.

Z przodu rzuca się w oczy naprawdę znakomitej jakości wyświetlacz. Wyświetla on ponad 16 tysięcy barw i daje bardzo ostry obraz. Jest to znaczny postęp w porównaniu z np. 6610, a wyświetlacze SonyEricsson T68 czy T230 sprawiają w porównaniu nieodparte wrażenie nieostrych i wyblakłych – różnica jest aż nazbyt widoczna.

Słowa krytyki – i to ostre – należą się klawiaturze. Ta która była z telefonem jest po prostu koszmarnie niewygodna – klawisze są połączone po dwa, co utrudnia szybkie ich używanie. Klawisz kursorów to już szczyt niewygody – potrzebowałem kilku dni aby się nauczyć wciskania w centralnej części (co jest zazwyczaj używane do potwierdzania wyboru funkcji) – ponieważ część ta jest zagłębiona, zazwyczaj przechylałem klawisz na któryś z boków co powodowało zadziałanie funkcji kursora, a w efekcie wybranie np. sąsiedniej pozycji z menu, a nie tej której chciałem. Dopiero po ponad tygodniu używania telefonu udawało mi się jako tako korzystać z klawiatury. Na szczęście klawiatura jest wymienna razem z obudowami i są szanse zakupu innej wersji wykonania, być może wygodniejszej. Należy jeszcze dodać, że po wielu latach Nokia wreszcie zaczęła implementować w telefonach funkcję automatycznej blokady klawiatury po zadanym czasie. Troszkę przeszkadza, że przy automatycznym zadziałaniu blokady włączane są światła telefonu – w nocy może to bywać nieco stresujące.

Funkcje telefonu
Menu telefonu jest zmienione w porównaniu do poprzedników. Ikonki sa pseudoprzestrzenne. Zmieniono nieco układ – np. podmenu Profile przeniesiono do ustawień. Całe menu jest w pełni graficzne i w znacznym stopniu modyfikowalne przy pomocy tematów. Część tematów jest dostarczona z telefonem, dalsze użytkownik może ściągnąć.

Możliwości telefonu są naprawdę imponujące – kamera VGA z możliwością nagrywania filmów, klient e-mail, organizer z listą zadań i kalendarzem. Jest także wsparcie dla funkcji zdalnej synchronizacji danych, jednak te funkcja wymaga wsparcia ze strony operatora.

Kolejną funkcją wymagającą wsparcia od operatora jest „Moja dostępność”. Jest to coś na kształt komunikatora typu GaduGadu czy ICQ, wbudowanego w telefon, pokazującego czyjąś gotowość do rozmowy i pozwalającego przesyłać informacje. Po właczeniu tej funkcji i odpowiednich ustawieniach odpowiednie znaczki pokazują się przy liście kontaktów. Oczywiście dotyczy to tylko tych osób które tego sobie życzą, w dodatku żeby zobaczyć czyjąś dostępność, trzeba być przez tą osobę do tego uprawnionym. Rozwiązanie to jest wspólnym projektem Nokii i SonyEricsson, jednak z tego co mi wiadomo, żadna sieć w Polsce nie oferuje obsługi tej funkcji. Jednak w przyszłości może to być dosyć popularne.

Cała zawartośc telefonu przechowywana jest teraz podobnie jak w telefonach Siemensa – w całej dostępnej pamięci jako system plików. W jednej przestrzeni o rozmiarze 2.5 megabajta przechowywane są obrazki, dźwięki, zdjęcia, filmy, animacje i programy Java. Pamięć jest podzielona na foldery ułatwiające zachowanie porządku.

Jakośc obrazu z kamery jest dosyć przyzwoita – oczywiście jak na małą kamerkę VGA z malutkim obiektywem. Jeżeli będziemy pamiętali, że obiektyw nie ma regulacji ostrości i poniżej pewnej odległości zdjęcia wyjdą nieostre – efekty fotograficzne są całkiem niezłej jakości. W dodatku do kamery dodano funkcję samowyzwalacza, więc teraz sami również możemy się pojawić na zdjęciach. Oprogramowanie do wyświetlania grafik zawiera proste funkcje edycyjne – można dodać tekst na zdjęciu, zwiększyć kontrast, dodać ramkę czy wykadrować zdjęcie. Można również przeglądać zdjęcia i grafiki w formie pokazu slajdów.

Książka telefoniczna oprócz standardowych informacji może też zawierać miniaturowe fotografie które są pokazywane na liście telefonów oraz pokazywane przy połączeniu przychodzącym. Szkoda tylko, że wycofano się ze stosowania funkcji dostępnej np. w modelu 6310i – pokazywania który z numerów przypisanych do danego kontaktu inicjuje połączenie. Funkcja ta bywa dosyć użyteczna i brakuje jej w telefonie.

Poważną wadą telefonu są możliwości podłączania. Jedynym zaimplementowanym interfejsem jest USB, w dodatku wymaga dosyć trudno dostępnego i drogiego kabla DKU-5. Identyczny mechanicznie, znacznie tańszy i łatwiej dostępny kabel DKU-2 nie działa z tym telefonem. Jest to tym bardziej dziwne jeżeli zważy się, że pochodzący z tej samej generacji model 6230 działa z DKU-2. W połączeniu z brakiem interfejsów IrDA i Bluetooth nie można oprzeć się wrażeniu, że telefon jest ściśle przygotowany pod oczekiwania operatorów, a użytkownik jest zniechęcany do korzystania z czegokolwiek innego przy przesyłaniu niż wiadomości SMS i MMS. Dosyć utrudnia do przekazywanie z telefonu nagranych filmów i zrobionych zdjęć.

Dźwięki generowane przez telefon są znakomitej jakości. Wydaje się, że zastosowano to samo rozwiązanie co w modelu 7650 – czyli Beatnik Audio Engine, co pozwala na stosowanie jako melodii dzwonka plików MIDI, WAV i AMR. Dźwięki odtwarzane są czysto i głosno. Ten sam element wykorzystany jest jako głośnik trybu głośnomówiącego, co daje znakomite efekty, choć niektórym może przeszkadzać, że najgłośniej słychać rozmowę z boku telefonu.

Należy podkreślić, że mimo bardzo małych rozmiarów baterii, czasy czuwania są imponujące – mimo kolorowego wyświetlacza i prądożernych gadżetów świetlnych telefon podczas testu trzeba było ładować co 4-6 dni, co jest wynikiem po prostu znakomitym w tej klasie. W sumie telefon jest bardzo ciekawy i bogato wyposażony – jeżeli jego cena będzie taka jak poprzedników, może się stać kolejnym hitem rynkowym.

Zalety:
- doskonały wyświetlacz
- bogate funkcje telefonu
- dosyć dobrej jakości kamera
- obudowa daje bardzo wygodny uchwyt

Wady:
- nietypowy kabel połączeniowy
- bardzo niewygodna klawiatura
- jak wszystkie nowe Nokie nie obsługuje funkcji AOC, przez co nie działają karty Simplus i Sami Swoi.
PostWysłany:Wto 10:42, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 7600




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 7600

Nokia 7600 może pracować w dwóch trybach sieci WCDMA i GSM 900/1800 MHz, a jeśli chcemy korzystać tylko z sieci GSM należy w menu aparatu przełączyć tryb „Dual network” na „Gsm”. Wówczas transmisja danych odbywać się będzie po GPRS-ie.

Jako, że telefon był projektowany dosyć dawno temu, nie obsługuje transmisji EDGE. Pozostaje nam więc albo pakietowa transmisja danych GPRS albo HSCSD (tylko w Plus GSM) albo cierpliwe oczekiwanie na komercyjne wdrożenie sieci WCDMA, w których teoretyczna transmisja wynosi do 384 Kb/s – przy pobieraniu i 64 Kb/s przy wysyłaniu danych. Zwykle telefony trzeciej generacji kojarzone są z wideo rozmowami – Nokia 7600 takiej funkcji jeszcze nie posiada.

Producent na swojej witrynie internetowej opisuje telefon m.in. słowami: niewielki, niekonwencjonalny, supernowoczesny i zdumiewająco oryginalny. Trudno z tą opinia się nie zgodzić. To właśnie wygląd modelu 7600 wzbudza niemałe emocje i zainteresowanie. Niektórym design telefonu zdecydowanie przypadł do gustu, u innych wywołał zimne dreszcze – krzyczeli: brzydactwo! Tak czy inaczej telefon dedykowany jest dla osób zarówno zamożnych jak i lubiących wyróżniać się z tłumu. Telefon przy wymiarach 87 x 78 x 18,6 mm waży 123 gramy. Do kształtu telefonu i układu klawiszy trzeba dosyć długo się przyzwyczajać. W moim przypadku obsługa dzielonej klawiatury nie stanowiła większych problemów, jako że na co dzień używam Siemensa SX1, który ma bardzo podobnie rozmieszczone klawisze. W komplecie z telefonem dostajemy kabel USB, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, CD ROM z aplikacjami, skórzaną smyczkę i białą saszetkę do noszenia telefonu, baterię litowo-jonową BL-5C (znaną np. z modelu 6600), ładowarkę sieciową a także zestaw instrukcji i ulotek.

Aby włożyć kartę Sim do urządzenia, trzeba wpierw zdemontować boczną opaskę obudowy a następnie wysunąć klapkę przykrywającą baterię. Notabene ciemnożółte, boczne elementy obudowy można wymieniać na inne kolory – wystarczy odwiedzić salon Nokii aby takowe zakupić. Sama obudowa telefonu i klawiatura są dobrze spasowane, więc nie ma mowy o jakimkolwiek trzeszczeniu, zgrzytach czy luzach które powodują dyskomfort w użytkowaniu komórki. Małą uwagę zwróciłbym jednak na obiektyw kamery, który mimo wypustu na jakim został umiejscowiony nie posiada żadnej osłony. Należy się więc spodziewać, że szybka obiektywu po pewnym czasie może się porysować. Na lewym boku i na górze telefonu umieszczono dodatkowe przyciski odpowiedzialne za regulację głośności w słuchawce, aktywację dyktafonu, aparatu fotograficznego oraz za zmianę profili i włączanie/wyłączanie telefonu. Nawigację po menu umożliwia 5-kierunkowy joystick (pad). Niestety nie należy on do najwygodniejszych bo o ile wciśnięcie go (czyli potwierdzenie OK) działa bez zarzutu to za to nawigacja kierunkowa – zwłaszcza w górę – do najwygodniejszych nie należy.

Centralnie umieszczony wyświetlacz zgodny jest ze współczesnymi standardami. Ekran jest więc wykonany w technologii TFT, wyświetla 65 536 kolorów w rozdzielczości 128x160 pikseli. Takie parametry zapewniają całkiem przyzwoity komfort użytkowania. Wyświetlanie menu w postaci siatki ikon można również przełączyć na tradycyjny spis funkcji – podobnie jak w innych telefonach platformy Series 40. Do dyspozycji użytkownika Nokia 7600 oferuje 30 MB pamięci jednak bez możliwości jej rozbudowy o karty pamięci. Z jednej strony 30 MB to dużo, z drugiej strony niewiele – tym bardziej jeśli mamy zamiar słuchać plików MP3 lub nagrywać sporo klipów wideo. Dzięki dobrym słuchawkom jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo dobra. Przegrywanie nowych plików muzycznych z komputera do telefonu jest szybkie i wygodne dzięki połączeniu USB. Jak na w pełni multimedialny telefon przystało, Nokia 7600 robi zdjęcia VGA 640x480 pikseli a także nagrywa filmy (15 klatek na sekundę) w rozdzielczości 128x96 pikseli. Filmy zapisywane są w formacie 3gp i można je oglądać na komputerze jeśli tylko zainstalowano na nim pakiet PC Suite. Aparat nie posiada funkcji zoom, a jakość zdjęć można regulować wybierając tryb: portretowy, standardowy i nocny. Zdjęcia i pliki wideo można przesyłać na komputer aby tam je archiwizować i przeglądać.

W menu Media Player użytkownicy mogą skorzystać z strumieniowej obsługi wideo a także pobierania wprost z Internetu plików, które jednak mogą zajmować nie więcej jak 1,4 MB. Przeglądarka WAP w wersji 2.0 potrafi wyświetlać strony zgodne z xHTML, które na wyświetlaczu telefonu prezentują się całkiem atrakcyjnie. Wszelkie ustawienia dotyczące obsługi zarówno WAP jak i wiadomości MMS można przesłać na 7600 ze strony Internetowej firmy Nokia (konfigurator dostępny jest pod adresem: [link widoczny dla zalogowanych]). Tu należą się szczere ukłony w stronę producenta – zamiast ręcznie „wklepywać” niezbędne parametry wystarczy wysłać SMS-em ustawienia jakie nas interesują. Oprócz standardowych wiadomości SMS, telefon pozwala na wysyłanie i odbiór wiadomości multimedialnych MMS oraz popularnych e-maili. Każdy MMS może zawierać zdjęcie, klip audio i/lub wideo a także wzorem produktów SonyEricsson pokaz slajdów, dzięki czemu można uatrakcyjnić multimedialną wiadomość. Natomiast klient poczty spełnia raczej podstawowe zadania – nie pobiera żadnych załączników jak również nie radzi sobie z wiadomościami HTML. Jeśli tworzymy e-maila musimy ograniczać się do 5000 znaków jakie zdefiniował producent. Do wiadomości nie dołączymy też żadnego załącznika. Wniosek z tego taki, że z klienta poczty można korzystać jedynie w awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do komputera z łączem Internetowym.

Terminal oprócz wspomnianych wcześniej funkcji może być rozbudowany o nowe dzięki aplikacjom Java jakie obsługuje. Dotyczy to również gier, które w wolnej chwili dostarczają dawkę rozrywki. Standardowo w telefonie zainstalowane są dwie gry Puzzle oraz Backgammon. Wielkość każdej kolejnej, pojedynczej aplikacji może zajmować aż 348 KB. Dla zaawansowanych użytkowników nie zabrakło stricte biznesowych aplikacji jak: kalendarz z opcją synchronizacji z programami PIM (np. Outlook), lista zadań „to-do”, konwerter wielkości, czas na świecie, dyktafon, kalkulator oraz elektroniczny portfel zabezpieczony hasłem. Z pewnością warto zainstalować na komputerze dołączoną na płycie CD ROM aplikację PC SUITE w wersji 5.7. Oprócz możliwości synchronizacji danych, można przy jego pomocy wysyłać SMS-y wprost z komputera, edytować zdjęcia czy przygotowywać tapety lub MMS-y. Łączenie z akcesoriami czy komputerem wspierane jest – oprócz kabelka USB – łączem bluetooth oraz portem podczerwieni.

Ogniowo o pojemności 850 mAh w czasie testów ładować trzeba było co 3-4 dni. To wynik całkiem zadawalający. Należy jednak podkreślić, że czas działania jest uzależniony w dużej mierze od tego w jakiej sieci pracuje urządzenie – producent podaje że w sieciach WCDMA czas rozmowy wynosi 1,8 – 2,9 godz., natomiast w sieciach GSM 3 - 4 godziny. Drażniący jest tylko fakt, że telefon w żaden sposób nie informował o wyczerpującej się baterii – po prostu nagle się wyłączał. Książka telefoniczna może pomieścić do 500 rekordów – przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarcza. Pytanie tylko czy takie ograniczenie jest konieczne skoro telefon wyposażono w całkiem spora pamięć dynamiczną. Każdy wpis może zawierać całe mnóstwo informacji dodatkowych jak np. kilka adresów e-mail czy adres pocztowy. Dodatkowo wybrane pozycje mogą zostać wzbogacone o zdjęcie czy specjalny dzwonek, który odróżni dzwoniącego od innych. Głosowe wybieranie numerów czy niektórych funkcji działa bezproblemowo.

Nokia 7600 to na pewno telefon charakteryzujący się głównie oryginalnym wzornictwem – wypełnia niejako lukę w segmencie telefonów komórkowych przeznaczonych dla osób, które cenią sobie nietuzinkowy wygląd. Na pochwałę zasługuje także stabilna praca telefonu (firmware w wersji v03.01 z dnia 15.12.2003r.). Należy tylko pamiętać o stosunkowo wysokiej cenie urządzenia oraz o nienajlepszej klawiaturze, do której wiele osób będzie musiało się z trudem przyzwyczajać.
PostWysłany:Wto 10:44, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 7610




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 7610

Pozwólcie, że tym razem opis zacznę od „wnętrza” telefonu. Zarówno Symbian 7.0s jak i platforma Series 60 znane nam są z wcześniejszych modeli Nokii np.6600. Niemniej jednak w telefonie dokonano kilka zmian, które w efekcie finalnym udoskonalają pracę z tym terminalem.

Nokia 7610 ma nieco szybszy procesor ARM taktowany zegarem o częstotliwości 123 MHZ (Nokia 6600 pracuje na procesorze 104 MHz). Przydzielana dynamicznie pamięć 8 MB może być rozbudowywana poprzez karty MMC o zmniejszonych rozmiarach – w standardowym komplecie producent dodaje kartę o pojemności 64 MB. Testowany telefon posiadał oprogramowanie z 22.05.2004 oznaczone jako v4.0421.4. Muszę przyznać, że to chyba mój pierwszy „symbianowiec”, który podczas testu funkcjonował bardzo stabilnie; nie restartował się ani nie zawieszał – to duży plus! Również samo menu telefonu pracuje szybko i pewnie. Pewnym potwierdzeniem tych subiektywnych odczuć może być test wykonany programem SPMark04 firmy Futuremark. Jak można się było przekonać systemowa wydajność modelu 7610 przewyższa np. modele N-Gage czy 6600.

Oczywiście telefon ma również odtwarzacz RealOne umożliwiający przekaz strumieniowej transmisji wideo w czasie rzeczywistym lub lokalne odsłuchiwanie plików MP3 (obsługiwane formaty to: 3GPP, RealMedia, MP3, AAC). Dostępna w telefonie aplikacja fotograficzna Kodak Pictures umożliwia ponadto wysyłanie zdjęć do wirtualnego albumu fotograficznego w Internecie i pokazywanie ich innym osobom oraz zamawianie odbitek przez Internet. Dysponując kompatybilną drukarką z interfejsem Bluetooth możemy sami drukować odbitki fotograficzne w intuicyjny sposób. Na tym jednak nie koniec. Producent udostępnił niedawno wersję beta aplikacji Lifeblog, dzięki której użytkownicy 7610 mogą automatycznie przesyłać do komputera swoje zdjęcia, MMS-y oraz pliki wideo.

Wszystko po to, by użytkownik telefonu mógł prowadzić przejrzysty dziennik internetowy. Na ostateczną wersję programu trzeba niestety jeszcze poczekać do końca października. Póki co zainteresowanych odsyłam na strony internetowe producenta pod adres [link widoczny dla zalogowanych] gdzie można bliżej zapoznać się z Lifeblog-iem. Na dostarczonej płycie CD-ROM oprócz całkiem rozbudowanej aplikacji Nokia PC Suite znaleźć można również oprogramowanie Adobe Photoshop Album Starter Edition, które pozwala na organizowanie i edycję cyfrowych zdjęć na komputerze. Jak widać producent dokonał wszelkich starań, aby możliwości wbudowanego aparatu cyfrowego mogły być w pełni wykorzystane.

Każdy telefon ma zapewniać przede wszystkim wszechstronną komunikację – nie inaczej jest w tym przypadku. Urządzenie pracuje w trzech zakresach częstotliwości GSM (900/1800/1900 lub GSM 850/1800/1900 MHz). Wszystkie połączenia, jakie dane mi było odebrać i wykonać charakteryzowały się bardzo dobrą jakością dźwięku. Szumy, trzaski w słuchawce czy utrata zasięgu to zjawiska, jakich użytkownik 7610 zapewne nigdy nie dozna. Funkcje głosowe jakie oferuje telefon działają bez zarzutu. Użytkownik może przy ich pomocy głosowo wybierać funkcje telefonu oraz kontakty z książki telefonicznej. Należy tylko pamiętać, że nie da się korzystać z głosowego wybierania numerów, gdy aktywna jest transmisja danych lub połączenie GPRS. Ilość wpisów w książce telefonicznej ograniczona jest jedynie przez dostępność wolnej pamięci, a każda karta kontaktowa może zawierać kilka numerów telefonów, nazwę firmy, faks, e-mail i inne.

Oprócz popularnych wiadomości SMS, 7610 obsługuje ich multimedialny odpowiednik. MMS-y mogą zawierać różne typy załączników jak zdjęcia, pliki audio i wideo a ich pokaz może być organizowany w postaci kolejno wyświetlanych slajdów. Jedynym ograniczeniem w kreowaniu MMS-ów jest wielkość pojedynczej wiadomości, która wynosi maksymalnie 100 kB. Zawsze w razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z polskiego słownika T9, który w wielu przypadkach przyspiesza wprowadzanie treści. Klient poczty elektronicznej daje dostęp do służbowych i prywatnych kont pocztowych, korzystając z protokołów SMTP, POP3 lub IMAP4. Jak mogłem się przekonać zdalny konfigurator SMS znajdujący się na witrynie internetowej producenta udostępnia niezbędne ustawienia dla Nokii 7610 oraz polskich operatorów. Kupując jednak telefon w promocji u któregoś z nich stosowne ustawienia powinny być już wprowadzone. Wspomniany już wcześniej pakiet Nokia PC Suite w wersji 6.1.005 na pewno ułatwi sprawne zarządzanie zasobami telefonu. Korzystając z niniejszego pakietu oraz kabelka do transmisji danych USB DKU-2 możemy wykonywać i przywracać kopię zapasową, synchronizować kontakty i wpisy kalendarza z komputerem. Tą samą drogą przesyła się różnego rodzaju pliki oraz instaluje się nowe aplikacje. Zadziwił mnie tylko fakt, że chcąc zarządzać wiadomościami tekstowymi przy użyciu PC Suite, na ekranie monitora wyświetlona została informacja: „Nokia Phone Editor nie współpracuje z tym telefonem”. No cóż wielka szkoda, wszak szybkie redagowanie SMS-ów przy użyciu komputerowej klawiatury nie ma sobie równych. Miejmy nadzieję, że wraz z kolejną wersją pakietu PC Suite ten błąd zostanie wyeliminowany. Poza złączem Pop-Port, komunikacja z innymi urządzeniami odbywać się może w bezprzewodowej technologii Bluetooth. Próżno zaś szukać łącza podczerwieni. Być może producent uznał to za zbyteczny już dodatek. Mi natomiast tej funkcji brakowało i to z prostej przyczyny – nie mogłem korzystać z programu IrRemote, czyli użytecznego pilota do TV i innych sprzętów Hi-Fi.


Nokia 7610 ma dwie zaimplementowane przeglądarki – standardową WAP 2.0 do przeglądania stron WML oraz xHTML oraz wyśmienitą przeglądarkę Opera do wyświetlania stron HTML. W obu przypadkach surfowanie po mobilnym Internecie jest całkiem przyjemne. Dodatkowo przeglądarka WAP potrafi pracować w trybie pełnoekranowym a dostarczanie treści może odbywać się według szybkości lub jakości. Taki sposób konfiguracji powoduje, iż po kliknięciu na wybrane łącze telefon pobiera niezbędne dane, a do wybranej strony przechodzi dopiero wtedy, gdy przeglądarka gotowa jest wyświetlić od razu całą zawartość strony. Funkcja portfela elektronicznego zapewnia bezpieczne płatności w transakcjach zawieranych za pomocą telefonów i używanie w trybie online numerów oraz haseł. Transmisja danych przeprowadzana jest z wykorzystaniem transmisji GSM lub połączenia pakietowego GPRS z prędkością do 40,3 Kb/s. Nokia 7610 nie wspiera jeszcze szybkiej transmisji EDGE. Telefon obsługuje nie tylko symbianowe aplikacje, ale również gry i programy Java w wersji MIDP 2.0. Jednakże testowany egzemplarz nie posiadał zainstalowanych gier. Inne funkcje dostępne w 7610 to ‘Moja dostępność’, czyli usługa sieciowa, dzięki której można poinformować innych użytkowników o naszej dostępności. Niestety ani z tej pozycji ani z funkcji czatu w polskich sieciach nie da się obecnie korzystać, jako że nie świadczą jej nasi operatorzy.

Zapoznaliśmy się z możliwościami telefonu, czas zatem przyjrzeć się bliżej jego zewnętrznej części. Nokia 7610 dostępna jest w dwóch kolorach – w tonacji ciemnej (rubin) oraz w tonacji jasnej (onyks). Notabene obudowy telefonu można w każdej chwili zmienić dzięki zestawom Nokia Xpress-on. Muszę przyznać, że design telefonu bardzo mi się spodobał. Osoby, którym demonstrowałem telefon jednoznacznie potwierdzały moją opinię. Przy wymiarach 108,6 mm x 53 mm x 19 mm oraz wadze 118 g to obecnie jeden z mniejszych telefonów pracujących na systemie Symbian. Dla porównania konkurencyjny Siemens SX1 ma zbliżone wymiary (109 × 56 × 19 mm) i wagę (116 g) natomiast Nokia 6600 jest już większa i cięższa (109 × 58 × 24 mm, 125 g). Obudowa telefonu jest solidnie wykonana i zakotwiczona, tak by żaden element nie trzeszczał i nie przemieszczał się. Klawiatura jest dosyć sztywna i posiada wyczuwalny, krótki skok – można, więc szybko się do niej przyzwyczaić. 5-kierunkowy pad służy do nawigacji po menu telefonu. Niewykluczone, że dla niektórych osób dżojstik byłby tu lepszym rozwiązaniem. Ubolewam jednak nad faktem, że karta pamięci umieszczona jest głęboko w środku. Tym samym, aby się do niej dostać trzeba wpierw zdemontować tylną pokrywkę i wyjąć baterię. Zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie zastosowali projektanci Siemensa SX1 w postaci bocznej „szufladki” z kartą MMC. Wyświetlacz TFT z aktywną matrycą ma rozdzielczość 176 x 208 pikseli i obsługuje 65536 kolorów. Obraz jest jasny i wyrazisty. Niestety trochę gorzej wypada w pełnym słońcu.

Jeśli chodzi o czas czuwania to mogę stwierdzić, że jest całkiem dobrze. Telefon zasilany jest baterią litowo-jonową o pojemności 900 mAh, która według producenta pozwala na 180 minut rozmów lub 10 dni czasu oczekiwania. W rzeczywistych warunkach ten drugi parametr wynosił około 5 dni.
Nokia stworzyła 7610 dla klientów z zasobnym portfelem, którzy od telefonu wymagają bardzo wiele. Nowy produkt na pewno zaspokoi potrzeby osób, które gotowe są wyłożyć w sklepie firmowym 3390 zł brutto. W zamian otrzymają modny i wszechstronny telefon, który według sloganu „wyróżni Cię nawet w największym tłumie”.
PostWysłany:Wto 10:45, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 6600




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 6600

Telefon zapakowany był w zgrabne pudełko w którym znalazłem również 32 MB kartę MMC rozszerzającą pamięć telefonu, baterię BL-5C, ładowarkę sieciową, płytę CD-ROM z stosownym oprogramowaniem, 160-stronicową instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.

Pierwszy kontakt z telefonem był bardzo pozytywny - 6600 wykonany jest z dobrej jakości plastiku, a jego obudowa jest zwarta i nie skrzypi. Również wymiary 108×58×23 mm i waga 125 g są zupełnie znośne. Stonowane barwy testowego egzemplarza określone mianem light grey, także powinny przypaść do gustu osobom ubierającym się zwykle w oficjalnym stylu. Po zamontowaniu karty SIM oraz MMC i włączeniu urządzenia widzimy ogromny ekran o rozdzielczości 176 x 208 pikseli wykonany w technologii TFT, który wyświetla 16 bitową paletę 65,536 kolorów. Jakość ekranu jest naprawdę wspaniała i tak naprawdę nikomu nie potrzebne są jeszcze lepsze parametry. Oczywiście jego podświetlenie możemy dowolnie regulować po wejściu w odpowiednią opcję. Z tyłu urządzenia widoczny jest obiektyw kamery, który chroniony jest przed porysowaniem jedynie małym wypustem umieszczonym na klapce baterii. Do nawigacji po menu służy 5-kierunkowy mini joystick podobny nieco do tego w modelu 7650. Sama klawiatura podświetlona jest na niebiesko i choć mała to całkiem wygodna w użyciu. Nawet w największych ciemnościach nie było problemu z znalezieniem odpowiedniego przycisku. Klawisze mają lekki wyczuwalny skok i działają precyzyjnie. Dłuższe przytrzymanie klawisza menu pozwala użytkownikowi przełączać się pomiędzy aktywnymi aplikacjami a także zamykać aplikacje z których już nie korzystamy.

Dystem/menu

Telefon pracuje pod kontrolą najnowszego systemu operacyjnego Symbian 7.0s (modele wcześniejsze 6.1) a także odświeżonego interfejsu użytkownika Series 60 w wersji 2.0. Sercem urządzenia jest wydajny 32-bitowy procesor ARM-9 taktowany zegarem 104 MHz. Zastosowanie wersji 2.0 systemu Series 60 umożliwia definiowanie własnego wyglądu wszystkich elementów interfejsu. Dany temat składa się z kilku elementów - od tapet poprzez palety kolorów, rodzaj wygaszacza, pakiety dzwonków, na ikonach menu skończywszy. Jeśli ktoś nie ma czasu lub cierpliwości na tworzenie własnych zestawów, w każdej chwili może pobrać z internetu gotowe schematy a także wymieniać je między innymi użytkownikami 6600 przesyłając je chociażby MMS-em lub e-mailem. Menu telefonu wzorem poprzednika, składa się z siatki bądź listy kolorowych ikonek, które można dowolnie sortować i zmieniać ich kolejność. Polskojęzyczne oprogramowanie w wersji V 3.42.1 z 16.10.2003 r. nie sprawiało kłopotów, a telefon podczas czternastodniowego testu tylko raz się zawiesił - po kilkunastu sekundach wszystko wróciło do normy.

Wiadomości

Folder Wiadomości to zbiór funkcji komunikacyjnych z jakich często będą korzystali użytkownicy nowej Nokii. Mamy tu więc popularne SMS-y, wiadomości multimedialne MMS oraz klienta poczty e-mail (SMTP, POP3 oraz IMAP4). Dzięki dołączonemu oprogramowaniu Quickword możemy odczytywać także dokumenty Word-a załączone
w poczcie elektronicznej. Szybkie wpisywanie treści ułatwia polski słownik T9. Kto nie jest przyzwyczajony do korzystania z T9 w każdej chwili może go wyłączyć. Pisząc SMS-a na górze ekranu widzimy licznik ilości wpisanych symboli natomiast redagując wiadomość multimedialną mamy licznik kilobajtów. Należy pamiętać, że maksymalna wielkość wiadomości MMS wysłanej przez Nokię nie może przekroczyć 100 kB. Do MMS-a można dołączyć zdjęcia, pliki audio i wideo. Jeśli takich nie mamy zapisanych w pamięci to także żaden problem, bowiem szybkie utworzenie notatki głosowej czy nagranie filmiku przebiega sprawnie i intuicyjnie. Niestety dołączony pakiet PC Suite nie pozwala na wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, co mogłoby znacznie usprawnić prace biznesmena. W trakcie pisania tego tekstu nie mogłem też sprawdzić działania MMS-ów i przeglądarki WAP - z wyjaśnień polskiej Nokii wynika, że Nokia 6600 wykorzystuje protokół TCP/IP do transmisji m.in. MMS. PlusGSM prowadził jedynie próby, ponieważ komercyjnie TCP/IP nie jest jeszcze uruchomione. Kwestia ta dotyczyła wszystkich operatorów ale według zapewnień z końcem grudnia wszystko powinno już działać normalnie, jak tylko polscy operatorzy wprowadzą uaktualnienie do swoich platform. Co ciekawe - minęło kilkanaście dni od wprowadzenia modelu 6600 do promocji u jednego z operatorów, ale mimo to ani na stronie internetowej, ani w Biurze Obsługi Klienta nie mogłem dowiedzieć się jak należy telefon skonfigurować chociażby do MMS-ów bo takimi ustawieniami pracownicy sieci jeszcze nie dysponowali. Owszem usłyszałem propozycję konsultanta aby skorzystać z analogicznych ustawień jak dla modelu Nokia 6610 – zostawię to bez komentarza Smile Raporty dostarczenia wiadomości wyświetlają się krótką chwilą na głównym ekranie a następnie są archiwizowane w specjalnym folderze menu Wiadomości.

Internet/Transmisja danych

Nowa Nokia posiada wbudowaną przeglądarkę XHTML, udostępniającą multimedialne treści dla telefonów komórkowych. Dzięki niej można przeglądać nie tylko witryny WAP ale również zwykłe strony internetowe. Niestety wypełniając formularze na WAP-owych stronach dało się zauważyć zwolnienie - telefon jakby nie nadązał z wprowadzaniem tekstu i czasem kończyło sie wyrzuceniem z przeglądarki i rozerwaniem sesji GPRS. W telefonie zainstalowano też przeglądarkę Opera przygotowaną specjalnie dla Symbiana. Jak wspomniałem wcześniej przeglądanie WAP-u było niestety niemożliwe przez profil APN zarezerwowany dla WAP a jedynie działała na ustawieniach APN służących do połączenia z Internetem. Sama transmisja danych może odbywać się za pomocą standardów HSCSD i GPRS a lokalnie przy użyciu łącza Bluetooth lub IrDa. Dwukierunkowa komunikacja przez Bluetooth jak i podczerwień nie stanowiła najmniejszego problemu, zarówno z telefonem SonyEricsson T610 jak również z komputerem. Szkoda, że producent nie zaimplementował w terminalu technologii EDGE, która stanowi rozwinięcie technologii GPRS a przesył danych może dochodzić aż do 384 kilobitów/sekundę - oczywiście operator musi świadczyć tą usługę. Dzięki 6600 możliwy staje się także dostęp do serwerów firmowych poprzez publiczną sieć Internet o bezpieczeństwie transmisji podwyższonym dzięki SSL. Z kolei aplikacja portfela elektronicznego ma zapewnić, niezawodność i wygodę realizacji płatności on-line i przechowywania zaszyfrowanych informacji osobistych. Warto wspomnieć, że Nokia 6600 wspiera technologię Multiple PDP contexts, która pozwala na obsługę kilku połączeń internetowych jednocześnie. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik może przeglądać np. strony internetowe i pobierać wiadomość MMS, nawet jeśli wymaga to korzystania z różnych punktów dostępu. Klienci biznesowi być może zechcą łączyć się z serwisami informacyjnymi CNN i Financial Times - dla nich zainstalowano dwie aplikacje z aktualizacją treści przez internet.

Kamera/Aplikacje

Najnowsze telefony ciągle budzą największe emocje jeśli chodzi o możliwość robienia zdjęć czy nagrywania krótkich sekwencji wideo. Za sprawą nowej Nokii obie funkcje są dostępne. Mało tego – jeśli komuś nie wystarcza standardowy rejestrator wideo (film 10-sekundowy
z dźwiękiem), może zainstalować aplikację, dzięki której długość nagrania uzależniona jest jedynie od wolnej pamięci w telefonie. Jak wiadomo wewnętrzna pamięć „dyskowa” urządzenia ma 6 MB a standardowa karta MMC dodaje nam 32 MB do dyspozycji. Można oczywiście dokupić kartę np. 128 MB – wtedy naprawdę uzyskamy sporą ilość miejsca na pliki video, audio czy inne. Kamera może nagrywać filmy w dwóch rozdzielczościach QCIF (176x144) lub subQCIF (128x96). Filmy zapisywane są w standardowym formacie MPEG-4, natomiast do ich odtwarzania wykorzystujemy RealOne Player, który dodatkowo umożliwia odtwarzanie plików strumieniowych w formacie RealAudio i RealVideo. Na karcie pamięci zapisanych jest kilka plików wideo z krótkimi prezentacjami 6600 oraz z reklamą BMW X3. Jakość dźwięku odtwarzanych filmików jest niestety nienajlepsza – tu producent powinien zamontować zdecydowanie lepszej jakości głośniczek. Nagrane filmy można odtworzyć także na komputerze, instalując wcześniej odtwarzacz Nokia Multimedia Player z dostarczonej płyty CD. Zdjęcia wykonywane są w rozdzielczości VGA 640 x 480 pikseli, w trybach: standard, portret lub tryb nocny. Mogą mieć trzy rodzaje jakości: wysoka, zwykła, podstawowa. Polecam oczywiście ustawić wysoką jakość zdjęć z zapisem na kartę pamięci. Dzięki temu możemy zrobić sporo fotek, z powodzeniem przeglądając je także na monitorze komputera czy publikując na swojej stronie internetowej. Jakość fotografii jest dosyć dobra a dzięki dużemu wyświetlaczowi robienie czy przeglądanie fotek na telefonie nie stanowi najmniejszego problemu. Z opcji mamy do wyboru również samowyzwalacz 10, 20 lub 30 sekund oraz dwukrotny zoom cyfrowy.
Oprócz wspomnianych wcześniej aplikacji, biznesmen w terminalu znajdzie jeszcze szereg innych funkcji przydatnych mu na co dzień jak notatnik, kalkulator, konwerter walut
i wielkości fizycznych, zegar z alarmem, dyktafon, lista spraw czy rozbudowany kalendarz którego główną zaletą jest oczywiście możliwość synchronizacji z aplikacją Outlook
lub Lotus Notes. Należy pamiętać, że w telefonach opartych na systemie Symbian lista funkcji telefonu, może być dowolnie zmieniana przez samego użytkownika, który może instalować kolejne interesujące go pozycje. Nokia 6600 obsługuje Java MIDP w najnowszej wersji 2.0, dzięki czemu telefon jest kompatybilny z nowymi midletami tworzonymi specjalnie dla MIDP/CLDC 2.0. Nowa wersja interpretera Java pozwala wręcz konkurować
z aplikacjami tworzonymi w języku C++, dzięki obsłudze łącza Bluetooth w grach kilkuosobowych czy obsłudze strumieniowego wideo i audio. Aplikacje z modeli 7650 czy 3650 także powinny działać na 6600, jednak wykorzystanie nowej wersji systemu operacyjnego może powodować, iż niektóre programy nie będą chciały działać tu poprawnie, zwłaszcza jeśli nie zostały napisane z wytycznymi dla platformy Series 60. W folderze Try&Buy użytkownik może zapoznać się z nowymi aplikacjami, które może potem nabyć.
W testowanej Nokii znalazłem osiem takich programów: Photographer (rozszerza funkcjonalność wbudowanej kamery), VideoStudio M-Style (edycja plików wideo), WorldMate (zegar światowy, kursy walut i aktualna pogoda), WayFinder (mapki Zachodniej Europy z możliwością współpracy z GPS-em), QuickWord (wspomniany już wcześniej program do odczytu plików Word), SlovoEd Dictionary (słownik kilku języków), Zipman (obsługa plików z rozszerzeniem ZIP), Rocket Pinball (gra flipper) oraz Lemonade Tycoon (gra w której stajemy się producentem lemoniady. Oprócz tego w folderze Gry znajdziemy tradycyjna grę Snake oraz Mix Pix. Na koniec wspomnę tylko aplikacji Kodak Pictures i HP Print. Oba programy zostały stworzone przez partnerów Nokii a mają na celu w przypadku Kodak Pictures zintegrować telefon ze swoim portalem internetowym do publikacji zrobionych nim zdjęć. Natomiast aplikacja Print przygotowana przez firmę HP pozwala na wydruk zdjęć, wiadomości, kontaktów, notatek czy wpisów z kalendarza wprost z pamięci telefonu.

Bateria

Standardowy akumulator to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 850 mAh. To ta sama bateria jaką znajdziemy w modelu 3650. Według danych producenta bateria umożliwia przeprowadzenie do 4 godzin ciągłej rozmowy lub do 240 godzin czuwania. Podczas testu telefon pracował około 3 dni – nie jest to może wynik imponujący ale z drugiej strony należy wziąć pod uwagę ogromny wyświetlacz, który z pewnością potrzebuje sporo energii.

Podsumowanie

Nie wspomniałem wcześniej o tak prozaicznych wydawałoby się rzeczach jak książka telefoniczna czy jakość rozmów. Wiadomo jednak, że w tak drogim modelu
te funkcjonalności powinny być na najwyższym poziomie. I tak faktycznie jest. Książka telefoniczna umożliwia dowolną ilość wpisów, uzależniona jest jedynie od wolnej pamięci. Do każdego kontaktu można przypisać imię, nazwisko, firmę, stanowisko, kilka numerów telefonów, faks, e-mail, adres web, notatki i inne. Telefon przeznaczony jest dla klientów wymagających ale i z zasobnym portfelem. Klient biznesowy doceni to narzędzie nie tylko
w codziennej pracy ale także w wolnej chwili dostarczając rozrywki. Cieszy również fakt,
że urządzenie pracuje stabilnie – nie wiesza się, nie restartuje – co czasem miało miejsce np. w modelu 7650. Uważać należy tylko korzystając z górnego przycisku ON/OFF przy zmianie profilu. Zdarzyło mi się dwukrotnie, że zbyt długie naciśnięcie spowodowało wyłączenie się telefonu. Mimo kilku drobnych niedociągnięć telefon wart jest uwagi.
PostWysłany:Wto 10:47, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 6800




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 6800

W połowie maja odbyła się polska premiera znakomitego telefonu marki Nokia oznaczonego symbolem 6800. Telefon można rzec wygląda kosmicznie, sama bardzo starannie dopracowana w moim przypadku srebrna obudowana prezentuje się znakomicie. Co zresztą będzie można zobaczyć w samym teście.

Test zacznijmy od prezentacji tego co możemy znaleĄć w pudełku. Aparat telefoniczny, bateria, ładowarka, instrukcja po polsku, zestaw słuchawkowy, płyta CD z oprogramowaniem, karta gwarancyjna oraz instrukcja jak ustawić pocztę elektroniczną w telefonie.

Nokia 6800 to dwuzakresowy (GSM 900/1800) aparat telefoniczny, o niemałych wymiarach 119 x 55 x 23 milimetrów i wadzę 122 gramów. Srebno-czarna obudowa robi duże wrażenie nie tylko na mnie, ale również wzbudza zachwyt na ulicy, można by rzec, że będzie to szpan wśród młodzieży. Ten kto lubi małe telefony nie powinien się zastanawiać akurat nad tym modelem, proste nie jest dla niego. Jest on dość ciężki, stosunkowo duży wręcz gruby, lecz trzyma się w dłoni znakomicie. Akurat w moim przypadku jest tak, że lubię dość nietypowe, ale duże telefony. Na telefonie oprócz wyświetlacza znajduję się klawiatura, joystick oraz klawisz umożliwiający nam wybranie odpowiedniego profilu bądĄ wyłączenie telefonu. Na lewym boku aparatu znajdziemy klawisz dzięki, któremu możemy pogłośnić bądĄ przyciszyć telefon, zaś na prawym boku znajdziemy port podczerwieni. Gdybym miał oceniać zewnętrzny wygląd tego telefonu dałbym mu 9 punktów w 10 stopniowej skali punktowej.

O wyświetlaczu tego telefonu możemy mówić w samych superlatywach. Duży przejrzysty, kolorowy (4096 kolorów) o rozdzielczość to 128 x 128 pikseli, jest naprawdę czytelny. Porównując wyświetlacze Nokii 6800 oraz poprzednio testowanego telefonu tj. Nokii 3650 zdecydowanie lepiej prezentuje się on w modelu 6800 przynajmniej w moim przekonaniu. Na samym ekranie możemy zauważyć logo operatora, informacja o wybranym przez nas profilu, stan baterii, zasięg oraz informacje, że dzięki dwóm poniższym klawiszom możemy wejść do menu oraz Kontaktów. Standardowe już chyba jest to, że w najnowszych Nokiach po chwili bezczynności włącza się automatycznie wygaszacz ekranu a na nim zegar cyfrowy z dokładną godziną.
Dlaczego ten telefon jest inny niż wszystkie? Dzięki klawiaturze, która go wyróżni od wszystkich innych telefonów. Może nie ta klasyczna w której znajdziemy standardowy układ klawiszy czyli od 0 do 9 oraz 2 klawisze * i # oraz dwa funkcyjne klawisze (menu, kontakty) jak i joystick. Ale ta pełnowymiarowa klawiatura w układzie QWERTY. Jednak aby się do niej dostać należy się na początku trochę namęczyć. Drobna instrukcja dla początkujących wystarczy bowiem lekko podważyć klapkę, przesunąć w dół i otworzyć tę kosmiczną klawiaturę. Kolejną ciekawą funkcją telefonu jest to, że po otwarciu ekran a właściwie dane ekraniku obracają się o 90 stopni. Sam ekran jest duży jak wcześniej pisałem, same notatki czy SMSy też prezentują się doskonale na tym 8 liniowym kolorowym wyświetlaczu. Pisanie krótkich wiadomości tekstowych sprawi każdemu na początku nie lada kłopot. Trzeba dojść do tego gdzie jest każda literka, jak pisać polskie ś, ć czy ż, osobiści mnie to zajęło jakieś 2-3 dni i po tym czasie bezproblemowo śmigałem sobie na tej klawiaturze.
Książka adresowa a konkretniej Kontakty w telefonie pozwalają na zapisanie w pamięci do 300 kontaktów. Gdy dodajemy nowy wpis podajemy standardowo nazwę oraz numer telefonu, ale kiedy wejdziemy w opcje dodatkowe będziemy mogli dodatkowo dodać:

- adresy: e-mail, url, pocztowy,
- numery: ogólny, komórkowy, do domu, do biura, faksu,
- oraz notatkę.

Do każdego wpisu możemy przyporządkować jednej z aż 5 dowolnie nazwanej przez nas grup. Oczywiście do każdej grupy możemy dodać dowolną ikonke oaz przypisać osobny dzwonek.

Po zapoznaniu się z walorami zewnętrznymi tego telefonu trzeba wejść do środka. Konkretnie mam tu na myśli menu. Samo menu zawiera 13 standardowo ułożonych animowanych pozycji. Postaram się Państwu każdą z nich opisać. Naciskając menu pierwszą pozycje zajmują Wiadomości, odpowiednio następne miejsca zajmują: Spis połączeń, Profile, Ustawienia, Organizator, Notatki, Radio, Galeria, Gry, Aplikacje, Dodatki, Połączenia oraz Usługi.
Zacznijmy od Wiadomości. Wchodząc w nie, mamy do wyboru początkowo 8 funkcji takich jak: Wiadomości tekstowe, Wiadomości multimedialne (MMSy), E-mail, Czat, Wiadomości głosowe, Wiadomości z sieci, Ustawienia wiadomości, Polecenia obsługi. Nowościami zaobserwowanymi w tej opcji są wiadomości głosowe gdzie możemy spokojnie odsłuchać wszystkie wiadomości głosowane wysłane na naszą skrzynkę pocztową oraz możliwość wysłania naraz 3 wiadomości tekstowych czyli 459 znaków. Cztero megowa pamięć telefonu pozwala na zapisanie do 150 wiadomości tekstowych oraz do 50 wiadomości multimedialnych. Standardowo w telefonie gotowych jest 10 szablonów SMSów oraz 10 obrazków przygotowanych do wysłania jako wiadomość multimedialna. Same wiadomości SMSowe lepiej jest pisać na klawiaturze QWERTY gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić nasz cenny czas oraz wykorzystać w pełni możliwości tej klawiatury.
Kolejną funkcją w menu jest Spis połączeń. Po naciśnięciu klawisza wybierz pokazuje nam się również 8 standardowych już opcji:

- Połączenia nieodebrane,
- Połączenia odebrane,
- Wybierane numery,
- Usuń listy ostatnich połączeń,
- Czas połączeń,
- Koszty połączeń,
- Licznik danych GPRS,
- Licznik czasu połączeń GPRS.

Wszystkie te opcje działają podobnie jak w większości telefonów marki Nokia.

Funkcja Profile. W tym przypadku telefon udostępnia 5 profili, które możemy dowolnie nazwać. Po wybraniu jakiegoś profila mamy możliwość go uaktywnić, przystosować bądź ustawić jako tymczasowy (podajemy godzinę o której profil ma wygasnąć). Po wybraniu opcji przystosuj mam możliwość wyedytowania profilu. Możemy mu zmienić:

- Sygnał nadejścia połączenia,
- Dźwięk dzwonka,
- Głośność dzwonka,
- Sygnalizacja wibracjami,
- Sygnał odbioru wiadomości,
- Dźwięk klawiszy,
- Dźwięk ostrzeżeń,
- Sygnał dla wybranej grupy kontaktów.
Następną funkcją są Ustawienia. Klikając na nią mamy do wyboru znów 8 możliwości takich jak:

- Ustawienia daty i godziny,
- Ustawienia połączeń,
- Ustawienia telefonu,
- Ustawienia wyświetlacza,
- Ustawienia dĄwięków,
- Ustawienia akcesoriów,
- Ustawienia zabezpieczeń,
- Przywróć ustawienia fabryczne.

Myślę, że to podstawowe możliwości w ustawieniach. I nie ma potrzeby aby każdą z nich opisywać.
Piątą funkcją jest Organizator. Który pozwala nam ustawić budzik, dodać wpis do kalendarza czy też dopisać listę spraw w postaci notatki.
Notatki to kolejna pozycji menu. Dzięki klawiaturze QWERTY możemy bardzo łatwo, szybko i przyjemnie dodać notatkę na temat taki jaki chcemy.

Jedną z moich ulubionych funkcji w tym telefonie jest Radio. Zawsze mogłem sobie posłuchać muzyki, nieważne gdzie się znajdowałem oczywiście warunkiem było tylko to, abym miał zasięg. Chociaż nie zawsze, dobrze słychać muzyki w tym wypadku jest to wina słuchawek, które aby dobrze działać potrzebowały silnego ścisku z telefonem.
Ósma już opcja w menu to Galeria. Dzięki niej mogłem zobaczyć wszystkie obrazki znajdujące się w tym telefonie. Do mojej dyspozycji były również dĄwięki, których polifonię słuchało się doskonale. W galerii mamy do dyspozycji następujące możliwości:

- Pokaż foldery (grafika, dźwięk),
- Dodaj folder,
- Usuń folder,
- Zmień nazwę,
- Pobieranie galerii.

GRY. Bardzo, ale to bardzo dobrze w tym telefonie prezentują się gry. Standardowo do wyboru mamy 3 gry.
Pierwsza to Splinter Cell gra, która idealnie pasuje do telefonu. Polega na przejściu wszystkich plansz, a jednocześnie prowadzeniu walki z jakimiś strażnikami, w tej gierce możemy strzelać jak również dusić przeciwnika. Drugą grą jest Bounce, gra polega na przejściu kulą całej planszy z jednoczesnym zdobywaniem pierścieni a konkretniej przechodzeniu przez pierścienie. Ostatnia gra to Triple Pop gra polega na tym, aby za pomocą obrotowej kulki łapać różne bańki i dopasowując je kolorami. Oprócz gier w opcji GRA mamy również możliwość ściągnięcia gier z Internetu, sprawdzenie wolnej pamięci telefonu oraz możliwość sterowania grami poprzez zmianę ich ustawień.
Numerem 10 w menu są Aplikacje. Mamy możliwość wybrania dowolnej aplikacji oczywiście jeżeli została wcześniej ściągnięta dzięki możliwości pobierania aplikacji. Trzecią opcją w Aplikacjach jest możliwość sprawdzenia stanu pamięci.

Dodatki tym razem zawierają pięć funkcji:
- Kalkulator,
- Portfel,
- Synchronizacja,
- Minutnik,
- Stoper.

Mam nadzieję, że te funkcje są dość zrozumiałe dla Państwa.

Dwunastą funkcją w menu są Połączenia. Mamy w niej dwie możliwości uaktywnienie odbioru przez podczerwień oraz GPRS w którym mamy możliwość połączenia GPRS oraz ustawienia modemu GPRS.
Ostatnią pozycją w menu są Usługi w których możemy śmiało poserfować po stronach internetowych wykorzystując GPRS.

Możliwości których nie wymieniłem nie jest wiele Telefon ma bowiem zaimplementowany HSCSD, co pozwala pracować z prędkością do 43,2kbps. Nokia 6800 jest również wyposażona w przeglądarkę WAP. Bardzo ładnie prezentują się WAPowskie strony na tym dużym przejrzystym wyświetlaczu. Dzięki Javie możemy ściągać nowy gry, dzwonki polifoniczne czy też darmowe tapety co jest dużym plusem tego telefonu.

Duży i kolorowy wyświetlacz zapewnia doskonały komfort oglądania stron, a pakietowa transmisja danych pozwala nie patrzeć nerwowo na zegarek. Przeglądarka działa stabilnie, także podczas ściągania aplikacji w Javie, nowych tapet czy polifonicznych dzwonków.

Bateria testowanego telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 950mAh. Ogólnie bateria działała znakomicie, mimo dużego obciążenia baterii (korzystanie z gier, słuchanie muzyki czy też surfowanie po Internecie, kolorowy wyświetlacz) aparat podczas 14 dniowego testu ładowałem jeden raz około 7 dnia użytkowania tego telefonu.

Podsumowując cały test to jestem bardzo zadowolony z korzystania z tego telefonu. Mimo braku aparatu cyfrowego, bluetootha i funkcji głosowych telefon sprawował się znakomicie. Ani razu nie udało mnie się go zablokować. Polecam ten telefon każdemu w ocenie redakcyjnej otrzymuje 8 punktów w 10 stopniowej skali punktowej.
PostWysłany:Wto 10:49, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 6230




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 6230

Nokia 6230 to stosunkowo niedawno wypuszczony telefon na rynek. Przeznaczony jest on dla biznesmanów choć nie jest to żelazna reguła, którą musimy podtrzymywać. Podczas zakupu telefonu otrzymałem pudełko po otwarciu którego ujrzałem:

- telefon;
- baterie;
- ładowarka;
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy;
- polska instrukcja obsługi;
- płyta CD z oprogramowaniem PC Suite;

1. Wygląd zewnętrzny

Nokia 6230 jest to telefon stosunkowo niewielki (103 mm x 44 mm x 20 mm) i lekki (97 g). Na pierwszy rzut oka widać że telefon jest elegancki i stylowy. Metaliczne wstawki dodając estetyki, a sama bryła telefonu jest delikatna, która na pewno przypadnie do gustu wielu osobom. Z tyłu telefonu znajduje się wbudowany aparat cyfrowy VGA, którego przesłania szybka wbudowana w przystawkę do tylniego panelu obudowy. Klawiatura jest wykonana z wysokiej jakości materiału, dzięki czemu unikniemy niechcianych i zbędnych trzeszczeń. Sam układ klawiatury jest dość często spotykany (nie tylko w modelach Nokii), ale dzięki temu szybkość przyswojenia się z nią będzie dużo szybsza. Jedynie do czego będziemy się musieli dłużej przyzwyczajać to przycisk zatwierdzający w joysticku, gdyż przez przypadek możemy wcisnąć strzałki kursora zamiast owy przycisk. Po prawej stronie telefonu umieszczono aktywny głośnik (służący do odtwarzania plików MP3, midi, ACC jak i radia oraz prowadzenia rozmowy w trybie głośnomówiącym), oraz port podczerwieni. Z lewej strony znajdują się znane wszystkim dwa przyciski do regulacji głośności. Na razie w ofercie możemy dostać obudowę: czarną oraz białą, które możemy sami wymienić bez pomocy TORX`a.


3. Bateria

Bateria w Nokii 6230 (standardowo BL-5C; 850 mAh) w stanie spoczynku przy średnim użytkowaniu telefonu powinna nam wytrzymać około 5-6 dni. Lecz gdy zaczniemy używać często takich opcji jak aparat, radio czy odtwarzacz MP3 to nie minie 1-2 dni gdy telefon będzie domagał się porcji prądu.

2. Wywietlacz

Wyświetlacz w Nokii 6230 posiada aktywną matrycę przez co głębia oraz sama wizualność staję się dużo lepsza. Dodatkowo chyba największym plusem wyświetlacza jest fakt iż ma on 65,536 kolorów. Rozdzielczość tego ekraniku wynosi 128 x 128 pikseli (standard wśród Nokii) oraz może pomieścić 8 linii tekstu (mała czcionka) plus linijka menu. Nawet przy dużym i ostrym świetle bez żadnych problemów widać wszystko bez żadnych zniekształceń i przebarwień.

3. Menu

W Nokii 6230 mamy do dyspozycji 2 różne opcje pokazywania się menu. Pierwsza standardowa znana chyba wszystkim. Ikona ukazująca się wraz z opisem na górze, oraz drugi wariant: tabela. Menu pokazywane jest w postaci tabeli w której umieszczone są malutkie ikony przez które możemy się dostać do poszczególnych opcji telefonu. Wariant ten został wykorzystany przy takich modelach jak 7650, 3650 czy 6600 (Symbian). Osobiście bardziej wole używać standardowej możliwości wyświetlania menu ze względu na większą przejrzystość i czytelność menu. Ogólnie samo menu jest czytelne i przejrzyste jak nas przyzwyczaiła już do tego firma Nokia. Czasami menu z niewiadomych przyczyn (bardzo rzadko) może się zawiesić, poczym musimy wyłączyć i włączyć słuchawkę. Możliwe że to wina oprogramowania, które często bywa iż w pierwszych wydaniach jest nie do końca napisane poprawnie. Zawsze (gdy telefon jest na gwarancji) można ić do punktu serwisowego i poprosić o wgranie nowego oprogramowania (za darmo - gdy jest na gwarancji), lub też wymienić oprogramowanie na własną rękę.

4. Kamera

Nokia 6230 posiada wbudowaną kamerę cyfrową VGA (3,5 1:2.Cool która posiada możliwość robienia zdjęć oraz nagrywania krótkich filmów. Zdjęcia możemy zrobić w trybie standardowym (normalne zdjęcia), portretowym (zdjęcia o małej rozdzielczości nadające się do zapisu w kontaktach) oraz nocnym (tryb ten pozwala na robienie zdjęć przy słabym oświetleniu). Dodatkowo możemy ustawić domyślną jako zdjęcia, tytuł domyślny zdjęcia oraz folder domyślny w którym będzie zapisywane zdjęcie, które muszę przyznać ze na tym aparacie wychodzą bardzo ładnie oraz przejrzycie. Migawka w aparacie jest stosunkowo szybka więc nie powinny się zdarzać zdjęcia z tzw. przeskokiem, choć nie znaczy to że czasem tak się stanie. Również dobrym i pomysłowym rozwiązaniem jest opcja samowyzwalacza. Dzięki niej możemy zrobić zdjęcie dopiero po około 8-10 sek. od naciśnięcia klawisza zatwierdzającego.
Drugą opcją jaką oferuje nam Nokia 6230 jest możliwość nagrywania krótkich filmów (standardowo do 4 minut na jeden). Szybkość klatek szacowałbym na około 20 fps. Filmy są nagrywane z dużo gorszą jakością (i rozdzielczością podobną do zdjęć portretowych) niż normalne zdjęcia ale nie ma się czemu dziwić. Gdyby taki film maiłby być wysokiej rozdzielczości to na około 1 minutę filmu potrzeba by było około 40 MB pamięci.

5. Pamięć

Pamięć wewnętrzna telefonu wynosi 9,2 MB. Miejsce to przeznaczone jest dla całego katalogu Galeria, kontaktów, wiadomości oraz wiadomości MMS, aplikacji, gier oraz organizatora. Dodatkowo do telefonu dołączana jest zewnętrzna karta pamięci typu MMC, na której możemy umieścić dodatkowe pliki o maksymalnej pojemności 32 MB. Jest to bardzo duży plus dla telefonu gdyż w każdej chwili możemy dokupić dodatkową kartę MMC o pojemności od 32 MB aż do 128.

6. Funkcje

Nokia 6230 została wyposażona w szereg przydatnych funkcji. Nie będę tu opisywał funkcji które mają. Bardzo przydającą się funkcją w Nokii 6230 jest możliwość odtwarzania plików MP3 oraz AAC. Czy w trakcie podróży czy podczas jazdy na rowerze, samochodzie możemy zacząć odtwarzać ulubione utwory poprzez zestaw słuchawkowy bądź poprzez wbudowany głośnik, gdzie dźwięk wydawany jest głośno i czysto. To samo dotyczy się zintegrowanego radia, lecz aby móc słuchać ulubionych stacji radiowych trzeba posiadać podłączony zestaw słuchawkowy gdyż służy on wtedy jako antena FM. Jedynym minusem który zauważyłem jest dosłownie chwilowe gubienie stereo. Opcje takie jak podczerwień oraz Bluetooth musiały się znaleźć w telefonie tej klasy. W telefonie mamy także możliwość zainstalowania aplikacji Java, co niektórym ta możliwość bardzo się przydaje. Innymi przydatnymi funkcjami które posiada 6230 jest możliwość automatycznej blokady klawiatury, możliwość założenia hasła na blokadę klawiatury czy dyktafon. Dodatkowymi możliwościami ustawienie dzwonku który może być plikiem mp3, amr, aac, czy oczywiście mid.

Podsumowanie

Reasumując wszystko, Nokia 6230 to telefon stylowy, z wielkimi możliwościami oraz świetlaną przyszłością. Przewidziany został dla ludzi biznesu, ale jak będzie, okaże się dopiero w przyszłości kiedy to doczekamy się następcy 6230.
PostWysłany:Wto 10:50, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA N-GAGE QD




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia N-GAGE QD

Nokia N-Gage, stanowiąc konstrukcję nowatorską i przyciągającą uwagę, nie zdobyła serc ani portfeli takiej liczby graczy, jak fiński potentat telefonii komórkowej planował. Patrząc z perspektywy czasu nietrudno wskazać przyczyny takiego stanu rzeczy: wysoka cena zarówno konsoli jak i gier na nią, niedopracowany funkcjonalnie kształt i wygląd urządzenia, wieczne problemy z komunikacją z komputerem - następca N-Gage QD ma być inny.

Niewiele zmieniał fakt, iż zalet N-Gage posiada zdecydowanie więcej niż wad. Dedykowane mu gry są wysokiej jakości i gra się w nie stosunkowo wygodnie - z tym sumuje się możliwość gry z ludźmi za pośrednictwem bluetootha lub, nieco udawanym pośrednictwem, GPRS`a. Sam telefon jest bardzo zaawansowany zarówno pod względem technologicznym jak i z punktu widzenia wygody jego używania. N-Gage posiada wbudowany odtwarzacz mp3 oraz bardzo dobrej jakości radio. Obraz uzupełnia wielozakresowość, dostęp do Internetu, głośnik, dyktafon - wszystko, co czyni z tego urządzenia prawdziwy kombajnik multimedialno-komunikacyjny. Osobiście używam N-Gage`a głównie przez wzgląd na jego funkcjonalność jako telefonu (no, nie chodzi o rozmiar...) oraz dla świetnego radia - dalece bardziej dopracowanego niż w przypadku innego kombajniku - Nokii 5510. Większość producentów w obliczu niezadowalającej sprzedaży ich produktu bądź wycofuje się z wspierania go, bądź odkłada go na niższą półkę, bądź plajtuje. Jednak Nokia prowadzi odmienną politykę - fińskiego potentata stać na wiele. Nie dziwi więc, że z końcem maja tego roku dopracowany, o nieco zmienionej formule N-Gage QD ujrzał światło dzienne.

Wygląd nowego N-Gage`a to pierwsze, co znalazło się na deskach projektantów Nokii. Poprzedni model prezentował się wprawdzie schludnie i estetycznie, lecz brak w nim było jakiegoś zdecydowanego pomysłu na całość. Prosta, szara obudowa była zdecydowanie większa, niż wydawało się to konieczne, a nieszczęśliwie umieszczony głośniczek zmuszał do trzymania telefonu podczas rozmowy w co najmniej śmiesznej pozycji. N-Gage QD nie odstaje już tak bardzo rozmiarem od telefonów nie będących jednocześnie konsolami, a dzięki temu, że rozmawia się przezeń bez zabawnych ekwilibrystyk, nie powoduje już niepotrzebnej sensacji u przygodnych świadków.

Bardzo miłe wrażenie budzi jednolitość jego formy graficznej. Utrzymana w tonacji szaro-miodowej obudowa znajduje pełne odbicie w wyglądzie wszystkich menu, a wykonana z gumy obwódka daje wrażenie solidności i odporności na podstawowe obrażenia, jakich komórka może doświadczyć. N-Gage QD pewnie leży w ręce i oszczędza rodzącego przez swojego poprzednika niepokoju, że za chwilę wypadnie. Pewne zastrzeżenia można za to mieć do drobnych zmian w układzie klawiszy. Dobrze się stało, że podziałowi na dwa uległy funkcje rockera - ośmiokierunkowego klawisza sterującego - gdyż jego funkcja wyboru znalazła się na osobnym przycisku; dotychczas korzystanie z niego raz na trzy razy kończyło się wciśnięciem, którejś ze strzałek. Źle stało się zaś, że klawisz kasowania (C) został przeniesiony w przeciwległy róg telefonu, a w jego miejscu pojawił się klawisz nawiązywania połączenia. Efektem tego jest omyłkowe wysyłanie esemesów przy pierwszej próbie skasowania litery. Poza tą niedogodnością, która dotyczyć jednak może jedynie użytkowników poprzedniego modelu, nowa klawiaturka jest doskonałej jakości jak na telefon komórkowy - działa twardo i pewnie.

Uzasadnione zrzędzenie użytkowników N-Gage`a i sarkastyczne uwagi ze strony pozostałych budziła konieczność wyłączania telefonu i wyjmowania baterii w celu wymiany karty z grą. N-Gage QD nie stwarza już takich problemów. Karta pamięci wsuwana jest w slot znajdujący się z boku obudowy i jej włożenie w trakcie pracy urządzenia owocuje natychmiastowym pojawieniem się gry w menu. W drugą stronę, system wprawdzie prosi o wyłączenie przed wyjęciem karty, lecz nie przejawia tendencji do natychmiastowego uszkadzania się, jeśli tej procedury nie dopełnić. Reaguje jedynie komunikatem z prośbą, by tak nie robić.

Dopracowaniu również uległy szczegóły w rodzaju ułatwionego dostępu do N-Gage Areny (site przewidziany do toczenia walk sieciowych) spoza gry czy niewyłączania przez urządzenie podświetlenia ekranu, gdy gra przez dłuższy czas nie wymaga naciskania żadnych klawiszy. Szczególnie to drugie bywało irytujące, gdy ekranik gasł nie podczas intra, ale na przykład w trakcie czekania w ukryciu na przeciwnika. Generalnie wszystkie wprowadzone zmiany są wynikiem całorocznych doświadczeń z używania konsolki, nie budzi więc wątpliwości ich niezbędność.

Wspomniane przeze mnie problemy z łączeniem N-Gage`a z komputerem, a także jego specyficzne upodobania w zakresie kart pamięci (MMC), z których jedne chciały a inne nie chciały z urządzeniem współpracować, sprawiały, że korzystanie z odtwarzacza mp3 było problematyczne. Mniej kłopotów rodziło zastosowanie N-Gage`a jako pendrive`a, lecz i tak część użytkowników nigdy nie zdołała przesłać niczego ani do, ani z komputera. Była to podstawowa rzecz, która prosiła się o poprawienie.

Niestety projektanci Nokii poszli inną drogą i pozbawili N-Gage`a QD wszystkich tych opcji, które nie za bardzo chciały działać w jego poprzedniku. Tym samym nowa konsolka nie odtwarza już mp3, nie może służyć do przenoszenia danych między komputerami, a co gorsza (i co jest zupełnie dla mnie niezrozumiałe) pozbawiona została swojego, świetnie przecież działającego, radia. I to jest smutne.

Wrażenia w całość ujmując, N-Gage QD jest znacznie przyjemniejszy w kontakcie od oryginalnej konstrukcji sprzed roku. Lepiej leży w dłoni, jest ładniejszy, przyjemniej się z niego telefonuje i pewniej się na nim gra, a przy tym jest tańszy - podstawowa cena to 199 dolarów (poprzednika: 299), a w Polsce 999 złotych (poprzednika: 1599). Bodajże wszystkie niedopracowania zostały usunięte bądź za pomocą klasycznych poprawek, bądź za pomocą bardziej radykalnego ich wyrzucenia... Poza nimi jest to ciągle ten sam telefon z tym samym procesorem, taką samą pamięcią i takim samym, dobrym ekranikiem. Gry można dowolnie wymieniać pomiędzy starym a nowym N-Gagem, można również grać przeciw sobie za pośrednictwem obu modeli. Nie zmienia to faktu, że konsolka ta pozostaje urządzeniem dla klientów o zasobnych portfelach tudzież dzieci szkolnych o zasobnych portfelach rodziców. No i radia nie ma.
PostWysłany:Wto 10:52, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA N-GAGE




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia N-GAGE

Od tamtej pory sporo się zmieniło – urządzenia te wyposażono w duże, kolorowe wyświetlacze oraz złącze do modułów pamięci zawierających gry.

Również jakość grafiki znacznie się poprawiła dzięki zastosowaniu skomplikowanych procesorów przeliczających w czasie rzeczywistym grafikę trójwymiarową. To jednak nie wszystko. Otóż niebawem w sklepach pojawi się nowa kategoria konsol do gier łącząca w sobie cechy wielu urządzeń.

Nokia N-Gage, bo tak się nazywa jest przede
wszystkim konsolą do gier, której zadaniem jest przynoszenie użytkownikowi rozrywki. Swoim wyglądem przypomina inne konsole będące już na rynku od jakiegoś czasu. Wyjątek stanowi klawiatura alfanumeryczna oraz przyciski funkcyjne. Po lewej stronie wyświetlacza znajdują się przyciski sterujące, zielona słuchawka, przyciski funkcyjny, menu, odtwarzacza MP3 i odbiornika radiowego. Osoba, która weźmie to urządzenie pierwszy raz do ręki może mieć dylemat, jak przez nie rozmawiać. Na górnym boku znajduje się głośnik do prowadzenia rozmowy, przez co osoba
rozmawiająca przez ten telefon może wyglądać wręcz śmiesznie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest rozmowa przez wbudowany zestaw głośno-mówiący lub zestaw słuchawkowy, który służy dodatkowo do słuchania muzyki z radia i odtwarzacza mp3, a także pełni rolę anteny radioodbiornika.

Co w środku piszczy …Telefon jest
oparty na platformie Series 60, takiej samej jak Nokia 3650 i 7650. Wyposażoną ją w system operacyjny Symbian OS 6.0 oraz możliwość uruchamiania aplikacji tworzonych w języku Java i C++. N-Gage dysponuje pamięcią wewnętrzną o pojemności 4 MB przeznaczoną do aplikacji, danych zapisywanych przez aplikacje takie jak książka teleadresowa, kalendarz czy wiadomości SMS i MMS. Oprócz tego posiada pełnego klienta poczty e-mail POP3 i IMAP. Łączy się z siecią za pomocą GPRS lub HSCSD, a z innymi urządzeniami za pomocą złącza USB oraz Bluetooth. Poza tym jest telefonem działającym w trzech pasmach systemu GSM – 900, 1800 i 1900 MHz. Ekran jest identyczny jak w wymienionych powyżej produktach – ma rozdzielczość 176 x 208 punktów i wyświetla 4096 kolorów. N-Gage ma jednak kilka cech, których nie mają poprzednie modele oparte o Series 60. Przede wszystkim posiada złącze USB, które pozwala przesyłać takie dane jak muzykę, grafikę czy melodie dzwonka do i z komputera od razu po podłączeniu do niego. Tych użytkowników, którzy jednak sobie pomyślą, że po podłączeniu urządzenia do komputera będą mieli wgląd do wszystkich danych (również systemowych) zapisywanych w telefonie, spotka przykra niespodzianka. Nie ma takiej możliwości. Wszystkich fanów muzyki czeka natomiast dodatkowy zakup karty pamięci w standardzie MMC. Nie znajduje się ona bowiem w komplecie. Podobnie jest z grami, które również będą umieszczane na kartach w tym standardzie. Poza tym producent zabezpieczył udostępniane w ten sposób aplikacje rozrywkowe tak, że nie można ich po skopiowaniu uruchomić.
Multimedialny kombajn …

Imponujące jest ile funkcji multimedialnych otrzymał od konstruktorów ten produkt. Użytkownik ma możliwość korzystania z magnetofonu cyfrowego do odtwarzania plików MP3 i AAC oraz nagrywania w formacie AAC z zewnętrznego źródła za pomocą wejścia analogowego lub np. z tunera FM. Odbiornik FM nie działa bez zestawu słuchawkowego, gdyż spełnia on rolę anteny do odbierania sygnału. Korzystając z niego oraz z magnetofonu możemy słuchać muzyki przez wbudowany głośnik. Utwory można też umieścić w N-Gage za pomocą komputera podłączonego przez USB, ale trzeba pamiętać o zakupie karty MMC, która nie znajduje się w komplecie. Dodatkowo, zainstalowana została aplikacja, która potrafi odtwarzacz muzykę oraz sekwencje wideo – Real One Player. Za jej pomocą można również odtwarzać na żywo pliki umieszczone w sieci Internet.

To jednak nie wszystko. Głównym zamierzeniem konstruktorów było wprowadzenie na rynek mobilnej konsoli do gier. I to osiągnęli, bowiem użytkownik może grać nie tylko z przeciwnikiem, którym w tym przypadku jest N-Gage, ale dzięki trybowi multiplayer również z innymi osobami. Głównie do tego celu konsolę wyposażono w złącze Bluetooth. Ale można również grać z osobami znajdującymi się w innym miejscu za pomocą transmisji GPRS i sieci Internet.

Same gry? Robią niesamowite wrażenie,
zwłaszcza te, w których zastosowano zaawansowaną grafikę trójwymiarową – Pandemonium, czy Tomb Raider. Użytkownik, który do tej pory nie miał kontaktu z tego rodzaju urządzeniami, może mieć początkowe problemy ze sterowaniem urządzeniem. Przyciski służące głównie do obsługi gier to 5, 7 i kursor. Na czas połączenia telefonicznego telefon zatrzymuje grę, a po rozmowie możemy dalej ją kontynuować.

Kilka słów na koniec …Nokia N-Gage to
zupełnie nowe spojrzenie na integrację wielu
urządzeń w jednym. Takie podejście zdecydowanie wyszło na dobre temu urządzeniu. Nie dość, że do dyspozycji mamy zaawansowany telefon komórkowy, którego rdzeniem jest wielozadaniowy system operacyjny, to dodatkowo otrzymujemy magnetofon cyfrowy, odbiornik FM oraz konsolę do gier. Te kilka cech połączonych w jedno, sprawi, że urządzenie na pewno znajdzie rzesze zwolenników tym bardziej, że zapowiadana cena na poziomie 1600 zł brutto nie jest wygórowana.

Specyfikacja techniczna:System i
częstotliwość pracy: GSM 900, 1800 i 1900
MHzSystem operacyjny: wielozadaniowy Symbian OS 6.0Pamięć: 4 MB wewnętrznej + karta MMCWymiary: 133 x 69,7 x 19,7 mmWaga: 136,5 gAkumulator: litowo-jonowy BL-5C, 850 mAh. Czas czuwania: 240 godzinCzas rozmowy: 2 godzinyCzas słuchania radia: 20
godzinCzas odtwarzania muzyki: 8
godzinCzas grania: od 3 do 6
godzinWyświetlacz: 4096 kolorów, 176 x 208
punktówKsiążka telefoniczna: ilość pozycji
zależna od dostępnej pamięci, możliwość
przypisywania zdjęć, synchronizacja z książkami adresowymi umieszczonymi na
komputerzeWiadomości: SMS, MMS,
e-mailAplikacje: w językach Java i
C++Transmisja danych: GPRS Class 6,
HSCSDZłącza: USB 1.1, Bluetooth, karta MMC (gry i pamięć), LINE-IN, zestawu słuchawkowego, zasilania

Multimedia: magnetofon cyfrowy (MP3 i AAC), odbiornik radiowy FM (20 stacji), gry, również w trybie multiplayer przez GPRS i Bluetooth, odtwarzacz plików wideo i audio Real One Player (również audio i videostreaming)

Opcje dodatkowe: zegar z budzikiem, zestaw
głośno-mówiący i słuchawkowy, kalendarz z
terminarzem, lista zadań, alarm wibracyjny,
kalkulator, profile użytkownika, aplikacja do
robienia zrzutów ekranu, przeglądarka XHTML, klient poczty e-mail, głosowe wybieranie numerów, SyncML, melodie dzwonka (polifoniczne MIDI, MP3, WAW, AAC)
PostWysłany:Wto 10:54, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 7650




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 7650

W telefonie Nokia 7650 połączenie z usługami WAP w systemie GPRS jest zawsze aktywne, dzięki czemu w każdej chwili możesz zajrzeć do stron z zakładek lub do swojej strony domowej.

GPRS umożliwia korzystanie z wielu usług, jak MMS i poczta elektroniczna. Nokia 7650 łączy się ze światem przy trzech prędkościach, a każda z nich jest bardzo szybka. Normalna prędkość pozwala na wysyłanie i odbieranie 14,4 kbit danych w ciągu sekundy. Na czas wysyłania lub odbierania większych załączników prędkość można podwoić do 28,8 kbit/s. Jeżeli natomiast potrzeba połączyć się z Internetem za pomocą Nokia 7650 połączonego z komputerem, prędkość można zwiększyć do 43,2 kbit/s. Połączenie z komputerem można zestawić za pomocą łącza na podczerwień lub Bluetooth. Połącz się z komputerem lub innym telefonem obsługującym technologię Bluetooth, możesz wtedy udostępniać swoje zdjęcia, grafiki lub wymieniać się wizytówkami.

Wiadomości multimedialne MMS.
Zdjęcia można przesyłać za pomocą usługi MMS - Multimedia Messaging Service. Jest ona podobna do wiadomości tekstowych, z tą różnicą, że umożliwia jednoczesne przesłanie zdjęcia, tekstu i dźwięku. Pstryknij zdjęcie, dopisz komentarz, nagraj wiadomość - Fantastyczny widok. Brak mi słów. Szkoda, że Ciebie tu nie ma. Wyślij wszystko w jednej wiadomości. Zdjęcia zrobione za pomocą Nokia 7650 można przesłać pod adres poczty elektronicznej, do innego telefonu Nokia 7650 lub dowolnego, który obsługuje MMS.

Nowy interfejs i wyświetlacz graficzny

Jeśli możesz wysyłać wiadomość multimedialną, to możesz ją też odebrać. Nokia 7650 ułatwia korzystanie z dobrodziejstw multimediów i usług informacyjnych. Możesz otrzymywać najnowsze wiadomości i zdjęcia z komentarzami. Obok tych możliwości pełni też funkcję telefonu, a głosu nie używasz w nim tylko do rozmowy. Zapisz 25 numerów w pamięci wybierania głosowego. Do znajomych zadzwonisz naciskając guzik i wypowiadając imię osoby. A dyktafon? Oczywiście, że jest. Nagraj wiadomości, które wyślesz w multimedialnym komunikacie. Albo nagraj dla siebie przypomnienie o ważnych zakupach, czy fragment rozmowy z szefem.

Wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny

Nokia 7650 jest nie tylko świetnym telefonem, ale oferuje także użytkownikom dostęp do świata fotografii. Zapisywanie czy przesyłanie wykonanych zdjęć do znajomych jest bardzo proste. Nokia 7650 daje możliwość udziału w nowych przeżyciach - nie tylko w sytuacjach codziennych. Wyobraźcie sobie drzemiące w nim możliwości!

Wielkość
· Waga: 154 g
· Wymiary: 114 x 56 x 26 mm, 138 cm3

Wyświetlacz i interfejs
· Podświetlany, kolorowy wyświetlacz graficzny o wysokim kontraście
· Graficzny interfejs
· Joystick z pięcioma polami nawigacyjnymi

Wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny
· Zdjęcia o rozdzielczości 640 x 480 punktów
· Wyświetlacz telefonu służy za wizjer
· Album
· 3,6 MB pamięci na zdjęcia, książkę telefoniczną, kalendarz, wiadomości i aplikacje dodatkowe
- wiele obslugiwanych formatow plikow (jpg, png, gif, bmp i inne)

Bezprzewodowe połączenie
· Podczerwień
· Bluetooth
· Bezpośrednie połączenie telefonu z innym telefonem lub komputerem PC
· Wysyłanie i odbieranie zdjęć, grafik, wspólna gra

System operacyjny
· Symbian OS
· System otwarty - możliwość pobierania aplikacji innych firm
· Obsługa MIDP Java(tm)

Przesyłanie wiadomości
· Zdjęcia, tekst i głos połączone w przesyłce MMS lub wysyłane pocztą elektroniczną do innego telefonu lub komputera PC
· Poczta elektroniczna przesyłana w trybie danych GSM, HSCSD i GPRS
· Protokoły poczty elektronicznej: SMTP, POP3, IMAP4
· Łączone wiadomości tekstowe, wiadomości graficzne

Szybka transmisja danych
· Prędkość do 43,2 kbit/s w sieciach HSCSD
· Prędkość do 40,2 kbit/s w sieciach GPRS

Funkcje głosowe
· Wybieranie głosowe, pamięć dla 25 numerów
· Dyktafon
· Wbudowany głośnik

Gry
· Snake Ex
· Card Deck (dostepna na plycie lub w Internecie)
· Mix Pix
- Bounce (na plycie i inecie)
- Triple Pop (na plycie i w inecie)
· Ergonomiczne sterowanie grami

Praca w dwóch zakresach GSM 900/GSM 1800 i EGSM 900/GSM 1800 Automatyczne przełączanie częstotliwości
PostWysłany:Wto 10:55, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 6610




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 6610

Nokia 6610 to nowość fińskiego producenta, wydana w kilka miesięcy od Nokii 7210. Telefon nie wnosi nic nowego, funkcje są podobne do starszych modeli.

Jedyna różnica to obudowa, w jasnych, pastelowych kolorach. Ale od początku. Po otworzenia pudelka z telefonem otrzymujemy:
- aparat,
- bateria,
- ładowarka,
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy,
- polska instrukcja obsługi,
- płyta CD z oprogramowaniem

czyli standardowy zestaw fińskiego producenta.
Na pierwszy rzut oka telefon się może podobać. Obudowa jest bardzo dobrze dopasowana, jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, i wydaje się być stosunkowo trwała.
Klawiatura - dobrze dopracowana, posiada przyjemne niebieskie podświetlenie. Bardzo dobrze działa czterokierunkowy kursor. Klawiaturę blokuje się standartowo. Dodatkową opcją jest automatyczna blokada klawiatury po określonym czasie bezczynności.
Wyświetlacz - moim zdaniem jest bardzo dobry, jego rozdzielczość to 128 x 128 pikseli, potrafi pokazać 4096 kolorów i umożliwia wyświetlenie do 8 linii tekstu (pełnego SMSa). Ekran ma bardzo dobry kontrast, nie ma problemu z używaniem telefonu w słońcu. W stanie czuwania można na nim wyświetlać dowolny plik graficzny.
Menu - to typowe rozwiązanie Nokii - główna część to 13 ikon (nieanimowanych), po wejściu w które pokazuje się lista funkcji. Używa się go wygodnie i intuicyjnie. Do każdej pozycji można standardowo dojść za pomocą skrótów klawiszowych.
6610 jest kolejnym modelem Nokii posiadającym złącze Pop-Port. Pozwala ono na dołączanie urządzeń cyfrowych, takich jak np. aparaty fotograficzne, itp., które zostają automatycznie wykryte. Rozmowy można prowadzić przez zestaw głośnomówiący, w którym dobrze słychać obu rozmówców. Aparat posiada wbudowaną pamięć o pojemność 726kB współdzieloną między MMSy, dzwonki polifoniczne, zdjęcia i aplikacje Java.
Książka adresowa w telefonie pozwala na zapisanie w pamięci do 300 kontaktów. Dodawanie pozycji to standartowo numer telefonu oraz opis. Dodatkowo do kazdego numeru można w opcjach dopisać:
- numery: ogólny, komórkowy, do domu, do biura, faksu,
- adresy: e-mail, url, pocztowy,
- notatkę.
Tak jak w innych telefonach tak w N6610 można wysłać wybrany kontakt za pomocą sms na drugi telefon, niestety trzeba to robić pojedynczo. Można je również wysłać poprzed port podczerwieni w formacie vCard. Również w tym modelu możemy wpisać każdy kontakt do grupy. Takich grup możemy utworzyć 5; do każdej można określic inny dzwonek oraz ikonę sygnalizującą połęczenie. Do naszej dyspozycji jest 10 klasycznych dzwonków i 21 polifonicznych (20 z nich można nadpisać). Niestety jakość polifonii nie jest dobra, pod tym względem znacznie wyprzedza Nokia 7650 nokie 6610. Wpisy mogą być również wgrywane do pamięci telefonu bądź na kartę sim. Telefon ma dostępne 5 profili użytnika, w których można określić dźwięk dzwonka, wylaczyc/wlaczyc wibracje itp. Profile możemy zrobić czasowe, tzn. jest możliwość określenia w jakich godzinach dany profil będzie aktywny. Po upływie czasu telefon wraca do ustawień standartowych. Telefon obsluguje MMSY, ale niestety nie ma możliwość dołączenia do niego melodii. Obiór w pełni multimedialnych jest możliwy, wysyłanie niestety nie. Telefon posiada polski słownik T9. Transmisja danych obejmuje zarówno HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), jak i niesamowicie ostatnio popularny GPRS (General Packet Radio Services). Szybki dostęp komutowany (HSCSD) możliwy jest na 3 kanałach, każdy po 14,4kbps w kierunku do abonenta oraz na 1 od niego. Wartości te po przeliczeniu na bajty kształtują się na poziomie 5,4kB/s oraz 1,8kB/s, jednak podczas mojego testu transfer kształtował się na poziomie 4,9 kB/s oraz 1,3 kB/s . W Polsce jedyną siecią wspierającą szybką transmisję danych jest Plus GSM - w innych sieciach aparat będzie pracował z prędkością 9,6kbps (1,2kB/s) w obie strony. Nokia 6610 to terminal GPRS typu 3+1 lub 2+2 - można samemu wybrać konfigurację. Aparat udostępniający ogółem 4 kanały o prędkości 13,4kbps. Tak więc w downlinku możemy uzyskać 40,6kbps (51,kBps), a w uplinku 13,6kbps (1,8kBps), bądź w obie strony po 26,6kbps (3,0kBps). Realne prędkości były rozsądne względem teoretycznych i cechowały się stabilnością. Aparat można połączyć z komputerem za pomocą łącza na podczerwień, brak jest niestety Bluetooth`a. Telefon posiada przeglądarkę WAP, z której korzystania można być zadowolonym. Wyraźny i kolorowy wyświetlacz powodują iż korzystanie z WAP staje się czynnością przyjemną. Przeglądarka działa stabilnie, zarówno przy zwykłym korzystaniu jak i przy ściąganiu dzwonków, javy lub tapet. Java w telefonia Nokia 6610 umożliwia załadowanie appletu o maksymalnej wielkości do 65 kb; takich appletow może być aż 6. Standardowo przy zakupie w pamięci załadowane są już 2 gry: Chess Puzzle i Bounce oraz 2 aplikacje - konwerter miar i menadżer portfela. Dodatkowo (za darmo) z witryny Nokii można pobrać jeszcze 2 kolejne gry: Miki`s World 1 i Red Blue. W pamięci aparatu mieści się 250 notatek, które można przesyłać do innego telefonu w formacie vCalendar poprzez łącze na podczerwień bądź SMS. Lista spraw pozwala nam zdefiniować do 30 zadań, każdemu nich zaś oddzielnie możemy nadać 1 z 3 poziomów ważności, wg których można je potem sortować. Testowany model posiadał wbudowane stereofoniczne radio FM, które działa tylko z podłączonym zestawem słuchawkowym. Dźwięk jest naprawdę wysokiej jakości - dobrze słychać zarówno niskie, jak i wysokie tony. Niestety czułość radia zostawia wiele do życzenia. 20 stacji możemy zapisać w pamięci telefonu, za pomocą klawisza znajdującego się na klipsie od słuchawek możemy się między nimi przełączać. Podczas nadchodzącego połączenia radio wycisza się , zaś przycisk pełni rolę zielonej słuchawki - jego powtórne naciśnięcie kończy rozmowę i ponownie możemy słuchać radia. Klawiszami z boku obudowy, które normalnie pełnią funkcję zmiany głośności podczas rozmowy, przy aktywnym radiu zmieniamy jego poziom głośności. Dość ciekawą funkcją jest możliwość słuchania radia przez zestaw głośnomówiący (zestaw słuchawkowy musi być jednak podłączony). Wszystko słychać bardzo dobrze i nad wyraz głośno. W menu Dodatki znajdziemy następujące pozycje:
- kalkulator z podstawowymi 4 działaniami i % oraz opcją przeliczania waluty,
- stoper mierzący do 10 międzyczasów bądź czasów całkowitych - niestety nie jednocześnie,
- minutnik sygnalizujący dźwiękiem upłynięcie zadeklarowanego czasu

Bateria to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 720mAh. Podczas mego testu telefon wytrzymał około 50 godzin przy srednim korzystaniu z telefonu. Producent tego modelu powinien pomyśleć o droższym ogniwie, ponieważ dodatki które telefon posiada są niestety bardzo energochłonne, co niestety wpływa na częstotliwość ładowania baterii.

Moim zdaniem Nokia 6610 mimo kilku niedoróbek stanowi dość ciekawą propozycję dla każdego, kto chce mieć w miarę dobry telefon, za w sumie nieduże pieniądze.
PostWysłany:Wto 10:56, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu:




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 6100

6100 jest jednym z najmniejszych telefonów Nokii. Wygląd i menu rozpoznał bym nawet gdyby nie było logo producenta na obudowie. Tradycyjna, prosta budowa, w srebrnym kolorze wygląda ładnie.

Tylna obudowa jest biała, a pokrywa na baterie w kolorze szampańskim. Obudowy do tego telefonu są wymienne, więc kolor telefonu można dopasować do własnych upodobań. Telefonu prawie się nie czuje w ręku, a zwłaszcza po uprzednim korzystaniu z Noki 7650... Nokia 6100 waży zaledwie 76 gr i ma wymiary 102 x 44 x 13,5 mm.

Duży, kolorowy wyświetlacz jest czytelny. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 128 na 128 punktów i potrafi on wyświetlić do 4.096
kolorów. Takie parametry powodują, ze na ekranie mieści się 8 linii tekstu, prawie cała wiadomość SMS.Z lewej strony obudowy przyciski do
regulowania głośności, a z prawej złącze podczerwieni, które jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pod wyświetlaczem znajdują się wygodne klawisze do obsługi telefonu. Do poruszania się po menu służy duży, okrągły klawisz ze strzałkami w czterech kierunkach. Obsługa telefonu jest bardzo prosta, bo menu nie różni się wiele od poprzednich
modeli Nokii. Klawisze numeryczne są ciekawie zaprojektowane i stwarzają wrażenie, że są połączone ze sobą. Ale przy początkowym
korzystaniu nie należą do wygodnych.

O menu
Do menu wchodzimy lewym klawiszem pod wyświetlaczem, a poruszamy się klawiszem nawigacyjnym. Pierwsza pojawia się funkcja wiadomości. Można wysyłać tradycyjne wiadomości tekstowe, wiadomości MMS do 30 KB.
Pamięć skrzynki na wiadomości jest dość obszerna, gdyż mieści się w niej 150 SMSów, lub 50 wiadomości obrazkowych.

Polskojęzyczny słownik T9 pomaga redagować wiadomości. Idąc dalej po menu w dół przechodzimy do połączeń. W połączeniach nie ma nic ciekawego na co bym zwrócił uwagę. Dalej podobnie jak w poprzednich modelach: profile, ustawienia, budzik , gry, aplikacje, organizer i
inne. Warto zwrócić również uwaga na dodatkowe funkcje. Tu bardzo przydatny jest konwerter.
Przekonwertować można wagę, temperaturę, objętość, waluty, wagę, powierzchnię, długość i inne.
Wprowadzamy dane i przeliczamy je na te które nas interesują. Przydatna funkcja dla podróżujących po świecie. Innymi dodatkowymi funkcjami są portfel, kalendarz, stoper, kalkulator, organizer, W
telefonie standardowo jest jedna gra Chess Puzzle, ale 6100 ma możliwość czytania aplikacji Java.
Więc istnieje możliwość wgrania na telefon dostępnych w serwisach wielu gier i aplikacji.

Nokia 6100 ma wiele funkcji jakie posiadają telefony z górnej półki. WAP, możliwość pakietowej transmisji danych GPRS. Telefon ma również możliwość informowania o miejscu w którym się właśnie znajdujemy podając miejscowość, a w mieście z dokładnością ulicy na jakiej się
znajdujemy wraz z dzielnicą i osiedlem. Jest to bardzo przydatne jeśli przemieszczamy się w obcym mieście. Działa to na zasadzie logowania się naszej karty sim do najbliższego nadajnika, który wysyła informacje do naszego telefonu o miejscu w którym się nasz telefon znajduje.

Kolorowe jarmarki...W telefonie istnieje możliwość zmiany grafiki. Kolorowy wyświetlacz daje możliwość wybrania i ustawienia własnej tapety, lub grafiki. Można je ściągnąć na telefon przez WAP, lub z komputera za pomocą kabla, lub łącza podczerwieni IrDA. W telefonie
istnieje możliwość przechowywania pewnej ilości obrazków, jednak nie może ich być dużo. 6100 posiada własną pamięć 725 KB, która jest
podzielna. To znaczy, że musi jej wystarczyć na własne melodie, gry i grafiki. Obrazki można wykorzystywać również jako wygaszacze ekranu lub załączniki do wiadomości MMS. Obrazki zapisywane są formacie JPG w rozdzielczości 122x122 pixele.

O zestawie słuchawkowym To pierwszy na rynku zestaw słuchawkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym. Wprowadzono go razem z Nokią 6100, ale działa również z telefonami: Nokia 6610 i 7210. HS-1C
zbudowany jest z odłączanych słuchawek, które podłącza się do aparatu
fotograficznego. Część z aparatem fotograficznym jest podłącza się do telefonu. Na kablu ze słuchawką umieszczony jest przycisk do odbierania
i kończenia rozmów. Przycisk ten może służyć do wybierania głosowego. Aparat zbudowany jest z przycisku migawki, odsłony obiektywu, która włącza i wyłącza aparat. Gotowość aparatu do pracy jest sygnalizowana przez diodę LED, która świeci się na zielono kiedy jest gotowy do robienia zdjęć.
Aparat ma przełącznik zmiany jakości : niższa jest domyślna (L), oraz wyższa (H). W aparat jest wbudowany mikrofon do zestawu słuchawkowego. A żeby kable wraz z aparatem nie biegały luzem do
aparatu jest przymocowany uchwyt. Myślę, że wygląd zestawu i aparatu najlepiej odda zdjęcie. A jeśli już mówimy o zdjęciach warto się
przyjrzeć tym , które robi się aparatem w zestawie słuchawkowym.
Muszę przyznać, że jakość jest bardzo słaba, Porównajmy je ze
zdjęciami zrobionymi przez Nokie 7650. Zdjęcia zrobione przez zestaw słuchawkowy maja rozdzielczość 640x480 piks. na tło telefonu mogą
być. Wydawało by się , że jakość zdjęć zrobionych przez Nokię 7650 i HS-1C powinny być identyczne, ale widać różnice. Zdjęcia z noki 7650 są lepszej jakości, choć tak na prawdę, ani jedne, ani drugie nie są dobre. Po zrobieniu zdjęcie aparat automatycznie wysyła przez kabel od zestawu
słuchawkowego plik do telefonu. Aparat wyświetla komunikat, w którym pyta o przyjęcie pliku. Jednym kliknięciem można przyjąć i podejrzeć zrobione przez nas fotki. Zdjęcia można zapisać w pamięci telefonu w katalogu grafiki, lub własnym. Zapisane zdjęcie możemy ustawić jako tło, wygaszacz, lub załącznik graficzny wiadomości MMS. Naszą galerię
można również skopiować do komputera, najszybciej przez podczerwień, lub za pomocą kabla.W przeciwieństwie do aparatu fotograficznego,
działanie zestawu słuchawkowego jest na najwyższym poziomie. Czysty dźwięk, daje wiele przyjemności z wykonywanych połączeń.


Specyfikacje:
Waga: 60 g
Rozmiary: 72,7 x 28,4 x 18,4 mm
Długość kabla: złącze 850 mm, zestaw słuchawkowy 700
mmKolor: jasny szampan Złącze:
Pop-Port(tm) Rozdzielczość: VGA (640x480
pikseli)Rozmiar obrazu: Dobrej jakości: około
30 kB; gorszej jakości: około 12 kB Głębia
kolorów: 24 bityŚwiatłoczułość: 30 luksów
Temperatura pracy: -30o do +70o C

Zestaw wraz z aparatem zasilany jest wspólnym napięciem z telefonu. Natomiast Nokia 6100 posiada baterię Litowo-Ionową o pojemności 700 mAh i 3,7 V.
Po pełnym naładowaniu bateria wytrzymuje 3 doby przy średnio dwu godzinnej rozmowie dziennie przez telefon. W przypadku zabawy aparatem fotograficznym, czas pracy telefonu szybko się
skraca i trzeba go doładowywać co drugi dzień.
Jest to jednak dla mnie zrozumiałe, gdyż w Noki
7650 zabawa aparatem powodowała, że baterię trzeba doładowywać tego samego dnia.

Ocena końcowa
Końcową ocenę pozostawiam czytelnikowi, ja najwyżej mogę pochwalić Nokię za nowatorskie, ciekawe pomysły.
Jeśli chodzi o wykonanie i funkcję jakie mają spełniać N 6100 i HS-1C przyznam ocenę dobrą dla telefonu, a dostateczną dla zestawu słuchawkowego z aparatem. Na dzień dzisiejszy HS-1C jest jeszcze
gadżetem, który jest mało wygodny w użyciu i sprawia wrażenie zabawki, które niebawem się popsuje... Moje wrażenia z kilkudniowego
użytkowania HS-1C nie wzbudziły we mnie chęci posiadania tej że zabawki. Jeśli chodzi o telefon, to zupełnie inna historia. Jest to niewątpliwie udany produkt, którego się przyjemnie użytkuje, ale który nie powalił mnie na kolana. Jest łatwy w obsłudze i posiada bogate wyposażenie, co jest dobrą cechą większości produktów Nokii.
PostWysłany:Wto 11:06, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 3650




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 3650

Kolejny produkt Nokii oznaczony numerkiem 3650. Nowością są dwie rzeczy wygląd i klawiatura. Klawiatura jest ułożona w postaci postaci podkowy, jest to złe w Nokii, ponieważ po tygodniu i tak nie opanowałem dobrze klawiatury chyba, że ktoś się bardzo szybko uczy.

Jak uruchamiamy telefon to trzeba niestety długo czekać aż wyłączy się napis Nokia co trochę denerwuje. Jeśli przyciśniemy przycisk nawigacyjny to niejednokrotnie nie przyciskamy przycisk nawigacyjny lecz strzałkę w którąś stronę. Po boku umieszczony jest port podczerwieni a z tyłu umieszczona jest kamera. Nie wiele dobrego można powiedzieć o obudowie, tylnia klapka, która chroni baterie bardzo się rusza, a jeśli chcielibyśmy zmienić obudowę potrzebne by był nam bardzo mały śrubokręt, bo niestety tylnia obudowa jest przykręcona.
W pudełku znajdziemy:
- telefon
- ładowarkę
- płytę z oprogramowaniem
- instrukcje obsługi po polsku

Menu
Można wybrać dwa wyglądy menu, pierwszym jest siatka, która wyświetla 3 ikonki w jednym pasku są one podpisane małymi literkami. Drugi wygląd to lista(taka jak np. 3510i, 3100, 3200, 3210) jest to bardzo wyraźne. Każde programy, które wgramy od razu umieszczają się na samym dole naszego menu. Programy, gry możemy przenosić gdzie nam jest wygodne co daje nam dużą swobodę.

Wyświetlacz
Jest bardzo dobry (taki sam jak w 7650). Wyświetla 4096 kolorów i rozdzielczość 176x208 pix. Naprawdę jest bardzo dobry, zdjęcia, tapety, filmy itp. Bardzo dobrze się ogląda, lecz tapeta nie jest umieszczona tak jak w innych Nokiach na całym ekranie lecz w małym kwadraciku.

Aparat
Jest identyczny jak w 7650. Jest bardzo dobrym atutem telefonu, ponieważ zdjęcia robione nim i jeszcze przy bardzo dobrym świetle są po prostu jak z bajki. Aparat robi zdjęcia w rozdzielczościach 640 x 480 oraz 80 x 96 pikseli. Są 3 opcje robienia zdjęć: standardowe( przy normalnym świetle), portretowe i tryb nocny (kiedy jest słabe światło), bardzo się przydaje. Do pełni szczęścia brakuje tylko flesza. Kiedy robimy zdjęcia ciągle widzimy na wyświetlaczu to co robimy zdjęcie.

Pamięć
Są dwie pamięci, pamięć stała ( w telefonie 4mb) i pamięć dynamiczna jest to karta rozszerzeń MMC o wielkości 16mb. Wszystko rozdzielane jest na aplikacje, książkę telefoniczną, zdjęcia itp. Bardzo przydaje się karta MMC, która szczególnie przydatna jest na aplikacje, dzięki niej możemy mieć ich bardzo dużo.

Dźwięki
Uuuu... tu się Nokia nie popisała, są bardzo spóźnione, przy krótkich sygnałach w ogóle nic nie słychać, dopiero przy dłuższych dzwonieniach słychać je dobrze. Takich problemów nie ma gdy dostajemy wiadomości SMS. Dźwięki można oczywiście wgrywać z komputera za pomocą portu podczerwieni lub Bluetooth.

Bateria
Tutaj się Nokia lepiej spisała lecz nie wspaniale, zamontowane baterię Li-on o pojemności 850 mAh. Wytrzymuje ona około 2 doby lecz rzadko, bo kiedy korzystamy dużo z kamery, piszemy sms-y i dostajemy, nagrywamy filmy, słuchamy mp3 itp., to wytrzymuje około półtora dnia. Bateria wyglądem jest nowa nie widziałem jeszcze nigdzie takiej baterii, więc oprócz wyglądu to niczym się nie wyróżnia.

Telefon wyposażono w Symbian 6.1, który nie jest dobry ponieważ często przy aplikacjach, robieniu zdjęciu sam się resetował albo kiedy chcieliśmy obejrzeć nasze zdjęcia to nie mogliśmy wejść i przepadły nam. Nawet jak ktoś puszczał sygnał to potrafił się zawiesić i trzeba było wyłączyć i włączyć telefon. Nieraz też gdy otworzyliśmy kilka innych wcześniej aplikacji to kiedy chcieliśmy otworzyć następną wyskakiwał błąd Brak pamięci to też trzeba było nic innego zrobić jak wyłączyć i włączyć telefon. (wersja oprogramowania to V 2.50).

Książka telefoniczna
Jest bardzo dobra, bo pozwala na zapisanie bardzo wiele numerów telefonów, nazwę firmy, imię, nazwisko i wiele innych rzeczy. Jest bardzo bogatą książka jaka była kiedyś w telefonach(przypominam sobie że taką samą miała też 7650). Do każdej osoby można dodać małe zdjęcie, które będzie wyświetlane kiedy ta osoba będzie do nas dzwonić. Jest też możliwość dodawania osób go grup. Można też wybierać osoby za pomocą znaków głosowych.

Sms-y i Wiadomości.
Wiadomości są bazą sms-ów, gdzie oprócz zwykłych wiadomości SMS można znaleźć MMS i E-maile. Pisanie wiadomości można nazwać udręką, pisanie 160 znaków może zająć tam z 10 minut, nie pomoże nawet słownik T9 jak i tak nie piszemy z nim dużo szybciej. Kiedy mieliśmy już kiedyś w ręku jakąś inna Nokie to na początku przygody z ta komórką same ręce idą w ten kierunek gdzie były kiedyś stare przyciski a tu w tym miejscu już jest inny przycisk i trzeba się wszystkiego od nowa uczyć. Umieszczony jest też licznik znaków na którym pokazywane jest ile nam jeszcze znaków zostało. Kiedy piszemy polskie znaki to jak napiszemy 160 znaków to pokazuje nam się komunikat że wiadomość zostanie wysłana w 2 sms-ach i należy potwierdzić, więc wtedy nie zostaje nam nic innego jak się wycofać i zastąpić polskie znaki np. ą na a. Nie zabrakło oczywiście raportów, które nie są tak jak zawsze w skrzynce odbiorczej ale w osobnym folderze o nazwie Raporty. I przechowywane jest 10 najnowszych raportów.

Aplikacje
Do ciekawych aplikacji, które możemy dograć jest: Pilot, dzięki temu programowi można posłużyć się zamiast zwyczajnego pilota komórką, wystarczy tylko podać firmę i do czego ma do być, czy do TV, SAT itp. Następną ciekawą aplikacją jest Rejestrator Wideo, dzięki któremu możemy nagrywać filmy około 11 sekundowe, lecz bez dźwięku. Trzecią ciekawą aplikacją jest World Clock, dzięki której możemy patrzeć godziny na świecie np. jaka jest w Londynie i w całkiem innych regionach świata. Jest jeszcze wiele innych aplikacji np. RealOne, gdzie możemy oglądać filmy. Nie zabrakło też gier, podstawowymi grami jest Snake EX i Mix Pix. Oczywiście można też dograć nowe gry, które umieszczone będą w menu Aplikacje. Instalowanie jest bardzo proste wystarczy tylko wgrać np. z komputera i otworzyć wiadomość i potwierdzić instalacje i wybrać na której pamięci ma się to zainstalować.

Transmisja Danych
Może odbywać się jak wcześniej wspomniałem za pomocą portu podczerwieni i technologii Bleutooth. Nie zabrakło oczywiście HSCSD do przepustości 43,2 kbps co daje 4 solty po 14,4 kbps( 3 w jedną stronę i 1 w drugą)i GPRS do przepustości 43,2 kbps co daje też 4 solty po 13,4 kbps i 2 kombinacje 3x1 i 2x2. Dzięki GPRS można bez żadnych problemów pochodzić po stronach WAP i ściągać gry, wystarczy tylko skonfigurować WAP.

Podsumowanie
Ogólnie telefon jest taki sam jak 7650, oprócz małych wad, którymi są klawiatura w postaci podkowy, spóźnione dźwięki i wieszanie się telefonu i resetowanie się go lecz przypominam że to się działo na wersji oprogramowania V 2.50, więc to może być tylko błąd w oprogramowaniu. Dużym atutem tego telefonu jest świetna kamera i pamięć rozszerzeń MMC 16mb.
PostWysłany:Wto 11:08, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic graphic
RobinHood Temat postu: NOKIA 3300




Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Test telefonu Nokia 3300

test telefonu zacznijmy od prezentacji tych rzeczy, które możemy znaleźć w pudełku. Aparat telefoniczny, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kabelki do podłączenia z komputerem, płytę CD z oprogramowaniem, kartę gwarancyjną oraz polską instrukcję obsługi - takie rzeczy znalazłem akurat w moim przypadku.

Nokia 3300 to dwuzakresowy (GSM 900/1800) aparat telefoniczny o „jajowatych” kształtach, wymiarach 114x63x20 milimetrów i wadze 125 gram. Starannie dopracowany telefon o niespotykanej konstrukcji, zawiera w sobie całą masę schowanych „bajerów”. To telefoniczne „jajo” jest niestety dość ciężkim urządzeniem, ale za to bardzo dobrze trzyma się w dłoni. Nie każdy lubi duże i ciężkie telefony, ja również za takim rozwiązaniem nie przepadam, w tym jednak przypadku moje zdanie jest zdecydowanie za takim rozwiązaniem. Bardzo ciekawą rzecz, którą zauważyłem w czasie całego testu jest to, że podczas naświetlania przodu telefonu cała „magiczna” ramka wokół wyświetlacza w ciemnych pomieszczeniach czy też w nocy, zaczyna świecić, co na pewno wyróżnia to urządzenie. Rozłożenie klawiszy również jest ciekawe. Na telefonie znajdziemy standardowe klawisze jak również przycisk pozwalający na nagrywanie rozmów czy muzyki. Oprócz tych klawiszy znajdujemy również „konsolę”, która posłuży nam do poruszania się po tym telefonie. Na bokach mamy kilka przycisków, z prawej strony telefonu jest przycisk dzięki któremu możemy wyłączyć/włączyć telefon bądź wybrać interesujący nas profil. U góry na bokach mamy dwa klawisze, z lewej strony zaś znajduje się klawisz, dzięki któremu uruchomimy różne opcje muzyki (Odtwarzacz, Radio, Wyłącz muzykę), natomiast z prawej strony znajdziemy klawisz, który posłuży nam do ściszenia bądź pogłośnienia dźwięków telefonu. Między tymi dwoma klawiszami zauważymy miejsce służące do ładowania telefonu, podczepienia zestawu słuchawkowego, jak również podłączenia odpowiedniego kabelka do komputera. Gdybym chciał oceniać sam wygląd to Nokia 3300 otrzymałaby ode mnie 7 punktów 10-cio stopniowej skali punktowej.

Wyświetlacz tego urządzenia jest kolejnym ciekawym kolorowym „wynalazkiem”: 128x128 pikseli mówi samo za siebie. Możemy powiedzieć, że wyświetlacz prezentuje się równie dobrze w Nokii 3300 jak i w modelu z „wyższej półki” 6800. Na samym wyświetlaczu możemy wgrać własną tapetę, na której znajdziemy logo operatora, stan baterii, zasięg oraz informacje o przyciskach, poniżej wyświetlacza (menu, kontakty). Standardowe już chyba jest to, że w najnowszych Nokiach po chwili bezczynności włącza się automatycznie wygaszacz ekranu, a na nim zegar cyfrowy z dokładną godziną.

Książka adresowa, a właściwie Kontakty pozwalają na zapisanie w pamięci telefonu do 250 kontaktów. Gdy dodajemy nowy wpis, podajemy standardowo nazwę oraz numer telefonu, ale kiedy wejdziemy w opcje dodatkowe będziemy mogli dodatkowo dodać:
- adresy: e-mail, url, pocztowy,
- znak głosowy,
- numery: ogólny, komórkowy, do domu, do biura, faksu oraz
- notatkę.

Każdy wpis możemy przyporządkować jednej z aż 5. dowolnie nazwanych przez nas grup. Oczywiście do każdej grupy możemy dodać dowolną ikonkę oraz przypisać osobny dzwonek, ale to już chyba w tej klasie modelów jest standardem.

Po zapoznaniu się z walorami zewnętrznymi tego telefonu trzeba wejść do „środka”. Konkretnie mam tu na myśli menu. Samo menu zawiera 12 animowanych pozycji. Postaram się Państwu każdą z nich krótko opisać. Naciskając menu: pierwszą pozycje zajmują Wiadomości, odpowiednio następne miejsca zajmują: Spis połączeń, Profile, Ustawienia, Budzik, Muzyka, Galeria, Organizator, Gry, Aplikacje, Dodatki oraz Usługi.

Pierwszą opcją menu, którą chciałbym opisać, są Wiadomości. Wchodząc w nie, mamy do wyboru początkowo 7 funkcji takich jak: Wiadomości tekstowe, Wiadomości multimedialne (MMS-y, EMS-y), Czat, Wiadomości głosowe, Wiadomości z sieci, Ustawienia wiadomości, Polecenia obsługi. Dzięki 64-megowej standardowej karcie pamięci w tym telefonie jesteśmy w stanie zapisać w pamięci telefonu około 50 samych MMS-ów , a wiadomości tekstowych na pewno kilkaset. Niestety rzeczy różniących ten telefon od innych Nokii w opcji Wiadomości nie zauważyłem. Dlatego też przejdźmy do kolejnej funkcji jaką jest Spis Połączeń. Po naciśnięciu klawisza „wybierz”, pokazuje nam się 8 standardowych już opcji:
- Połączenia nieodebrane,
- Połączenia odebrane,
- Wybierane numery,
- Usuń listy ostatnich połączeń,
- Czas połączeń,
- Koszty połączeń,
- Licznik danych GPRS,
- Licznik czasu połączeń GPRS.

Wszystkie te opcje działają podobnie jak w większości nowych telefonów marki Nokia.

Funkcja Profile jest identyczna jak w Nokii 6800. Telefon udostępnia 5 profili, które możemy dowolnie nazwać. Po wybraniu jakiegoś profilu mamy możliwość uaktywnienia go, przystosowania bądź ustawienia jako tymczasowy (podajemy godzinę o której profil ma wygasnąć). Po wybraniu opcji „przystosuj”, mamy możliwość wyedytowania profilu. Możemy mu zmienić:
- Sygnał nadejścia połączenia,
- Dźwięk dzwonka,
- Głośność dzwonka,
- Sygnalizacja wibracjami,
- Sygnał odbioru wiadomości,
- Dźwięk klawiszy,
- Dźwięk ostrzeżeń,
- Sygnał dla wybranej grupy kontaktów.

Następną funkcją są Ustawienia. Klikając na nią mamy do wyboru 9 możliwości takich jak:
- Ustawienia daty i godziny,
- Ustawienia połączeń,
- Ustawienia telefonu,
- Ustawienia muzyki,
- Ustawienia wyświetlacza,
- Ustawienia dźwięków,
- Ustawienia akcesoriów,
- Ustawienia zabezpieczeń,
- Przywróć ustawienia fabryczne.

Myślę, że to podstawowe możliwości w ustawieniach. Jedynym wyjątkiem mogą być ustawienia muzyki, w których mamy do wyboru 5 opcji takich jak: Korektor, Balans, Wzmocnienia, Super Stereo oraz możemy przywrócić domyślne ustawienia muzyki. Oczywiście wszystkie opcje można dowolnie zmieniać wszystko zależy od tego,co kto lubi.

Kolejną bardzo prostą, a zarazem przyjemną opcją menu jest Budzik w którym wpisujemy dokładną godzinę, o której nasz muzyczny telefon ma nas obudzić. Aby wyłączyć budzik klikamy jeszcze raz „wybierz” i klikamy na „nie”. Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie Nokii, a przede wszystkim bardzo łatwe.

Odróżniającą opcją menu jest na pewno przystosowana do tego telefonu funkcja, czyli Muzyka. Gdy wybierzemy muzykę, będziemy mieli do wyboru następujące możliwości: Odtwarzacz, dzięki któremu możemy odtwarzać piosenki przesłane z komputera do naszego telefonu. Muszę podkreślić, że samo przegrywanie jest wręcz banalne. Wystarczy wgrać odpowiednią aplikację znajdującą się w standardzie na płycie dostarczonej przez producenta i podłączyć telefon do komputera dzięki kabelkowi, który również znajdziemy w pudełku. Następnie radzimy sobie według instrukcji telefonu, która na pewno ułatwi nam korzystanie z telefonu, jak i częściowo z samego programu komputerowego. Sam cyfrowy dźwięk przy słuchaniu nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest wręcz idealny. Jedyną rzeczą, do której możemy mieć zastrzeżenia, są słuchawki. Niestety często się odpinały i słuchanie muzyki kiedy telefon był w kieszeni, nie zawsze było takie piękne, jak nam to Nokia przedstawia w reklamach.

Siódmą już opcją w menu jest Galeria. Dzięki niej mogłem zobaczyć wszystkie obrazki znajdujące się w tym telefonie. Do mojej dyspozycji były również dźwięki, których polifonii słuchało się doskonale. Ciekawą opcją jest to, że przy dźwiękach każdą piosenkę mp3 mogłem ustawić jako dowolny dzwonek W galerii mamy do dyspozycji następujące możliwości:
- Pokaż foldery (grafika, dźwięk),
- Dodaj folder,
- Usuń folder,
- Zmień nazwę,
- Pobieranie galerii.
Kolejną pozycją menu jest Organizator. Zawiera on funkcje pomocne w organizowaniu codziennych zadań. Mamy do wyboru Kalendarz oraz Listę ważnych spraw.

Nokia 3300 jest doskonała zarówno do słuchania muzyki, jak i do korzystania z gier. Nie jestem fanem żadnej gry, ale ten telefon zmienił moje podejście do tego typu rozrywki. Nie będę opisywać samych gier, powiem tylko, że są one mocno związane ze specyfiką telefonu tzn. są to gry muzyczne bądź powiązane ze słowem „muzyka”.

Numerem 10 w menu są Aplikacje. Mamy możliwość wybrania dowolnej aplikacji, oczywiście jeżeli została wcześniej ściągnięta. Trzecią opcją w Aplikacjach jest możliwość sprawdzenia stanu pamięci.

Dodatki w tym telefonie są bardziej rozbudowane w porównaniu do innych modeli telefonów testowanych przeze mnie. Dodatki zawierają 6 funkcjir:
- Polecenia głosowe,
- Kalkulator,
- Minutnik,
- Stoper,
- Kopie zapasowe i ich przywracanie,
- Karta pamięci.

Te funkcje są raczej zrozumiałe i nie ma potrzeby opisywania każdej z osobna.

Ostatnią pozycją w menu są Usługi, w których możemy poserfować po stronach internetowych wykorzystując przy tym GPRS.

Bateria testowanego telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 720mAh. Muszę przyznać, że dość czynnie korzystałem z tego telefonu i na baterii troszkę się zawiodłem. Podczas samego słuchania muzyki, mało dzwoniłem i bateria nie wytrzymywała więcej niż 3 dni. Teoretycznie tych dni powinno być znacznie więcej, ale zapewne każdy wie jak to wygląda w praktyce.

Podsumowując: telefon spisuje się nieźle. Ale kilka czynników przyczynia się do obniżenia ogólnej jego oceny. Jest to między innymi cena, gdzie 1600 zł za telefon przeznaczony dla ludzi młodych, to zdecydowanie za dużo. Telefon jest duży, „gruby”, ale bardzo przyjemny. Samo słuchanie muzyki jest bez zastrzeżeń, jedynie pretensje mam do słuchawek, nad którymi Nokia musi jeszcze popracować. Ale ogólnie jak na telefon „muzyczny” przyznaję mu 8 punktów w 10-stopniowej skali punktowej.
PostWysłany:Wto 11:09, 10 Kwi 2007

Post został pochwalony 0 razy
graphic
Zobacz profil autora Top of page
graphic

graphic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
graphic
Forum forum poświęcone niedowidzącym i nie tylko Strona Główna » oprogramowanie
graphic
   
graphic

graphic graphic
Wyświetl posty z ostatnich:   
Skocz do:  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Strona 3 z 5
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
graphic graphic


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
KDM2 template v1.0.1 © jasidog.com
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Obecny czas to Czw 23:08, 14 Lis 2024. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin